Pieniądze w języku hiszpańskim – słówka, slang, przysłowia

pieniądze w języku hiszpańskim
pieniądze w języku hiszpańskim

Podobno pieniądze rządzą światem, dlatego warto wiedzieć jak rozmawiać o nich po hiszpańsku. W szczególności, że w tym języku jest niemal pięćdziesiąt (!) słów na określenie pieniędzy. Warto zatem znać chociaż kilka z nich.

Pieniądze w języku hiszpańskim – podstawowe słówka

Pierwszym, a tym samym najbardziej podstawowym słowem określającym pieniądze w języku hiszpańskim jest po prostu “el dinero”. Jest to najbezpieczniejsza opcja, którą trzeba zapamiętać. Uwaga! Pamiętajmy, że w hiszpańskim nie istnieje coś takiego jak “los dineros”. Podkreślam to, ponieważ jest to jeden z podstawowych błędów popełnianych przez początkujących estudiantes. Zgłębiając temat pieniędzy musimy wspomnieć także o podziale na monety i banknoty. Hiszpański odpowiednik monety to “la moneda”, a liczba mnoga to “las monedas”. Może być to także określenie “drobne”. Na przykład pytanie “¿Tienes modenas?” oznacza “Masz drobne?”. Banknot z kolei to “el billete” lub ewentualnie “papel moneda” (co w dosłownym tłumaczeniu brzmi bardzo dziwnie, bo “papierowa moneta”).

Apropos pieniędzy! Pamiętaj, że chcąc uregulować płatność w restauracji za np. zamówione piwo, możesz zostać zapytany przez obsługę “con tarjeta o en efectivo?”. Pytanie dotyczy oczywiście rachunku, a dokładnie metody jego płatności. “Con tarjeta” w tym przypadku oznacza kartę debetową lub kredytową, a “efectivo” to gotówka. Jeśli chcesz dowiedzieć się jak poprosić o rachunek to koniecznie zobacz film, który nagrałam.

Przypominam, że to jak prosić o rachunek w hiszpańskiej restauracji omówiłam w jednym z odcinków pierwszej serii Hiszpańskich szotów, czyli krótkich lekcji hiszpańskiego, w trakcie których uczę praktycznych zwrotów.

Pieniądze w hiszpańskojęzycznym slangu

Jak wspomniałam wcześniej w języku hiszpańskim istnieje obecnie niemal 50 słów na określenie pieniędzy. Są one związane ze slangiem i bardzo często charakterystyczne tylko dla jednego państwa. Trudno będzie zapamiętać je wszystkie, dlatego opiszę tylko kilka. Może akurat wykorzystasz je podczas kolejnego wyjazdu?

Zaczniemy od najbardziej popularnego słowa “plata”. Plata oznacza srebro, ale w slangu znaczy “kasa”. Jest to chyba najbardziej znane potoczne słowo. W ostatnich latach stało się ono także popularne dla osób, które nie znają języka hiszpańskiego. Wszystko za sprawą słynnej sceny z Narcos w której Wagner Moura grający Pablo Escobara, składa propozycję nie do odrzucenia pytając “plata o plomo”. Dosłownie należałoby to tłumaczyć jako srebro lub ołów, ale plomo to również potoczne określenie na kule/amunicję.

Kolejnym popularnym słowem w szczególności w Hiszpanii jest pasta. Pasta potocznie oznacza forsę, mamonę lub hajs. To słowo ma również wiele innych znaczeń jak na przykład gips, ciasto czy… makaron. 😉 Następny przykład jest bardzo ciekawy. Być może znasz słowo mosca, które oznacza muchę. W slangu niektórych krajów latynoskich mosca oznacza także forsę.

Hiszpańskie z przysłowia związane z pieniędzmi

Na koniec warto jeszcze wspomnieć o przysłowiach i powiedzeniach, które dotyczą pieniędzy. Nie zawsze w bezpośredni sposób, ale na pewno są z nimi związane. Opiszę tu trzy, dobrze znane i w Polsce. Mam nadzieję, że dzięki temu łatwiej je zapamiętasz. 🙂

1.No todo lo que brilla es oro
Chyba każdy zna powiedzenie “nie wszystko złoto co się świeci”. Teraz już wiesz, jak powiedzieć to także po hiszpańsku!

2.Más vale pájaro en mano que ciento volando
Jest to to odpowiednik naszego przysłowia “lepszy wróbel w garści niż gołąb na dachu”. W hiszpańskojęzycznej wersji brzmi to nieco inaczej. Po dosłownym przetłumaczeniu tego powiedzenia dowiemy się, że Hiszpanie wolą mieć jednego ptaka w garści niż 100 latających.

3.Acabándose el dinero, se termina la Amistad
Ostatni przykład przypomina polskie przysłowie “prawdziwych przyjaciół poznaje się w biedzie”. Nie brzmi ono identycznie w języku hiszpańskim, bo należałoby je przetłumaczyć jako “z końcem pieniędzy, kończy się przyjaźń”. Jednak to właśnie o ten przekaz tu chodzi.

Jeszcze więcej informacji na temat pieniędzy w języku hiszpańskim znajdziesz w moim filmie na YouTube.

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *