Jak zamówić piwo po hiszpańsku i dlaczego nie jest to łatwe?

jak zamówić piwo hiszpańsku poradnik


Każdy, kto chociaż raz miał okazję być w Hiszpanii z pewnością wie, że do obiadu lub podczas licznych spotkań na mieście ulubionym trunkiem Hiszpanów jest nie tylko wino! Zerkając na statystyki szybko zorientujemy się, że przeciętny mieszkaniec tego kraju wypija tylko niewiele mniej piwa niż Polak. Właśnie dlatego warto wiedzieć jak zamówić piwo po hiszpańsku! Tym bardziej, że nie jest to takie proste! I wcale nie mam tu na myśli tylko i wyłącznie trudności językowych. Zaraz dowiesz się dlaczego. Przeczytaj tylko ten tekst.

Hiszpanie piją więcej piwa niż Anglicy!

Wspomniane wcześniej statystyki jasno pokazują, że w 2017 roku jeden mieszkaniec Hiszpanii wypił średnio prawie 85 litrów. Taka ilość, pozwoliła Hiszpanii zająć dwunaste miejsce w rankingu średniego spożycia piwa na mieszkańca. Dla porównania, w tym samym zestawieniu Polska zajęła 5 miejsce z wynikiem prawie 101 litrów wypitego piwa przez jednego mieszkańca.

Dla osób, które wieczorem chociażby przechadzały się po dowolnym hiszpańskim mieście lub miasteczku te informacje nie powinny być zaskoczeniem. Piwo jest idealnym trunkiem, przy którym można porozmawiać ze znajomymi, czy choćby obejrzeć mecz piłki nożnej w barze lub piwiarni. Dodatkowo, idealnie pasuje do hiszpańskich tapas! Warto pamiętać, że świetnie gasi pragnienie po upalnym, hiszpańskim dniu! Jak zatem zamówić piwo jak prawdziwy hiszpański lokals?

Dlaczego “una cerveza, por favor” może nie wystarczyć?

Turysta, który zwróci się z do barmana „una cerveza, por favor” może być zaskoczony rozmiarem piwa, które otrzyma. W większości miejsc barman poda nieświadomemu viajante (turyście) małe piwo, czyli una caña. Jest to najmniejsza szklanka piwa, którą zazwyczaj można zamówić w większości lokali. Przeważnie jest to około 200-250 ml piwa. Dlaczego tak mało? Musimy wypić jedną porcję zanim nasz trunek zdąży się ogrzać. Warto dodać, że w Kraju Basków przejęło pić się piwo jeszcze mniejszymi porcjami. Możecie spotkać się tam z zurito, czyli objętością poniżej 200 ml. W niektórych regionach Hiszpanii najmniejsza porcja piwa nosi nazwę corto.

Czy Hiszpanie zamawiają tylko małe ilości piwa?

Oczywiście, jeśli masz ochotę, nic nie stoi na przeszkodzie, aby zamówić większe piwo. Jak zamówić piwo po hiszpańsku, które będzie większe? Kolejnym poziomem, nieco większym od caña, będzie tubo. Jest to rozmiar rzadko spotykany w menu. Tubo to szklanka (wyglądająca jak rurka/tuba) o pojemności 333 ml.

Jednak najczęściej spotykanym rozmiarem po caña, będzie doble. W szczególności dotyczy to Madrytu i jego okolic. Co dokładnie otrzymacie od barmana, gdy powiecie “una doble, por favor”? Podwójną caña, czyli szklankę (nie kufel) z ilością od 400 do 500 ml piwa. Ilość będzie zależała głównie od szklanek, które są używane w barze w którym się znajdujecie.
rodzaje piwa w Hiszpanii mapa
W większości taperías (tapas barach) lub restauracjach zamówić możesz również największy dostępny rozmiar czyli jarra. W zależności od lokalu, będzie to duży kufel piwa (pojemnością zbliżony do amerykańskiej lub angielskiej pinty) lub dzban z piwem i małymi szklankami. Zanim zamówicie “una jarra”, dopytajcie obsługę czego macie się spodziewać, aby nie zostać zaskoczonym.

A może coś lżejszego? Zamów piwo bez alkoholu!

Co powiedzieć, jeżeli chcesz zamówić piwo bezalkoholowe? Wystarczy zwrócić się do kelnera lub barmana „una cerveza sin, por favor”. Słówko sin oznacza po polsku bez (w tym przypadku bez alkoholu). Natomiast, jeśli szukasz czegoś lżejszego od piwa może zainteresować Cię clara. Una clara to propozycja na lato. Powstaje przez wymieszanie połowy szklanki piwa z połową szklanki lemoniady (con limón) lub cytrynowym napojem gazowanym (gaseosa).

Masz do wyboru jeszcze piwa w butelce

Wszystkie opisane wcześniej propozycje będą przede wszystkim dotyczyły piwa nalewanego z kranów. Natomiast, jeżeli preferujesz piwo butelkowane również powinieneś… zwrócić uwagę na rozmiar. W hiszpańskim lokalu do wyboru będziesz miał dwa rodzaje: un tercio lub un quinto.

Un quinto to malutka, bo o pojemności ⅕ litra, butelka piwa. Hiszpanie często nazywają ją pieszczotliwie botellín (buteleczką). Natomiast, un tercio jest większą, typową dla Hiszpanów butelką piwa. Ma ona pojemność, jak sama nazwa wskazuje, około ⅓ litra, a dokładnie 330 ml.

Hiszpanie bardzo rzadko proszą o butelkę piwa. Przeważnie zrobią to doprecyzowując pojemność. Jeżeli zatem poprosisz o jeden z tych dwóch rozmiarów obsługa będzie wiedziała, że zależy Ci na piwie w butelce (lub z butelki).

Chcesz nauczyć się hiszpańskiego?

Zrób to z moim kursem online Hiszpański Start! 🚀

Tapa? Obowiązkowo do piwa!

Niech nie zdziwi Was prezent, który otrzymacie zazwyczaj do każdego zamówionego piwa czyli tapa. Jeżeli nie wiesz czym jest tapa i czym różni się od tapas to polecam przeczytać mój wcześniejszy wpis. Najczęściej darmową przekąską do piwa będą… zielone oliwki (aceitunas). Często, gdy zamówicie jarra, ze względu na rozmiar, możecie spodziewać się podwójnej porcji.

Jak zamówić piwo po hiszpańsku – podsumowanie

Mam nadzieję, że ten krótki tekst wyjaśnił Wam czym różnią się poszczególne typy piwa, a zamówienie odpowiedniego rozmiaru będzie od teraz znacznie łatwiejsze. Warto jeszcze dodać, że każdy region Hiszpanii posiada swoje lokalne marki np. w Madrycie dominuje Mahou, Barcelona to Estrella Damm i Mortiz, Galicia to Estrella Galicia, a w Granadzie najczęściej zaoferują nam piwo Alhambra. Na koniec pozostało mi tylko życzyć salud, czyli na zdrowie!

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *