Czas przeszły Pretérito Perfecto w hiszpańskim

Pretérito Perfecto
Pretérito Perfecto

Twoim celem jest opanowanie czasów przeszłych? Dobrze trafiłeś! W dzisiejszym wpisie poznamy jeden z nich czyli Pretérito Perfecto. Jest to czas przeszły dokonany złożony. Jestem pewna, że opanowanie tego czasu będzie dla ciebie dużo prostsze w porównaniu do Pretérito Indefinido czy Presente de Indicativo. Dlaczego? Nie znajdziesz tutaj masy wyjątków. Na pewno, jest to dla ciebie świetna wiadomość. Zaczynamy!

ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER I KORZYSTAJ Z DODATKOWYCH MATERIAŁÓW

Pretérito Perfecto – czasowniki regularne

Zacznijmy od tworzenia czasu Pretérito Perfecto. Jak wspomniałam wcześniej jest to czas złożony czyli składa się z dwóch elementów. Po pierwsze potrzebny nam będzie czasownik posiłkowy haber, który będzie nam wskazywać o jaką osobę chodzi. Po drugie, dodajemy również participio – forma imiesłowu. Brzmi bardzo enigmatycznie? Za moment przekonasz się jakie to proste.

HABER + participio

Jak wygląda odmiana haber w czasie Pretérito Perfecto?

yohe
has
él/ella/ustedha
nosotros/ashemos
vosotros/ashabéis
ellos/ellas/ustedeshan

Chcesz nauczyć się hiszpańskiego?

Zrób to z moim kursem online Hiszpański Start! 🚀

Kolejnym elementem jest participio, które nie odmienia się przez osoby, ani przez liczbę. Wystarczy, że od bezokolicznika odetniemy końcówki (-AR,-ER,-IR). Następny krok to dodanie nowych końcówek. Czasownikom z pierwszej grupy zakończonych na -ar dodajemy -ADO. W przypadku czasowników z drugiej i trzeciej grupy czyli zakończonych na -er oraz -ir dodajemy -IDO.

trabajar ➟ trabajado

beber ➟ bebido

vivir ➟ vivido

Wbrew pozorom to nie jest bardzo skomplikowane. Sprawdźmy jak wygląda przykładowy czasownik odmieniony w tym czasie:

yohe hablado
has hablado
él/ella/ustedha hablado
nosotros/ashemos hablado
vosotros/ashabéis hablado
ellos/ellas/ustedeshan hablado

Czasowniki nieregularne

Gdy już poznałeś tworzenie czasowników regularnych, przyszedł czas na opanowanie czasowników nieregularnych. Dzięki czemu, z łatwością będziesz mógł używać tego czasu. Jednak, jak wspomniałam wcześniej nie ma ich zbyt wiele, więc głowa do góry! Oto kilka najważniejszych, które przydadzą ci się już na początku nauki.

ABRIR ➟ ABIERTO

DECIR ➟ DICHO

ESCRIBIR ➟ ESCRITO

HACER ➟ HECHO

PONER ➟ PUESTO

VER ➟ VISTO

VOLVER ➟ VUELTO

Warto zapamiętać, że nieregularności dotyczą również czasowników, które pochodzą od nieregularnych np. devolver ➟ devuelto.

Użycie czasu Pretérito Perfecto

Podobnie jak przy innych wpisach o czasach – czas poznać zastosowanie. Czas Pretérito Perfecto w odróżnieniu od innych czasów przeszłych ma wpływ na to co się dzieje obecnie. Jeśli uczyłeś się kiedyś języka angielskiego, to ten czas jest podobny do Present Perfect. Kiedy jeszcze użyjemy Pretérito Perfecto?

  • Po pierwsze, gdy mówimy o sytuacjach, które wydarzyły się niedawno.
  • Po drugie, wydarzenia, które mają wpływ na teraźniejszość.
  • Po trzecie, użyjemy tego czasu, gdy czynność zaczęła się w przeszłości, ale nie została zamknięta.
  • Po czwarte, gdy mówimy o doświadczeniach życiowych, bez wskazywania, kiedy dokładnie to miało miejsce.

Aby ułatwić sobie naukę, warto zapamiętać okoliczniki czasu, które występują w tym czasie. Dzięki temu, zrozumiesz lepiej użycie Pretérito Perfecto.

pretérito perfecto
Okoliczniki czasu w Pretérito Perfecto

Na koniec, mała ciekawostka. Czy wiesz, że w Ameryce Południowej, na Wyspach Kanaryjskich oraz w niektórych rejonach północnej Hiszpanii ten czas nie jest tak często używany. Podróżując do tych miejsc, możesz się spotkać z użyciem Indefinido, o którym pojawił się już wpis na blogu. Jeśli nie pamiętasz jego tworzenia czy skomplikowanych odmian. Dodatkowo, chcesz przypomnieć jego użycie – sprawdź ten artykuł. Pamiętaj, że użycie Pretérito Perfecto jest bardzo częste w innych miejscach Hiszpanii. Dlatego warto go znać. 😉

Pobierz zeszyt ćwiczeń 📝

Jak już mówiłam praktyka jest bardzo ważna. Dlatego przygotowałam dla Ciebie specjalny zeszyt ćwiczeń w PDF, aby przećwiczyć czas Pretérito Perfecto. Znajdziesz w nim, na przykład: tworzenie participio czy uzupełnianie zdań w tym czasie (możesz wydrukować go w dowolnej chwili). Jestem pewna, że z dnia na dzień będziesz widział swoje postępy. Zeszyt ćwiczeń dostępny jest na agatauczy.pl/skarby. Strona zabezpieczona jest hasłem, które poznasz po zapisie na mój newsletter.

ZAPISZ SIĘ

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *