Jak obchodzi się Walentynki w Hiszpanii?

walentynki w Hiszpanii


Walentynki na stałe zagościły w naszym kalendarzu. Ten dzień jest również popularny na Półwyspie Iberyjskim. Chcesz wiedzieć jak obchodzi się święto zakochanych w Hiszpanii? Sprawdźmy to!

Kiedy w Hiszpanii obchodzi się Dzień Zakochanych?

El Día de San Valentín lub w skrócie San Valentín, podobnie jak w innych krajach na całym świecie teoretycznie obchodzi się 14. lutego (to w zasadzie po prostu Dzień Świętego Walentego). Tego dnia zakochani spotykają się na romantycznych randkach w restauracjach. Typowe Walentynki w Hiszpanii obchodzone są dopiero od połowy XX wieku. Święto miało zostać zapożyczone i zapoczątkowane w Hiszpanii przez sieć domów towarowych Galerías Preciados. Dzięki temu Hiszpanie mieli mieć kolejną okazję do zakupu prezentów.

Warto również wspomnieć, że w Katalonii swego rodzaju “Walentynki” przypada również w inny dzień. Dokładnie 23. kwietnia cały region obchodzi wtedy La Diada de Sant Jordi, czyli Dzień Świętego Jerzego, patrona Katalonii. Właściwie częściej używa się skróconej formy tego święta – Sant Jordi. Nie bez powodu ta data często nazywana jest katalońskimi Walentynkami. Zgodnie z tradycją, tego dnia kobiety otrzymują od mężczyzn czerwone róże, które dosłownie zalewają w tym dniu ulice Barcelony. Katalonki z kolei w ramach wdzięczności obdarowują mężczyzn książkami ich ulubionych autorów. Jest to prawdziwe święto miłości, które nawiązuje swoją tradycją do legendy o św. Jerzym. Głosi ona, że dzielny patron Katalonii zabił smoka ratując tym księżniczkę przed śmiercią.

Będąc w temacie święta zakochanych, warto również wspomnieć o Walencji. Co roku 9. października jej mieszkańcy obchodzą Día de la Comunidad Valenciana (Dzień Wspólnoty Walenckiej) oraz Sant Dionís (po hiszpańsku San Dionisio). Święty Dionizy uważany jest za patrona walenckich zakochanych. W tym dniu mężczyźni obdarowują kobiety marcepanowymi słodkościami. Słodycze o różnych kształtach i kolorach reprezentują owoce i warzywa z regionu. Marcepanowe cukierki owinięte są w tradycyjne ozdobne chusty, które nazywa się La Mocadorà.

Jak obchodzi się Walentynki w Hiszpanii?

Przede wszystkim Hiszpanie i Hiszpanki spędzają walentynkowy wieczór na romantycznej kolacji na przykład jedząc tapas. Tego dnia restauracje są wypełnione po brzegi. Korzystają na tym przedsiębiorczy restauratorzy, którzy na każdym kroku z wyprzedzeniem przypominają klientom o konieczności dokonania rezerwacji. Jeśli marzysz, aby spędzić ten wieczór na kolacji w romantycznej, hiszpańskiej scenerii to pamiętaj o zarezerwowaniu miejsca dużo wcześniej.

Hiszpania to idealne miejsce na spędzenie niezapomnianych walentynek. Po pierwsze ten dzień wypada w trakcie trwania hiszpańskiego karnawału. Warto zatem wybrać się w tym czasie na przykład na Wyspy Kanaryjskie lub do Kadyksu. Po drugie Hiszpania pełna jest romantycznych widoków. Niezależnie, który region wybierzesz, z pewnością będzie to strzał w dziesiątkę!

Romantyczna historia Diego i Isabel z Teruel

Każdy zna tragiczną historię kochanków z Werony, czyli Romea i Julii. I tu ciekawostka! Podobna historia wydarzyła się także w Hiszpanii. Jej bohaterami są Diego de Marcilla oraz Isabel de Segura. Niestety, kochankowie nie mogli być razem ze względu na to, że pochodzili z różnych środowisk. Ojciec Isabel nie zezwalał na natychmiastowy ślub. Zapewnił Diego, że jeżeli zdobędzie majątek w ciągu 5 lat, będzie mógł ożenić się z Isabel. Młodzieniec wyrusza na wojnę z Maurami, aby szybko zdobyć potrzebne pieniądze.

Niestety, czas mijał a Diego nie dawał znaku życia. W międzyczasie Isabel zdecydowała się wyjść za innego mężczyznę. Niestety, dzień po ślubie do miasta powrócił Diego wraz ze zgromadzonym majątkiem. Zrozpaczony młodzieniec zakradł się w nocy do sypialni Isabel i jej męża i poprosił ją o pocałunek. Isabel bojąc się kary za zdradę męża odmówiła. Chłopak z rozpaczy umiera.

Po przebudzeniu zaskoczony mąż Izabeli nie uwierzył, że ta nie pocałowała Diego. Razem wynieśli ciało chłopaka, aby nie zostać posądzonym o zabójstwo. Isabel cierpiąc z powodu śmierci dawnego ukochanego postanowiła przed pogrzebem pocałować Diego. W trakcie pocałunku Isabel nagle umiera.

Streszczenia tej historii w języku hiszpańskim możesz posłuchać w tym krótkim filmie.

Mieszkańcy Teruel oraz turyści co roku biorą udział w Fiesta de las Bodas de Isabel. Święto trwa 4 dni w trzecim tygodniu lutego. Jego punktem kulminacyjnym jest inscenizacja historii Diego i Isabel. Spektakl rodem z średniowiecza kończy się wielkim przemarszem z “ciałami” kochanków przez ulice Teruel. Cała inscenizacja trwa kilka godzin. Skróconą relację z 2017 roku możesz zobaczyć w tym filmie:

El Día de los Solteros, czyli święto singli

Jako ciekawostkę warto wspomnieć również o zupełnie innym dniu. Alternatywnym świętem dla osób, które nie znalazły jeszcze swojej drugiej połówki jest dzień singla (El Día de los Solteros). W Hiszpanii to święto obchodzone jest jednak w zupełnie innym dniu niż 14. lutego. W Chinach, skąd pochodzi, single świętują 11. listopada. Skąd taka data? Zawiera tylko jedynki (11.11), czyli najbardziej samotne liczby. Hiszpanie z kolei świętują Dzień Singla wcześniej. Wyprzeda Walentynki w Hiszpanii dokładnie o jeden dzień i obchodzony jest 13. lutego.

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *