Polka w Hiszpanii – wywiad z Anią

Polka w Hiszpanii


W Tunezji to święto obchodzi się 13 sierpnia. W Wietnamie nawet dwa razy w roku – między innymi 20 października. Zaś w Armenii cały miesiąc: od 8 marca do 7 kwietnia! Międzynarodowy Dzień Kobiet obchodzony w wielu krajach 8 marca w Polsce zagościł w 1924 roku. Wielu osobom jednoznacznie kojarzy się z nieodłącznym czerwonym goździkiem i rajstopami, którymi obdarowywane były panie w czasach PRL. Czy wiecie, że w Hiszpanii tego dnia kobiety nie dostają żadnego prezentu? Nie ma po prostu takiego zwyczaju. Jak żyje się kobietom w Hiszpanii? Jak świętują swój dzień i jakie są Hiszpanki okiem Polki? Zapytałam o to Anię mieszkającą od pięciu lat w Barcelonie. O kilka słów komentarza poprosiłam też jej chłopaka – Davida – rodowitego Hiszpana.

✍️ Rozmowę z Anią i Davidem przeprowadziła: Anna Trzęsowska
Aniu, jak to się stało, że mieszkasz w Hiszpanii? Jak długo już tam mieszkasz?

Od zawsze bardzo podobał mi się język hiszpański, kultura hiszpańska i… uroda Hiszpanów. Na studiach miałam możliwość wyboru drugiego języka obcego i oczywiście mój wybór padł na hiszpański. W marcu 2014 r. w trakcie podróży po Azji, na maleńkiej indonezyjskiej wyspie Gili Air poznałam Katalończyków z Barcelony. Po ich opowieściach odżyły na nowo moje marzenia o Hiszpanii. Już w lipcu pojechałam do nich do Barcelony na dwa tygodnie na urlop. Po powrocie postanowiłam, że muszę tam wrócić na dłużej. Myślałam “Teraz albo nigdy, raz się ma 30 lat”. W kwietniu 2015 spakowałam moje życie w dwie walizki i wróciłam. Przez pierwsze 6 miesięcy uczyłam się intensywnie języka, poznawałam Barcelonę, chodziłam na lokalne fiesty i w końcu znalazłam pracę… w języku hiszpańskim, w której jestem do dziś.

Co Cię najbardziej urzeka w Barcelonie?

Niebieskie niebo. W Barcelonie mamy około 300 dni słonecznych, to coś co daje Ci energię na cały dzień. Budzą Cię ćwierkające zielone papużki, idziesz po bułki alejką z palmami… Ciężko zamknąć się w domu, dlatego widać dużo ludzi na spacerach, w barach, na plaży – do późnych godzin nocnych.
To tu w Hiszpanii polubiłam owoce morza, pan con tomate, czyli kanapkę z oliwą, czosnkiem i startym pomidorem, ogródki gdzie w słońcu można wypić ze znajomymi Vermoutha.
Na pewno urzeka mnie otwartość ludzi, ich pozytywne nastawienie i nie przejmowanie się aż tak bardzo problemami. No pasa nada (nic się nie stało), czy mañana (jutro) to bardzo często używane tu zwroty.

Umówiłyśmy się na rozmowę z konkretnego powodu. Ósmego marca w Hiszpanii, w Polsce tak jak i w wielu europejskich krajach obchodzony jest Dzień Kobiet. Powiedz mi, czy zauważyłaś różnice w stylu życia hiszpańskich i polskich kobiet?

W Hiszpanii kobiety myślą o małżeństwie i dzieciach trochę w późniejszym okresie, niż Polki. Wychodzą za mąż reguły mając trzydzieści parę lat i nie jest dla nikogo większym zaskoczeniem ciąża w wieku 35-40 lat. Do tego czasu zajmują się karierą, podróżami itp. Nie ma tu raczej presji, modelu starej panny.

Co Cię najbardziej zaskoczyło, odkąd pełnisz rolę hiszpańskiej Pani domu?

Rytm dnia jest zupełnie inny niż w Polsce. Chodzimy do pracy z reguły na 9-9:30, nie robimy raczej wielkiego śniadania, bo przecież wystarczy croissant lub kawałek ciasta plus kawa. Ok. 13:30 jest lunch i dopiero ok. 21:00 kolacja. Do dziś pamiętam zdziwienie moich współlokatorów w pierwszym mieszkaniu, jak robiłam obiad o 16:00 haha.
Z ciekawostek, Hiszpanie nie piją raczej herbaty, więc jednym z moich pierwszych zakupów był czajnik elektryczny. Tego nie mogło zabraknąć w mojej kuchni. Nawet David, mój chłopak, z czasem przekonał się do herbaty w zimniejsze dni.
Pamiętam również, kiedy któregoś dnia kupiłam storczyka. U nas w Polsce z reguły stawia się je na parapetach. Tu w Hiszpanii pojawił się problem, bo w większości domów mury są cieńsze ze względu na ciepły klimat i parapetów po prostu nie ma. Na stole też ciężko go było postawić, bo Hiszpanie wychodząc z domów spuszczają rolety we wszystkich oknach, by mieszkanie nie nagrzało się przez słońce i jest ciemno przez większość dnia. Koniec końców, mój storczyk wylądował na stoliku na patio.

Jak mężczyźni traktują kobiety w Hiszpanii, czy potwierdzasz opinie o hiszpańskich macho?

Hiszpanie często kojarzą się nam z bezstresowymi uwodzicielami o ognistym temperamencie… Na pewno są bardzo otwarci, co rusz słyszysz na ulicy,w barze “Guapa”, czyli ładna. Wyławiają swoim wzrokiem „ofiarę” i jeśli choć drobnym gestem wykaże ona choćby cień zainteresowania, już przepadła. Warto się wsłuchać, w to co mówią od początku, jedni chcą tylko romansu, inni szukają stałego związku.
Hiszpanie są z pewnością w codziennym życiu bardzo czuli. Lubią się często przytulać i potwierdzać, jak bardzo im na Tobie zależy. W języku hiszpańskim wyrażenie “kocham cię” można powiedzieć na dwa sposoby:

  • kocham cię – te amo używa się w stosunku do chłopaka, dziewczyny, męża, żony
  • kocham cię – te quiero używa się go w stosunku do osoby najbliższej, ale także przyjaciół, czy rodziców.

Te quiero nie słyszy się tu od święta, mężczyźni mówią to swoim ukochanym każdego dnia. Prawda, że od razu lepiej zaczyna się dzień, słysząc takie słowa?

Powiedz, czy świętujesz Dzień Kobiet po hiszpańsku, czy po polsku? Jakie są różnice w takim świętowaniu?

W Hiszpanii świętuje się 8 marca trochę inaczej niż w Polsce. Pamiętam jak w Polsce przychodziło się tego dnia do pracy i czekały już na Ciebie tulipany od kolegów z pracy. Tutaj tego zwyczaju nie ma. Kwiaty dostaje się od ukochanego raczej na walentynki lub w Katalonii w Dzień Świętego Jerzego, czyli 23 kwietnia. Zgodnie z tradycją katalońscy mężczyźni wręczają tego dnia swoim ukochanym róże, a kobiety mężczyznom książki.

W Polsce w dniu tego święta sporą popularnością cieszą się feministyczne marsze zwane manifami, czy w Hiszpanii też jest to okazja dla kobiet do zamanifestowania swojej niezależności?

W 2018 i 2019 r. w Międzynarodowym Dniu Kobiet organizowany był w Hiszpanii 24-godzinny strajk kobiet zwracający uwagę na nierówności panujące w hiszpańskim społeczeństwie. Manifestacje były powoływane w celu sparaliżowania kraju. Opowiadały się za obroną praw wszystkich kobiet, skuteczną równością i położeniem kresu przemocy seksistowskiej, zlikwidowania luki płacowej i przywrócenia godności pracy domowej. ”Dziś żądamy społeczeństwa wolnego od ucisku, wyzysku i przemocy seksualnej” to tylko jedno z haseł na transparentach podczas manifestacji. Inne europejskie kraje również zorganizowały strajki, ale z tego co mi wiadomo w Hiszpanii miały one największą skalę, przyłączali się również do nich mężczyźni. W tym roku nie zwołano strajku generalnego w dniu 8 marca, niemniej jednak przewidywane są manifestacje w wielu miastach hiszpańskich.
Jeśli chodzi o moje świętowanie, to będzie to raczej mix kulturowy. Będzie mi miło, gdy tego dnia otrzymam kwiaty od swojego mężczyzny, ale wiem też, że bardzo ważne jest wyjść na ulicę i pokazać, że kobiety zasługują na równe traktowanie w społeczeństwie.

W Polsce często mierzymy się ze stereotypami kury domowej, matki polki no i słynnej internetowej ‘madki’, która zna się na wszystkim, wie wszystko i nie ma nic ważniejszego niż jej dzieci. Czy znajdziesz takie odpowiedniki w hiszpańskiej rzeczywistości?

Jeszcze 30 lat temu wiele hiszpańskich kobiet zostawało w domu z dziećmi i tylko mężczyźni pracowali na utrzymanie domu. Obecnie raczej oboje rodziców łączy pracę z wychowaniem dzieci.
Nie mam w swoim otoczeniu zbyt wiele koleżanek z dziećmi, ale z tego co się zorientowałam, nie ma w Hiszpanii aż tak wielkiego boomu na tzw. InstaMatki, blogi parentingowe etc.

Jaki model życia preferują Hiszpanki? To domowe mamy, czy podbijające świat superwoman?

Tak jak wspomniałam wcześniej, to raczej mix. Łączą karierę z wychowywaniem dzieci. Nieoceniona pomocą są tu często dziadkowie, a także fakt, że dzieci mogą iść do szkoły nieobowiązkowo już od trzeciego roku życia.

Przyznam, że nie mogłam nie skorzystać z okazji i zapytać rodowitego Hiszpana o to, jak jego męskim okiem wygląda cały ten ósmy marca…

David, jakimi kobietami są Polki? Czym różnią się od Hiszpanek?

Pienso que las mujeres polacas que he conocido tenían muy buena educación, les gusta cuidarse y ser muy femeninas, preferencia por una vida familiar clásica.

Muy en general pienso que los españoles tienen más paciencia y los polacos tienen más determinación.

Tłumaczenie:
Myślę, że Polki, które spotkałem cechują bardzo dobre maniery, lubią dbać o siebie i być bardzo kobiece, preferują klasyczne życie rodzinne.

Jeśli chodzi o różnice, uważam, że Hiszpanki mają więcej cierpliwości, a Polki więcej determinacji.

Co urzekło Cię w Ani?

Es inteligente y rápida como una centella, le cuesta muy poco hacerme reir (aveces enfadar).
bueno y sus hermosos ojos azules jeje

Tłumaczenie:
Jest inteligentna i szybka jak błyskawica, bardzo szybko potrafi mnie rozbawić (i czasem zezłościć haha)
…i jej piękne, niebieskie oczy.

Czego chciałbyś życzyć wszystkim Paniom w dniu ich święta?

Que disfruten este día y si pueden en compañía de sus amigas, un dia de chicas recarga las baterias de las mujeres.
Cieszcie się tym dniem i jeśli możecie spędźcie go w towarzystwie przyjaciółek, pośmiejcie się razem i naładujcie wzajemnie pozytywną energią.

Dziękuję Wam za rozmowę. Wszystkim kobietom w dniu ich święta życzę zaś, żeby zawsze miały odwagę spełniać swoje marzenia.

Na koniec zapraszam Cię również na bloga Ani Mañana Hiszpania.

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *