Jak uczyć się hiszpańskich czasowników nieregularnych?

jak uczyć się czasowników nieregularnych


Od zarania dziejów jedną z największych zmór uczniów była… nauka. Tak! Nauka. Nie od dziś wiadomo, że w czasach sesji studenckich wszystkie pokoje lśnią czystością, a studenci robią wiele, byleby się nie uczyć. Pytacie czasem, czy mogę Wam powiedzieć, jak ja uczyłam się hiszpańskiego. Poza systematycznością, o której będzie mówił każdy nauczyciel, oczywiście mogę Wam polecić kilka innych skutecznych metod na utrwalanie tego, co chcielibyście przyswoić. Dla przykładu na tapet weźmiemy odmianę czasowników nieregularnych w Presente de Indicativo. Sprawia Wam to wiele kłopotu i zupełnie niepotrzebnie dodaje stresu. Pokażę Wam więc, jak uczyć się hiszpańskich czasowników nieregularnych bezstresowo.

Papier wszystko przyjmie, czyli przepisujemy

Od czasu studiów przerobiłam już kilkanaście technik uczenia się. Bardzo często korzystałam z metody „na przepisywanie”. Jest to stosunkowo łatwy sposób do zorganizowania – wystarczy Wam kartka papieru, długopis i dostęp do internetu. Zaglądamy na Verbix, wybieramy czasownik i… przepisujemy. Gwarantuję Wam, że jeśli przepiszecie jeden czasownik kilka lub kilkanaście razy, już na zawsze zagości on w Waszej pamięci. Ta metoda ma jeden dość spory minus – jest obłędnie czasochłonna, co przy dzisiejszym trybie życia ma ogromne znaczenie. Założę się, że niewielu z nas dysponuje dodatkową dobą wolnego. Dlatego ta metoda będzie właściwa tylko dla baaaardzo wytrwałych.

Jak uczyć się hiszpańskich czasowników nieregularnych przez zabawę?

Choć czasy studenckie już dawno za mną, ciągle się douczam. Chcę być na bieżąco z ciekawostkami, dlatego całkiem niedawno przetestowałam puzzle, które otrzymałam od firmy Regipio. Przyznam Wam, że jest to strzał w dziesiątkę! Puzzle stymulują chyba wszystkie nasze szare komórki, uczą logicznego myślenia, wpływają na naszą kreatywność. Oznacza to, że pracujemy bardziej wydajnie. Jeśli więc można połączyć to z nauką hiszpańskiego, to dlaczego nie?! I choć teoretycznie mamy się uczyć czasu teraźniejszego, to tak poza tym naprawdę świetnie się bawimy. A nauka przez zabawę to coś, co przemawia do wielu moich uczniów.
puzzle regipio hiszpańskie czasowniki nieregularne

Jak uczyć się hiszpańskich czasowników nieregularnych za pomocą puzzli?

Na czym polega praca z puzzlami Regipio? To bardzo proste. Układamy czerwone klocki z osobami (Kto pamięta? Podpowiadam: yo, tu, el, ella, usted..) a potem wybieramy końcówkę, do której będziemy dopasowywać czasownik. Dzięki temu, że to my decydujemy, ile czasu chcemy poświęcić na naukę, ten sposób prędko nam się nie znudzi. Cała przyjemność polega na tym, że w miarę upływu czasu, kiedy nasza układanka rośnie, mimochodem odmieniamy czasowniki. Angażując do tego nasze ciało, bo przy układaniu puzzli trzeba się poruszać, ciągle stymulujemy nasz mózg, a dzięki temu szybciej i łatwiej przychodzi mu zapamiętywanie zadanych słówek. Najlepsze w tej rozrywce jest to, że nie wkuwamy odmiany typowo, czyli w kolejności. Jeśli pasuje nam fragment przy „nosotros” dokładamy go w tym miejscu, jeśli przy formie „ellos”, to dokładamy puzzel tutaj. Oznacza to, że poznajemy odmianę na wyrywki, co później umożliwi nam szybkie wychwycenie w głowie odpowiedniej formy.

Dlaczego puzzle to świetny sposób na naukę?

Układanki dają nam ogromną frajdę, bo odnalezienie właściwego fragmentu nie jest łatwe. I to też jest dla nas dobre! Dzięki temu, że musimy odszukać właściwy fragment, z automatu odczytujemy słowa na innych kafelkach, a to oznacza, że znów powtarzamy! To najlepsze, co możemy zrobić w nauce języka obcego – zapewnić sobie rozrywkę. Jeśli myślicie, że nie uda Wam się ułożyć tej łamigłówki, bo niezbyt dobrze orientujecie się w czasownikach od razu wyprowadzam Was z błędu! Jeśli się pomylicie i spróbujecie dopasować złą formę, to jak to w układankach, fragment nie będzie pasował. Zabawa z puzzlami sprawia, że w finale mamy ogromną satysfakcję – dumę z dobrze wykonanego zadania.

Ułożona rozsypanka to znak, że udało nam się ciekawie i do tego skutecznie powtórzyć nie tylko gramatykę, ale także słownictwo. Ponieważ puzzli jest naprawdę dużo, to oznacza, że dostajemy przy okazji zabawy potężny zastrzyk wiedzy. Nie ma opcji, żeby ten sposób szybko Wam się znudził. Bez obaw – nauka nie pochłonie wiele czasu. Przecież możecie układać jedną odmianę i poświęcić na to pięć minut lub w weekend urządzić wieczór z puzzlami.

Stary i sprawdzony sposób – fiszki

Z kartki papieru wycinamy prostokąty, na których zapisujemy wybrany czasownik. Kolejne karteczki to odmiana czasownika. Na ich odwrocie proponuję Wam zapisać znaczenie tego słowa. Wówczas wszystko będzie na swoim miejscu. W przypadku tej metody mamy miks: przepisywanie oraz fiszki. Samodzielne wykonanie takich blankietów jest dość czasochłonne, co oznacza, że zanim skompletujemy wszystkie wybrane przez nas (lub wskazane przez nauczyciela) słówka, może minąć sporo czasu. Od razu sugeruję Wam utrzymywać porządek w fiszkach. Będziecie mieli wtedy gwarancję, że w czasie nauki powtarzacie każde zapisane słowo i nic Wam nie umyka. Jest to dość skuteczna metoda, jednak wymaga od nas konsekwencji i poświęcenia.

Chcesz nauczyć się hiszpańskiego?

Zrób to z moim kursem online Hiszpański Start! 🚀

Nauka podczas czytania gazet

Bardzo polecana jest praca na żywym języku. Nie jest to łatwo dostępna metoda, ale może Was zaciekawić. Jeśli uda Wam się spotkać gdzieś w kiosku lub salonie prasowym hiszpańskojęzyczne czasopismo, możecie za pomocą markera zaznaczać w artykułach czasowniki nieregularne. Niestety w Polsce trudno o hiszpańskie czasopisma pamiętajcie więc, by przy okazji wakacji Waszych lub Waszych bliskich była to jedna z podróżnych pamiątek. Gazetę może zastąpić również książka lub artykuł znaleziony w sieci. Jak uczyć się hiszpańskich czasowników nieregularnych z gazet? Po prostu czytamy. Od razu uprzedzam, że może to być nieco frustrujące, szczególnie dla osób początkujących, które dopiero poznają czasowniki, ale możecie spróbować. Plus tej metody, to jej prawdziwość – dzięki czasopismom poznajemy nie tylko język, ale także realia kraju, którego mowy się uczymy. Zdarzyć się jednak może, że mimo kontekstu, nie będziemy rozumieć czytanej wypowiedzi, dlatego powinniśmy uzbroić się w cierpliwość.

Wybierz najlepszy sposób dla siebie

Pamiętajcie! Nauka języka powinna być dla Was przede wszystkim przyjemnością. Starajcie się pracować systematycznie w uporządkowanym otoczeniu. Szukajcie nowych metod i sposobów na naukę. Wasza kreatywność pozwoli Wam otworzyć się na poznawany materiał, dzięki czemu nauka przyniesie Wam wiele satysfakcji, a efekty będą napawać dumą. Mam nadzieję, że skorzystacie z moich metod i spotkamy się na kolejnych lekcjach. Na koniec dodam, że więcej informacji na temat czasowników nieregularnych w Presente de Indicativo znajdziesz w jednym z moich pierwszych filmów.

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *