Pretérito Imperfecto – hiszpański czas przeszły niedokonany

pretérito imperfecto
pretérito imperfecto

Jeśli uczysz się już trochę języka hiszpańskiego i chcesz wskoczyć na A2 to kolejną rzeczą z gramatyki są czasy przeszłe. Czasy przeszłe są używane bardzo często i z pewnością jest to jedne z najważniejszych zagadnień gramatycznych. W odróżnieniu od języka polskiego, w języku hiszpańskim mamy cztery czasy przeszłe. Najpierw omówimy budowę Pretérito Imperfecto, która nie sprawia dużych kłopotów moim uczniom. Dlaczego? Mamy tylko kilka czasowników nieregularnych. Następnie, dowiesz się kiedy używać tego czasu. Na koniec, poznasz marcadores temporales dla tego czasu, czyli słówka, które pomogą Ci rozpoznać Pretérito Imperfecto.

ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER I KORZYSTAJ Z DODATKOWYCH MATERIAŁÓW

Pretérito Imperfecto – tworzenie

Zacznijmy od budowy czasu Pretérito Imperfecto, która nie jest trudna. Podczas gdy w czasie Préterito Indefinido musisz zmierzyć się z licznymi czasownikami nieregularnymi, tym razem będzie ich niewiele. Jest to dobra wiadomość dla wszystkich estudiantes, którzy nie lubią wkuwać na pamięć miliona wyjątków. Najpierw przypomnę, że w języku hiszpańskim istnieją trzy grupy czasowników: zakończone na -ar, -er oraz -ir. Na pewno pamiętasz już ich odmiany w czasie teraźniejszym. Jeśli jednak chcesz wrócić lub powtórzyć sobie to jedno z pierwszych zagadnień – zajrzyj tutaj do wpisów o czasownikach regularnych i nieregularnych. Wracając do tematu imperfecto, sprawdź jak odmieniamy czasowniki w tym czasie.

Jako przykład użyjemy czasownika COCINAR – GOTOWAĆ:

yococinaba
cocinabas
él/ ella/ ustedcocinaba
nosotros/ nosotrascocinábamos
vosotros/ vosotrascocinabais
ellos/ ellas/ ustedescocinaban

Następnie przechodzimy do czasowników zakończonych na -er, tutaj wybrałam COMER – JEŚĆ:

yocomía
comías
él/ ella/ ustedcomía
nosotros/ nosotrascomíamos
vosotros/ vosotrascomíais
ellos/ ellas/ ustedescomían

Na koniec mamy grupę trzecią i użyjemy czasownika ESCRIBIR – PISAĆ.

yoescribía
escribías
él/ ella/ ustedescribía
nosotros/ nosotrasescribíamos
vosotros/ vosotrasescribíais
ellos/ ellas/ ustedesescribían

Jak zauważyłeś, końcówki w drugiej i trzeciej grupie są takie same. Z pewnością jest to spore ułatwienie dla wszystkich początkujących uczniów.

Hiszpańskie czasy przeszłe bez tajemnic ⏳

Z praktycznym kursem dr Agnieszki Martínez Lozano to możliwe!

Wyjątki w Pretérito Imperfecto

Wreszcie przyszedł czas na omówienie czasowników nieregularnych. Mamy ich tylko trzy, jest to ser- być, ver -widzieć oraz ir -iść, jechać. Oznacza to, że wystarczy nauczyć się tych kilku czasowników, aby poprawnie tworzyć zdania w tym czasie przeszłym. Bułka z masłem! Sprawdź odmiany i zanotuj w zeszycie te wyjątki. Dzięki temu lepiej je zapamiętasz i zawsze będziesz mógł do nich wrócić.

Pierwszy czasownik nieregularny, dzięki któremu Twój hiszpański wskoczy na wyższy poziom to SER – BYĆ:

yoera
eras
él/ ella/ ustedera
nosotros/ nosotraséramos
vosotros/ vosotraserais
ellos/ ellas/ ustedeseran

Kolejny czasownik to IR czyli IŚĆ, JECHAĆ:

yoiba
ibas
él/ ella/ ustediba
nosotros/ nosotrasíbamos
vosotros/ vosotrasibais
ellos/ ellas/ ustedesiban

Ostatni czasownik nieregularny to VER czyli WIDZIEĆ. Co więcej, ver odmienia się w bardzo podobny sposób jak te zakończone na -er lub -ir. Jednak możemy zauważyć małą zmianę w temacie czasownika.

yoveía
veías
él/ ella/ ustedveía
nosotros/ nosotrasveíamos
vosotros/ vosotrasveíais
ellos/ ellas/ ustedesveían

Kiedy używamy Pretérito Imperfecto?

Aby lepiej zrozumieć zastosowanie tego czasu, warto wspomnieć, że jest to jedyny czas przeszły niedokonany. Na pewno, jest to bardzo ważna wskazówka. Kiedy jeszcze powinniśmy go użyć?

 1. Po pierwsze, kiedy opisujemy czynności powtarzające się, rutyny w przeszłości
 2. Po drugie użyjemy tego czasu do opisywania osób, miejsc czy sytuacji z przeszłości
 3. Po trzecie, gdy opisujemy przyczynę (tutaj często będziemy łączyć czas imperfecto z indefinido)
 4. Po czwarte, ten czas przyda się do opisu tła wydarzeń

Gdy masz już opanowane użycie czasu imperfecto, czas poznać marcadores temporales, o których będzie mowa w dalszej części wpisu.

Słówka pomocnicze w Pretérito Imperfecto

Jeśli masz problem z rozróżnieniem czasów przeszłych tak jak wielu innych uczących się języka hiszpańskiego. Istnieje rozwiązanie, co więcej będziesz mógł od razu je zastosować w nauce i w życiu. Sporym ułatwieniem dla początkujących osób jest nauczenie się marcadores temporales czyli takich słówek, które będą nam pomagać rozpoznać, że to ten konkretny czas.

 • antes – kiedyś
 • los lunes – w poniedziałki
 • cada día – każdego dnia
 • todos los días – codziennie
 • cada finde – każdego weekendu

Kiedy masz opanowane już słówka pomocnicze, czas poznać kilka wyrażeń, które często używamy w czasie Pretérito Imperfecto. Będą nam bardzo przydatne gdy będziemy chcieli opowiedzieć o swoim dzieciństwie lub młodości.

 • Cuando era pequeña… – Kiedy byłam mała…

Cuando era pequeña cada día iba a la piscina. Kiedy byłam mała każdego dnia chodziłam na basen.

 • De joven.. – W młodości…

De joven tenía el pelo corto. W młodości miałam krótkie włosy.

 • Cuando tenía 13 años…- Kiedy miałam 13 lat…

Cuando tenía 13 años me gustaba mucho tocar el piano. Kiedy miałam 13 lat bardzo lubiłam grać na pianinie.

Podsumowując, czas Pretérito Imperfecto jest jednym z czterech czasów przeszłych. Jest to, także czas przeszły niedokonany. Przede wszystkim jego największą zaletą jest mała liczba wyjątków. Dzięki czemu nie spędzisz licznych godzin na zapamiętywaniu czasowników nieregularnych. To właśnie dlatego moi estudiantes tak uwielbiają ten czas. Dodatkowo jego zastosowania są bardzo zrozumiałe. Bez wątpienia, stosowanie małych kroczków jest bardzo istotne przy nauce czasów przeszłych, na przykład Pretérito Imperfecto. Dobrym pomysłem jest rozplanowanie nauki, aby więcej zapamiętać i nie stracić cennej motywacji. Należy pamiętać, że nasz mózg również potrzebuje odpoczynku! W ten sposób nauka czasów przeszłych będzie samą przyjemnością!

Pobierz zeszyt ćwiczeń 📝

Jak już mówiłam praktyka jest bardzo ważna. Dlatego przygotowałam dla Ciebie specjalny zeszyt ćwiczeń w PDF, aby przećwiczyć odmianę czasowników w czasie Pretérito Imperfecto (możesz wydrukować go w dowolnej chwili). Z pewnością, szybko zobaczysz swoje postępy dzięki regularnej nauce. Zeszyt ćwiczeń dostępny jest na agatauczy.pl/skarby. Strona zabezpieczona jest hasłem, które poznasz po zapisie na mój newsletter.

ZAPISZ SIĘ

Komentarze

3 Komentarze

 1. says: Kasia

  Dzień dobry. Jestem już zapisana na newsletter, ale mimo to nie mogę znaleźć zeszytu ćwiczeń do imperfecto. Jak można go pobrać bez kolejnego zpisania się na newsletter? Dziękuję za materiały. pozdrawiam

Napisz komentarz
Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *