Liczby w języku hiszpańskim i liczebniki porządkowe po hiszpańsku

liczby w języku hiszpańskim

Bez wątpienia, liczby w języku hiszpańskim towarzyszą nam na każdym kroku: gdy pytamy o cenę, wiek lub godzinę. Ich znajomość jest kluczowa, dlatego warto je poznać już na pierwszych lekcjach. Jeśli chcesz uniknąć nieporozumień w sklepie lub chcesz bez problemu wymówić liczby nawet do miliona w języku hiszpańskim – ten artykuł jest dla Ciebie! Na koniec przygotowałam, również małą niespodziankę czyli liczebniki porządkowe. Dzięki którym, Twój hiszpański wskoczy na wyższy poziom.

ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER I KORZYSTAJ Z DODATKOWYCH MATERIAŁÓW

Liczby od 0 do 29 po hiszpańsku

Zacznijmy od liczb czyli od 1 do 29. W języku hiszpańskim podobnie jak w języku polskim podstawowe liczby od 1 do 9 będą nam potrzebne do tworzenia kolejnych np. dziesiątek. Przede wszystkim zwróć uwagę na liczebniki od 11 do 15, które są nieregularne. Jeżeli chodzi o liczby od 16 do 19 to ich nauka będzie dużo łatwiejsza. Składają się one ze słowa dieci od liczby diez oraz cyfr od 6 do 9. Nauka liczb od 21 do 29 to na pewno będzie bułka z masłem. Wystarczy połączyć veinti oraz cyfry od 1 do 9, na przykład: veinticinco – 25. Dodatkowo, zwróć uwagę na akcenty w niektórych liczbach!

0 – cero15 – quince
1 – uno16 – dieciséis
2 – dos17 – diecisiete
3 – tres18 – dieciocho
4 – cuatro19 – diecinueve
5 – cinco20 – veinte
6 – seis21 – veintiuno
7 – siete22 – veintidós
8 – ocho23 – veintitrés
9 – nueve24 – veinticuatro
10 – diez25 – veinticinco
11 – once26 – veintiséis
12 – doce27 – veintisiete
13 – trece28 – veintiocho
14 – catorce29 – veintinueve

Liczby w języku hiszpańskim – dziesiątki

Czas poznać dziesiątki po hiszpańsku. Dzięki temu, z łatwością powiesz ile masz lat lub zrozumiesz cenę na targu w Hiszpanii. Przyjrzyj się w szczególności liczbom 70 i 90, mamy tam do czynienia z małą zmianą ortograficzną.  

10 diez
20veinte
30treinta
40cuarenta
50cincuenta
60sesenta
70setenta
80ochenta
90noventa

Liczby od 31 do 99 po hiszpańsku

Poznaj schemat tworzenia liczb od 31 do 99, aby zaskoczyć Hiszpanów i nie tylko. Chociaż na początku może się to wydawać skomplikowane, nie martw się. Każdy kiedyś zaczynał, również nauczyciele hiszpańskiego kiedyś byli początkujący i uczyli się liczb. Podobnie jak Ty teraz.

31 – treinta y uno

47 – cuarenta y siete

58 – cincuenta y ocho

64 – sesenta y cuatro

Jak widać, tworzenie liczb od 31 do 99 jest bardzo proste. Gdy poznałeś już dziesiątki, kolejnym krokiem jest połączenie ich z cyframi od 1 do 9. Mając to na uwadze, nauka będzie dużo szybsza.

Liczby w języku hiszpańskim – setki

Aby utworzyć liczbę powyżej stu, potrzebne nam będzie słowo ciento, od liczby cien czyli 100. Z pewnością sobie poradzisz z takimi wielkimi liczbami. 

108 – ciento ocho

111 – ciento once

149 – ciento cuarenta y nueve

Jeśli chodzi o liczby od 200 do 1000, ich tworzenie, również nie należy do najtrudniejszych zagadnień. Jednak wielu moich uczniów się ich obawia. Dlatego, przygotowałam małą ściągę jak się uczyć dużych liczb.

  • Po pierwsze, warto nauczyć się w pierwszej kolejności wszystkich setek: 200, 300 itp.
  • Po drugie, podzielić naukę na mniejsze partie:)
  • Po trzecie,należy pamiętać o tych wszystkich zasadach, które poznaliśmy we wcześniej części artykułu.
100cien
200doscientos
300trescientos
400cuatrocientos
500quinientos
600seiscientos
700setecientos
800ochocientos
900novecientos
1000mil

Jeśli chcesz stworzyć liczbę 865, najpierw zacznij do setek, potem dodaj dziesiątki i jedności. Nasza liczba 865 to ochocientos sesenta y cinco. Poznaj inne przykłady:

343 – trescientos cuarenta y tres

597 – quinientos noventa y siete

955 – novecientos cincuenta y cinco

Na co powinniśmy zwrócić uwagę? Należy pamiętać, że spójnik y nie występuje pomiędzy setkami i dziesiątkami. Wracając do tematu najczęstszych błędów popełnianych przez osoby początkujące i zaawansowane.. Czy wiesz jakie liczby są najbardziej skomplikowane? Oczywiście.. chodzi o liczby 5, 15, 50 oraz 500. To one sprawiają najwięcej kłopotów moim uczniom. Dlatego warto dokładniej zaznaczyć je w swoich notatkach.

Chcesz nauczyć się hiszpańskiego?

Zrób to z moim kursem online Hiszpański Start! 🚀

Liczby do miliona

Jak dotąd radziłeś sobie świetnie! Już opanowałeś prawie całe zagadnienie z dzisiejszej lekcji, dlatego czas na ostatnie wyzwanie. Z pewnością, tysiące i miliony przyprawiają Cię o dreszcze.. Spróbujemy, abyś polubił ten temat i liczenie do miliona było samą przyjemnością.

1000 – mil

1634 – mil seiscientos treinta y cuatro

3789 – tres mil setecientos ochenta y nueve

To teraz czas na naszą wisienkę na torcie czyli milion: un millón. Skoro poznaliśmy jak jest milion.. To jak powiemy dwa miliony? Odpowiedź jest prosta – dos milliones. Podsumowując, nauka liczb to nie jest złożone zagadnienie, ale wymaga pracy. Gdy już uda Ci się opanować ten temat, nie zapominaj o powtórkach. Wiele razy o nich wspominałam, zarówno na blogu jak i YouTubie. Najważniejsza jest regularność, ponieważ z czasem wiele zapominamy. Oczywiście jeśli nie używamy i nie ćwiczymy danych struktur czy słówek. Dlatego wracaj do tego artykułu jak najczęściej aby nie zapomnieć tego co się nauczyłeś.

Liczebniki porządkowe po hiszpańsku

Na koniec poznamy jeszcze liczebniki porządkowe. Znajomość ich na pewno przyda się każdemu początkującemu uczniowi.

pierwszyprimero
drugisegundo
trzecitercero
czwartycuarto
piątyquinto
szóstysexto
siódmyséptimo
ósmyoctavo
dziewiątynoveno
dziesiątydécimo

W odróżnieniu od liczebników głównych, liczebniki porządkowe zachowują się jak przymiotniki to znaczy odmieniamy je przez rodzaj i liczbę. Do czego ich użyjemy? Liczebniki porządkowe będą Ci potrzebne, żeby powiedzieć na którym piętrze mieszkasz. Dodatkowo, użyjesz ich kiedy będziesz chciał powiedzieć który raz odwiedzasz Hiszpanię. Poza tym przydadzą się nam, ogólnie do mówienia o kolejności. W języku hiszpańskim trzeba uważać na dwa liczebniki porządkowe: pierwszy i trzeci, ponieważ czyha na nas mała pułapka. Jeśli stoją przed rzeczownikiem rodzaju męskiego w liczenie pojedynczej, musimy je skrócić do primer i tercer. Dlatego powiemy : mi primer diccionario – mój pierwszy słownik.

Podsumowując, nauka liczb w każdym języku jest bardzo ważna. Bez ich znajomości nie będziemy w stanie się komunikować, co więcej możemy zostać źle zrozumiani. Kiedy je opanujesz, będziesz o jeden krok milowy dalej w swojej nauce hiszpańskiego. Jednak jeśli nauka liczb nie idzie po Twojej myśli, nie martw się! Dobrym pomysłem jest podzielenie materiału na mniejsze partie, dzięki czemu zrozumienie tematu będzie łatwiejsze. Pisałam o tym, również we wcześniejszej części artykułu. Jeśli chciałbyś zacząć naukę hiszpańskiego, a nie wiesz czy zdecydować się na kurs online czy może lektora – sprawdź ten wpis. W artykule omawiam najlepszy sposób na rozpoczęcie nauki hiszpańskiego, przede wszystkim zalety i wady każdej z opcji nauki. Z pewnością, przyda się każdemu takie porównanie!

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *