Pretérito Indefinido – hiszpański czas przeszły prosty

pretérito indefinido
pretérito indefinido

Czas Pretérito Indefinido czyli czas przeszły prosty, to jeden z najczęściej używanych czasów. Dlatego warto go znać! W dzisiejszym wpisie najpierw poznamy zastosowanie tego czasu, następnie omówimy jego tworzenie. Co więcej, zmierzymy się z czasownikami nieregularnymi, które budzą grozę wszystkich uczniów. Jednak jeśli masz chwilę czasu i trochę chęci, na pewno nie sprawi Ci to wielkiego kłopotu.

ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER I KORZYSTAJ Z DODATKOWYCH MATERIAŁÓW

Zastosowanie

Aby lepiej zrozumieć zastosowanie tego czasu, warto wspomnieć, że jest czas przeszły dokonany. Dlatego, czynności będą zakończone i nie będą miały związku z teraźniejszością. Na pewno, jest to bardzo ważna wskazówka. Kiedy jeszcze powinniśmy go użyć?

 1. Po pierwsze, kiedy coś się wydarzyło w przeszłości – czynności zakończone (może to być jednorazowa czynność) Anoche cené con miś amigos. Wczoraj wieczorem zjadłam kolację z moimi przyjaciółmi.
 2. Po drugie, opis czynności następujących po sobie w przeszłości. Ayer me levanté, desayuné y fui de compras. Wczoraj wstałam, zjadłam śniadanie i poszłam na zakupy.
 3. Po trzecie, indefinido bardzo przydaje się w biografiach. W takich zdaniach, również relacjonujemy wydarzenia z przeszłości.
 4. Po czwarte, użyjemy z określeniami czasu, charakterystycznymi dla Indefinido. Warto o tym pamiętać, rozpoczynając naukę. Bez wątpienia, będzie nam wtedy dużo łatwiej.

Jakie są marcadores temporales czyli określenia czasu dla Pretérito Indefinido?

 • ayer – wczoraj
 • anteyer – przedwczoraj
 • anoche – wczoraj wieczorem
 • el año pasado – w zeszłym roku
 • hace 2 años – 2 lata temu
 • en 1999 – w 1999

Oczywiście to są przykłady, możesz również powiedzieć el mes pasado ( w zeszłym miesiącu) , la semana pasada ( w zeszłym tygodniu) i tak dalej. Należy pamiętać, że ich znajomość bardzo pomaga w nauce i jest bardzo przydatna.

Chcesz nauczyć się hiszpańskiego?

Zrób to z moim kursem online Hiszpański Start! 🚀

Czasowniki regularne w Pretérito Indefinido

Zacznijmy od odmiany czasowników regularnych, a potem przejdziemy do nieregularnych. Jeśli jesteś początkujący – nie martw się, wszystko wytłumaczę krok po kroku. Przede wszystkim warto zapamiętać, że w języku hiszpańskim mamy 3 grupy czasowników. Z pewnością dla wielu z was nie jest to nowość, ale przypomnę dla osób, które stawiają swoje pierwsze kroki w hiszpańskim. Jak już mówiłam, mamy 3 grupy czasowników, zakończone na -AR, -ER lub -IR.

Jako przykład użyjemy czasownika HABLAR – mówić

yohablé
hablaste
él/ella/ustedhabló
nosotros/ashablamos
vosotros/ashablasteis
ellos/ellas/ ustedeshablaron

Następnie przechodzimy do czasowników zakończonych na -er, tutaj wybrałam : COMER – jeść

yocomí
comiste
él/ella/ustedcom
nosotros/ascomimos
vosotros/ascomisteis
ellos/ellas/ustedescomieron

Na koniec mamy grupę trzecią i użyjemy czasownika VIVIR – mieszkać

yoviví
viviste
él/ella/ustedviv
nosotros/asvivimos
vosotros/asvivisteis
elllos/ellas/ustedesvivieron

Jak widać, odmiana w pierwszej osobie liczby mnogiej (nosotros/nosotras) dla grup zakończonych na -ar oraz -ir jest taka sama jak w czasie teraźniejszym. Kolejna pułapka w tym czasie to akcenty. Jeśli pominiemy akcent w 3 osobie liczby pojedynczej, nasze zdanie będzie w innym czasie – teraźniejszym!

Te invitó al cine – Zaprosił ciebie do kina. ( czas przeszły, 3 osoba liczby pojedynczej)

Te invito al cine – Zapraszam ciebie do kina. ( czas teraźniejszy, 1 osoba liczby pojedynczej)

Pamiętaj że przy odrobinie wysiłku, opanujesz te wszystkie zasady i z pewnością nie będziesz mieć problemu z odmianami. Dlatego przygotowałam do tego wpisu specjalny zeszyt ćwiczeń. Dzięki czemu nauka będzie łatwiejsza i bardziej skuteczna. W szczególności przyda się osobom, które dopiero poznają ten czas, ale nawet osoby bardziej zaawansowane znajdą coś dla siebie.

Pretérito Indefinido – czasowniki nieregularne

Jeśli chodzi o czasowniki nieregularne, tutaj mogą pojawić się trudności. Podobnie jak w czasie teraźniejszym Presente de Indicativo, tych nieregularności mamy sporo. Przede wszystkim warto rozplanować naukę i stopniowo uczyć się kolejnych czasowników. Dzięki temu, unikniesz frustracji a nauka będzie przyjemnością!

Najpierw poznamy czasownik, który jest całkowicie nieregularny. Mam na myśli SER/IR, który w czasie Pretérito Indefinido odmienia się tak samo.

yofui
fuiste
él/ella/ustedfue
nosotros/asfuimos
vosotros/asfuisteis
ellos/ellas/ustedesfueron

Kiedy użyć SER, a kiedy IR? Jak już mówiłam we wcześniejszych wpisach, najważniejszy jest kontekst. Dlatego dobrym pomysłem jest nauka całych wyrażeń z przykładami.

Wracając do tematu czasowników nieregularnych. Kolejny czasownik, który należy zapamiętać to DAR czyli dawać.

yodi
diste
él/ella/usteddio
nosotros/asdimos
vosotros/asdisteis
ellos/ellas/ustedesdieron

W szczególności, zwróć uwagę na brak akcentów w odmianie.

Czasowniki nieregularne – zmiana w temacie

Mimo małych trudności, czas Pretérito Indefinido jest bardzo lubiany przez moich uczniów. Chociaż wcale się im nie dziwię, używamy tego czasu praktycznie codziennie. Dlatego bardzo ważne jest opanowanie czasowników nieregularnych. Najpierw poznamy odmianę przykładowego czasownika ESTAR – być, następnie poznasz zmiany w tematach innych czasowników. Mają one, również takie same końcówki jak przykładowy estar.

yoestuve
estuviste
él/ella/ustedestuvo
nosotros/asestuvimos
vosotros/asestuvisteis
elllos/ellas/ustedesestuvieron
 • andar → anduv-
 • hacer → hic-
 • poder → pud-
 • poner → pus-
 • querer → quis-
 • saber → sup-
 • tener → tuv-
 • venir → vin-

Jeśli chcesz powtórzyć sobie inne czasy przeszłe, to przypominam, że na blogu pojawił się wpis o Pretérito Imperfecto. Bez wątpienia, przyda się zarówno początkującym jak i zaawansowanym. Poza tym czas Indefinido bardzo lubi się z czasem Imperfecto. Chociażby do tworzenia wspaniałych historii w przeszłości. Co ważniejsze, nasze historie nabierają kolorów, nie są tylko 'suchymi faktami’. Z pewnością, na tym Ci zależy!

Kolejna grupa czasowników, jako przykład posłuży nam DECIR – mówić. Tutaj także najpierw poznamy odmianę w tabeli, następnie kilka czasowników, które mają takie same końcówki. Oczywiście razem z ich zmianami w temacie czyli obocznościami.

yodije
dijiste
él/ella/usteddijo
nosotros/asdijimos
vosotros/asdijisteis
elllos/ellas/ustedesdijeron

Przede wszystkim, warto żebyś zwrócić uwagę na 3 osobę liczbę mnogiej, gdzie mamy końcówkę -eron. Kilka przykładów:

 • conducir → conduj-
 • traducir → traduj-
 • producir → produj-
 • traer → traj-
 • introducir → introduj-

Podsumowując, Pretérito Indefinido jest niezbędny do swobodniej komunikacji. Znajomość czasowników regularnych oraz nieregularnych jest bardzo ważna, ponieważ bez tego nie ułożymy poprawnie żadnego zdania w czasie przeszłym. Dlatego warto poświęcić kilka chwil, z pomocą przyjdzie również specjalnie stworzony zeszyt ćwiczeń oraz gry wordwall. Wszystko po to, aby nauka Indefinido była przyjemniejsza.

Pobierz zeszyt ćwiczeń 📝

Jak już mówiłam praktyka jest bardzo ważna. Dlatego przygotowałam dla Ciebie specjalny zeszyt ćwiczeń w PDF, aby przećwiczyć odmianę czasowników regularnych i nieregularnych w czasie Pretérito Indefinido (możesz wydrukować go w dowolnej chwili). Jestem pewna, że z dnia na dzień będziesz widział swoje postępy. Zeszyt ćwiczeń dostępny jest na agatauczy.pl/skarby. Strona zabezpieczona jest hasłem, które poznasz po zapisie na mój newsletter.

ZAPISZ SIĘ

Komentarze

4 Komentarze

  1. says: Agata

   Nie, w ciągu roku szkolnego nie mam czasu na tworzenie autorskich zadań. Zachęcam do skorzystania z podpowiedzi w jakich książkach szukać ćwiczeń. 🙂 Un saludo

 1. says: Luiza

  Hej Agata,
  przy grupie czasowników nieregularnych „hacer” w 1 i 3 osobie ma inny temat, hice i hizo 🙂 wiem, że wiesz ale warto te rozróżnienie podkreślić 🙂

Napisz komentarz
Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *