Jak witać się po hiszpańsku?

jak witać się po hiszpańsku
jak witać się po hiszpańsku

Powitania to bez wątpienia wspólna część dla każdego języka. Od powitania rozpoczynamy każdą rozmowę, a nawet znajomość. Nawet jeżeli, nie znamy dobrze języka to warto wiedzieć jak się przedstawić oraz jak witać się po hiszpańsku, aby nie popełnić gafy i na starcie zdobyć sympatię naszego rozmówcy. Z tego tekstu nauczysz się jak robić to poprawnie.

Jak witać się po hiszpańsku poprawnie?

Na początku warto zaznaczyć, że sposób w jaki witają się latynosi oraz europejczycy różni się od siebie. W tekście zwrócę Twoją uwagę na różnice i czyhające pułapki.

Pierwszym podstawowym powitaniem jest odpowiednik polskiego cześć, czyli HOLA. W Hiszpanii jest to powitanie uniwersalne, używane w sytuacjach zarówno nieformalnych i formalnych. Hola możesz bez obaw użyć witając się z nieznajomym lub osobą nieco starszą. Natomiast, w krajach Ameryki Południowej należy pamiętać, że jeżeli widzimy kogoś po raz pierwszy, nie należy mówić „Cześć”. Takie bezpośrednie powitanie może zostać źle odebrane. O dziwo, latynosi odnoszą się do siebie oraz gości z innych krajów z dużym szacunkiem i zachowują dystans. Warto o tym pamiętać.

Jak witać się po hiszpańsku w trakcie dnia

Oprócz HOLA w hiszpański rozróżnia się 3 inne uważane za bardziej formalne, powitania: buenos días, buenas tardes, buenas noches. W krajach hiszpańskojęzycznych dzień dzielony jest na trzy pory:
1. Od rana do godziny 12 lub pory obiadowej witamy się używając BUENOS DÍAS, czyli dzień dobry.
2. Po obiedzie do wieczora używa się BUENAS TARDES, które nie ma polskiego odpowiednika. Powinniśmy przetłumaczyć je jako dobre popołudnie.
3. Po zachodzie słońca powitamy drugą osobę słowami BUENAS NOCHES, co oznacza dobry wieczór, ale jest również używane jako pożegnanie (odpowiednik polskiego dobranoc).

Warto pamiętać o tym podziale, ponieważ zarówno Latynosi jak i Hiszpanie przywiązują do niego dużą wagę.

Zadajemy pytanie jak się masz?

Do powitań możemy również zaliczyć pytanie typu „co tam?” lub „jak się masz?”. W Hiszpanii zaraz po hola dodamy pytanie „¿qué tal?”, które oznacza „jak tam? / jak leci?” albo „¿cómo estas?”, czyli „jak się masz? / jak się miewasz?”. Chcąc odwzajemnić pytanie zapytamy „¿y tú?”, czyli „a ty?”.

Jak odpowiedzieć na pytanie ¿qué tal?

Na te pytania możemy odpowiedzieć na kilka sposobów:

  1. Gracias, muy bien – Dziękuję, bardzo dobrze
  2. Gracias, bien – Dziękuję, dobrze
  3. Gracias, así así – Dziękuję, tak średnio
  4. Gracias, tirando – Dziękuję, jakoś leci
  5. Gracias, sin novedad – Dziękuję, nic nowego

Najczęściej usłyszymy dwie pierwsze odpowiedzi, nawet jeśli rozmówca nie ma dnia idealnego. Może wynika to z pozytywnego nastawienia Hiszpanów i Latynosów? Trzy ostatnie warianty mimo, że dla nas są neutralne będą sugerowały, że stało się coś niedobrego.

Natomiast, gdy czujemy się źle odpowiemy:

  1. Gracias, muy mal – Dziękuję, bardzo źle
  2. Gracias, mal – Dziękuję, źle
  3. Gracias, regular – Dziękuję, przeciętnie (ale raczej w kierunku źle)

Musisz liczyć się, że jeżeli użyjesz jednej z powyższych odpowiedzi z pewnością zostaniesz dopytany co się stało, że w ten sposób odpowiadasz.

Hiszpański dla początkujących lekcja 1

Pamiętaj, że lekcja jest dostępna również w formie video. Znajdziesz w niej między innymi poprawną wymowę wszystkich użytych wcześniej zwrotów.

Jesteś gotowy do startu? 🚀

Jesteś początkujący lub dopiero chcesz rozpocząć naukę hiszpańskiego? Trafiłeś idealnie, bo z myślą o osobach jak Ty przygotowałam kurs video Hiszpański start #1. Chcesz dowiedzieć się więcej? Kliknij w przycisk.

SZCZEGÓŁY

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *