Jak zacząć uczyć się hiszpańskiego?

jak zacząć uczyć się hiszpańskiego


Gdyby posadzić przy stole osiem osób, każda z nich mogłaby się pochwalić rzeczą, którą robi najlepiej. Przecież nikt tak, jak mama nie upiecze ciasta drożdżowego. Stryjek ze strony babci z kawałka drewna potrafi wyczarować najprawdziwszą łódkę. Łukasz choć ma dopiero piętnaście lat już zbiera laury jako najszybszy biegacz w swojej szkole. Każdy z nich, zanim został mistrzem w swojej dyscyplinie, musiał kiedyś zacząć. Pierwsze ciasto mamy wygrałoby konkurs na zakalec idealny. Stryjek poświęcił wiele nocy i dłut, żeby jego pierwsza łódka zaczęła pływać. Łukasz zanim wybiegał rekord na sto metrów – najpierw raczkował, potem chodził. Ja – zanim zaczęłam uczyć Was hiszpańskiego, tak jak Wy – byłam zupełnie zielona.

Jak zaczęłam uczyć się hiszpańskiego?

Ostatnio, przy okazji rozmowy w radiowej Trójce przyznałam, że jako nauczyciel staram się wczuwać w rolę moich uczniów. Opracowywać materiały, żeby były one w jak największym stopniu pomocne. Bowiem podobnie, jak moi uczniowie ja też zaczynałam naukę hiszpańskiego z miłości do rzeczy prozaicznej… latynoamerykańskich seriali. Wiem, że wielu estudiantes fascynują podróże, hiszpańska piłka nożna, latynoska literatura. Wszyscy swojej pasji chcą doświadczać w oryginale. Moja miłość trwa do dziś i dzięki temu powstał projekt “Agata uczy”. Dziś możecie spotkać mnie na facebooku, instagramie, youtube. Tworzę lekcje, dzięki którym wielu moich uczniów przerzuciło się na tryb nauki online. I właśnie o tym, jak zacząć się uczyć hiszpańskiego będzie ten wpis.

Wybierz swój hiszpański start

Zanim zasiądziemy do nauki, przede wszystkim musimy wybrać sposób, w jaki chcemy się uczyć. To od nas zależy czas jaki na to poświęcimy i poziom jaki osiągniemy. Jeśli wolicie uczyć się z lektorem do Waszej dyspozycji są zajęcia z lektorem – zarówno te indywidualne, jaki grupowe. W ten sposób możecie uczyć się nie tylko stacjonarnie, ale także online co jest ogromną zaletą czasów, w których obecnie żyjemy. Dlaczego więc nie miałby to być język obcy.
Jeśli mimo wszystko trudno jest się Wam umówić na lekcje z lektorem (każdy przecież prowadzi inny tryb życia – nawet teraz), możecie skorzystać z kursów online, czy aplikacji.

Chcesz nauczyć się hiszpańskiego?

Zrób to z moim kursem online Hiszpański Start! 🚀

To będzie Twój sukces!

Pamiętajcie, że Wasze postępy w ogromnej mierze zależą od Was. Oznacza to, że nie możecie cedować całości odpowiedzialności za sukces projektu “język hiszpański” na Waszego lektora, czy twórcę materiałów. Przede wszystkim polecam Wam korzystać ze sprawdzonych materiałów. Z chaotyczności w działaniu wyniknie tylko bałagan, dlatego polecam Wam stworzenie planu na naukę. I choć być może nie wszyscy z Was lubią planować, to uwierzcie mi na słowo, że brak planu jest gorszy od złego planu. Każdy plan przecież możecie modyfikować. Z resztą w tym może Wam pomóc jeden z podcastów o planowaniu. Kiedy już plan będzie gotowy, warto skupić się na działaniu i materiałach. Uczniom online polecam mój kurs „Hiszpański start”, na którym lekcje są dużo bardziej rozbudowane, niż te na kanale youtube. Ja stawiam na słownictwo, słuchanie i gramatykę. Skorzystajcie z mojej playlisty na kanale i słuchajcie jak najwięcej!

Trening czyni mistrza

Czy myślicie, że Robert Lewandowski byłby w miejscu, w którym jest, gdyby spoczął na laurach? No właśnie nie! Codziennie poświęca maksimum czasu i uwagi, żeby doskonalić się w technice, w której chce być doskonały. Przekładając to na nasze pole, chcę Wam przez to powiedzieć, że tylko regularny trening i uwaga, jaką poświęcicie na naukę da Wam zamierzony efekt. Dlatego uczcie się codziennie. Skoro jesteście początkujący, zacznijcie od słuchania bajek dla dzieci. Uczcie się nowych słówek, ale nie tylko pojedynczo – twórzcie z nich zdania! Doskonale wiem, że na początku może to być frustrujące, jednak to doskonały sposób, byście tworząc proste zdania mimochodem poznawali gramatykę. Pamiętajcie, że słuchanie tylko pięciu minut (bo i takie krótkie dystanse mogą się Wam przydarzyć), to zawsze pięć minut pracy, którą włożyliście w swoją naukę. Niemniej jednak zdecydowanie polecam całkowite zanurzenie się w języku – słuchajcie więc oryginalnych treści (piosenek, filmów, seriali), starajcie się czytać oryginalne teksty (obserwujcie swoich hiszpański idoli na portalach społecznościowych, czytajcie hiszpańskie gazety), spróbujcie ugotować coś z hiszpańskiego bloga kulinarnego.

Moment idealny

A teraz zastanówmy się wspólnie, kiedy nastąpi moment idealny i będziemy mówić po hiszpańsku? Celowo użyłam liczby mnogiej, ponieważ ja podobnie jak Wy ciągle uczę się tego języka. Tak więc moment idealny… nie nastąpi. Dlatego mów! Mów od samego początku jak najwięcej! Nie obawiaj się błędów, bo nie popełnia ich tylko ten, co nic nie robi. Jeśli założymy, że wszyscy rzetelnie podejdziemy do tematu nauki, to jestem przekonana, że sprawi Wam to więcej przyjemności, niż obowiązku.
Jestem pewna, że każdy z moich uczniów osiemdziesiąt procent pracy wykonuje samodzielnie. Sukces smakuje wtedy wybornie, a ja i moje materiały jesteśmy tylko od tego, żeby podpowiedzieć i wskazać ten właściwy kierunek.
Mój drogi estudiante! Dzisiaj już wiesz jak zacząć uczyć się hiszpańskiego. Teraz po prostu wypada zrobić pierwszy krok.

Po więcej wskazówek jak zacząć uczyć się hiszpańskiego odsyłam Was do filmu na moim kanale YouTube.

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *