Zaimki wskazujące

Pronombres demostrativos, czyli zaimki wskazujące zdecydowanie ułatwiają nam hiszpańską komunikację. To dzięki nim możemy wskazać na wybraną rzecz lub osobę. Jak zatem powiedzieć ta dziewczyna, ten samochód czy tamte wspomnienia? Wszystko już wyjaśniam.

Drugie użycie to…

Ciekawostką jest, że zaimków tego rodzaju możemy używać nie tylko do określenia fizycznej odległości, ale także nieco bardziej metaforycznie. Mianowicie, używamy ich do zdefiniowania jakiegoś momentu w czasie, szczególnie przeszłym. To stąd wzięły się określenia:

Esta semana – W tym tygodniu
Este mes – W tym miesiącu
Este año – W tym roku
Aquel día – Tamtego dnia

Podczas opowiadania historii musimy pamiętać, że w czasie przeszłym częściej będziemy używać form ese, esa, esos, esas, ponieważ wydarzenia, o których wspominamy są już zakończone. Można przyjąć, że są od nas oddalone. Z kolei este, esta, estos, estas zastosujemy zazwyczaj kiedy coś jeszcze trwa (tydzień lub dzień, który się nie skończył, jest względnie blisko nas). Oto przykłady:

Esta semana Alicia ha trabajado mucho. W tym tygodniu Alicja dużo pracowała.
Este año tengo que estudiar español cada día. W tym roku muszę uczyć się hiszpańskiego codziennie.

Praktyka czyni mistrza, dlatego warto skorzystać z zeszytu ćwiczeń do bezpłatnego pobrania:

ZESZYT ĆWICZEŃ

Jeśli poznałeś już całą teorię, to mam dla Ciebie jeszcze darmowy prezent! Dołączając do mojego newslettera otrzymasz dostęp do zeszytu ćwiczeń wraz z rozwiązaniami. Kliknij w przycisk i pobierz swój egzemplarz.

POBIERZ

Written By
More from Agata
Mój przepis na churros
Kiedy ostatnim razem opublikowałam wpis o churros nie spodziewałam się, że przyjmiecie...
Read More