Jak samodzielnie nauczyć się hiszpańskiego?

jak samodzielnie nauczyć się hiszpańskiego?
jak samodzielnie nauczyć się hiszpańskiego?

Jak samodzielnie nauczyć się hiszpańskiego? Język hiszpański, będący jednym z najczęściej używanych języków na świecie, zyskuje na popularności jako drugi język do nauki. Ale co jeśli nie masz czasu na lekcje, a mimo to pragniesz opanować ten piękny język? Odpowiedź jest prosta: naucz się go samodzielnie! W tym artykule przedstawię kilka sprawdzonych metod i narzędzi, które pomogą Ci w efektywnej nauce hiszpańskiego w zaciszu własnego domu. Dowiemy się, także ile czasu potrzeba aby nauczyć się hiszpańskiego i jak nauczyć się go od zera. 

ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER I KORZYSTAJ Z DODATKOWYCH MATERIAŁÓW

Czy hiszpański jest trudny?

Hiszpański jest powszechnie uznawany za łatwy w nauce. Szczególnie dla Polaków, w końcu polski jest jednym z trudniejszych języków świata, domyślnie łatwiej nam nauczyć się innych języków. Oprócz tego prawdopodobnie wynika to także z mimo wszystko mało skomplikowanej hiszpańskiej wymowy, bo większość słówek wymawiamy dokładnie tak, jak piszemy. Są oczywiście wyjątki, istnieje kilka zasad, które trzeba zapamiętać. W porównaniu do języka angielskiego hiszpański z pewnością jest mniej problematyczny pod tym względem. Do tego hiszpański jest bardzo melodyjny i łatwo wpada w ucho. Poza tym, dość łatwo jest załapać podstawy, tak żeby skomunikować się z drugą osobą.

Jednak, obowiązuje tutaj zasada “im dalej w las tym więcej drzew”. Próg wejścia jest dość niski, dopiero po jakimś czasie robi się trudniej. I właśnie tutaj pojawia się druga odpowiedź na pytanie: czy hiszpański jest trudny? TAK. Jest trudny ze względu na ilość form gramatycznych, które potrzebujemy zapamiętać. Do tego dochodzą zagadnienia gramatyczne, których w polskim brak i ciężko nam je zrozumieć, np. rodzajniki, trzy rodzaje czasownika być, tryb Subjuntivo. Ale tak jak wspominałam te rarytasy czekają na nas trochę później niż na samym początku nauki.

Podsumowując, TAK hiszpański jest łatwy w nauce od podstaw, ale komplikuje się mniej więcej od poziomu A2 w górę. Jeśli naszym celem jest tylko podstawowa komunikacja na wakacjach to pójdzie nam na pewno łatwiej niż z innymi językami.

Jak samodzielnie nauczyć się hiszpańskiego, szybko i przyjemnie? Odpowiedź na to pytanie jest złożona i zależy od wielu czynników, takich jak poziom zaawansowania, metody nauki, a nawet indywidualne predyspozycje do nauki języków. Pomocny, może być film, który nagrałam jakiś czas temu na temat jak szybko nauczyć się hiszpańskiego. Znajdziesz tam tricki, które przyspieszą cały proces nauki. 

 Ile czasu potrzeba aby nauczyć się hiszpańskiego?

Często możemy spotkać materiały do nauki typu “hiszpański w tydzień” “hiszpański w miesiąc”, ale nie dajmy się na to nabrać. Nauka języka to PROCES. PROCES ma to do siebie, że potrzebuje potrwać.

Z mojego nauczycielskiego doświadczenia wynika, że średnio potrzebujemy około 12 miesięcy, żeby dobrze załapać podstawy języka. Oczywiście jeśli będziemy konsekwentnie realizować nasz plan nauki. Z pewnością znajdą się osoby, którym poszło szybciej lub wolniej, bo wiele zależy od okoliczności życiowych, umiejętności nauki w skupieniu, konsekwencji i innych indywidualnych predyspozycji. No i pamiętajmy także, że postępy w nauce nigdy nie są liniowe. To raczej sinusoida. Więcej na ten temat mówiłam w odcinku na youtubie o tym jak wytrwać w nauce hiszpańskiego.

Jak nauczyć się hiszpańskiego samodzielnie od zera?

Pamiętaj, że nauka samodzielna nie oznacza, że nie będziesz uczyć się komunikacji. To przecież ona jest najważniejsza w nauce języka! “Samodzielna nauka” to po prostu nauka bez stałej pomocy nauczyciela, bez typowych lekcji 1:1 czy w grupie. Moim zdaniem nie ma tylko jednej najskuteczniejszej metody nauki języka. Wszystko zależy od tego do Tobie odpowiada. Jeśli widzisz że jeden sposób nauki Ci służy, widzisz efekty, korzystaj z niego. Po prostu: słuchaj siebie i swoich potrzeb.

Planowanie i konsekwencja

Stworzenie harmonogramu nauki i konsekwentne przestrzeganie go jest kluczem do sukcesu. Nauka nowego języka wymaga regularności, a nie intensywności. Nawet 20-30 minut dziennie przyniesie rezultaty, jeżeli będziesz się tego trzymać i REGULARNIE wracać do nauki. Uczysz się samodzielnie, więc odpowiedzialność za postępy spoczywa w 100% na Tobie. Podejdź do tematu jak dorosły, dojrzale. W końcu inwestujesz w siebie, budujesz swoje zasoby, rozwijasz się. Naprawdę czas wziąć odpowiedzialność za to jak Ci idzie. To KLUCZOWE. Możesz także wyznaczyć sobie ogólny cel nauki, do którego będziesz dążyć. To będzie Twoje światełko w tunelu, o którym trzeba przypominać sobie w trudniejszych momentach.

Dobierz materiały

Oczywiście możesz korzystać z klasycznych podręczników, ale przy nauce samodzielnej mogą się nie do końca sprawdzić. Polecenia w nich często są po hiszpańsku, więc nie do końca możesz rozumieć o co chodzi w danym ćwiczeniu. Zresztą, podręczniki zostały stworzone po to aby to nauczyciel prowadził Cię przez proces nauki, a Ty chcesz nauczyć się hiszpańskiego samodzielnie.

Z darmowych źródeł mogę polecić Ci mój kanał na YouTube (znajdziesz tam ponad 300 lekcji, więc jest z czego wybierać!).

Jeśli nie masz zbyt wiele czasu, chcesz go zaoszczędzić zamiast wyszukiwać sobie materiały samodzielnie i ogólnie podejść do nauki kompleksowo polecam Ci mój kurs hiszpańskiego od podstaw HISZPAŃSKI START, z którego na ten moment skorzystało już grubo ponad 5000 osób. To narzędzie, dzięki któremu nauka hiszpańskiego jest dużo lepiej zorganizowana, uporządkowana i dzięki temu bardziej skuteczna. Efekty z pewnością przyjdą szybciej. Oprócz lekcji wideo w kursie znajdziesz także zeszyty ćwiczeń, interaktywne gry językowe, testy sprawdzające, fiszki i wiele wiele innych rzeczy, które pomogą Ci opanować hiszpański.

Chcesz nauczyć się hiszpańskiego?

Zrób to z moim kursem online Hiszpański Start! 🚀

Jak nauczyć się hiszpańskiego samodzielnie? Przydatna będzie książka do gramatyki. Wiem, że sposo estudiantes oprócz nauki za pomocą komputera czy telefonu lubi podziałać offline. Dlatego urozmaiceniem nauki może być właśnie książka. Kiedy ja sama uczyłam się hiszpańskiego brakowało mi książki, która odpowiadałaby moim potrzebom. Z reguły opierałam naukę gramatyki na jakichś czarnobiałych świstkach, nigdzie nie potrafiłam znaleźć zadań z ciekawymi przykładami, przez to nauka momentami była nudna jak flaki z olejem. Dlatego koniec końców, już jako nauczycielka hiszpańskiego z doświadczeniem, sama napisałam książkę do nauki hiszpańskiej gramatyki od podstaw – Hiszpański Na Lekko. Znajdziesz w niej niezbędne podstawy gramatyki, życiowe przykłady, a także cytaty z seriali, filmów i piosenek po hiszpańsku. Na blogu znajdziesz, również wpis dlaczego warto uczyć się hiszpańskiego z moją książką.

Nauka samodzielna – kolejne źródła i metody

Samodzielna nauka hiszpańskiego jest nie tylko możliwa, ale również efektywna, jeśli podejdziesz do niej w sposób zorganizowany i wykorzystasz dostępne narzędzia. Niezależnie od Twojego poziomu i celów, kluczem do sukcesu jest regularność i zaangażowanie.

Materiały autentyczne

Immersja to inaczej zanurzenie w języku, otaczanie się nim. I niekoniecznie wiąże się z wyjazdem do Hiszpanii! Jak może to wyglądać w praktyce? Spróbuj od małych kroków: zamiast obserwować polskie konta na Instagramie, wybierz chociaż trzy hiszpańskie związane z Twoimi zainteresowaniami. Posłuchaj podcastu albo radio po hiszpańsku. Jeśli frustrujesz się, że nic nie rozumiesz, zacznij od podcastów uproszczonych, u mnie na kanale znajdziesz takie podcasty po hiszpańsku dla początkujących. Słuchaj ich w trakcie obowiązków domowych, kiedy robisz albo składasz pranie, prasujesz, myjesz podłogę, przy okazji robisz dwie rzeczy jednocześnie. Oglądaj seriale po hiszpańsku (z hiszpańskimi a nie polskimi napisami!). Dla uczących się od zera polecam np. La Casa de Las Flores na Netflixie, uczniowie początkujący bardzo sobie chwalą.

Jak się nauczyć hiszpańskiego samodzielnie? Zacznij mówić!

Aktywnie próbuj mówienia! Na początku mów do siebie! Np. do lustra. Możesz też mówić do swojego zwierzaka. On na pewno Cię nie oceni, więc nie ma czego się bać. Jeśli zapiszesz się na mój kurs Hiszpański Start, możesz przychodzić na nasze grupowe konsultacje i tam stawiać swoje pierwsze kroki w mówieniu. To przestrzeń w której dbam aby każdy czuł się bezpiecznie. Na konsultacjach można w trakcie mówienia popełniać błędy, można się mylić albo czegoś nie wiedzieć. Nikt cię nie oceni, raczej zainspirujesz mnie i innych do odważnego wyrażania siebie i to po hiszpańsku! Możesz także pójść o krok dalej i poszukać kogoś do konwersacji po hiszpańsku za pomocą aplikacji Tandem. Możesz także poszukać kogoś do rozmowy lub wymiany językowej na facebookowych grupach.

Feedback

Nie masz typowych lekcji nauczycielem, więc poszukaj feedbacku na własną rękę. Napisałeś tekst, opowiadanie po hiszpańsku? Skorzystaj z wtyczki LanguageTool, aby sprawdzić gdzie popełniłeś błąd. Rozmawiasz z kimś? Poproś go na wstępie, aby Cię poprawiał. Zaznacz, że to dla Ciebie ważne, bo dzięki temu możesz się czegoś nauczyć. Masz wątpliwość jak coś powiedzieć? Zapytaj na grupie wsparcia! Na Facebooku prowadzę grupę Uczę się hiszpańskiego z Agatą, gdzie jeśli masz wątpliwość możesz liczyć na innych jej członków. W przypadku nauki na kursie Hiszpański Start mamy dedykowane form wewnątrz platformy (nie musisz mieć facebooka aby zadać pytanie), na którym osobiście odpowiadam na pytania kursantów.

Nie poddawaj się

To chyba najważniejszy punkt. Pamiętaj, że ja zawsze Ci kibicuję, niezależnie od tego na jakim etapie nauki jesteś. Nawet to, że interesujesz się hiszpańskim to już naprawdę dużo. Pamiętaj także jednak, że kiedy już zaczniesz i przyjdzie trudniejszy moment w nauce (a przyjdzie na pewno) nie warto się poddawać. Trzeba wtedy po prostu skupić się na jakimś małym, najdrobniejszym krokiem, który popchnie cię do przodu. To naprawdę nie musi być coś dużego. Minuta albo dwie lekcji, minuta albo dwie podcastu. Zrób cokolwiek, ale nie porzucaj nauki, naprawdę nie warto porzucać swoich marzeń 🙂

Jak samodzielnie nauczyć się hiszpańskiego? – podsumowanie

Samodzielna nauka języka hiszpańskiego jest doskonałą opcją dla tych, którzy szukają elastyczności i chcą dostosować tempo nauki do własnych potrzeb. Kluczem do sukcesu jest dobrze zaplanowany proces nauki, który uwzględnia różnorodne metody i narzędzia. Aplikacje mobilne, książki i podręczniki, filmy oraz muzyka to tylko niektóre z dostępnych zasobów, które mogą znacząco przyspieszyć Twoją naukę. Nie zapomnij również o praktycznym aspekcie nauki, czyli konwersacjach z native speakerami, które są nieocenione w rozwijaniu umiejętności komunikacyjnych. Pamiętaj, że regularność i motywacja są niezbędne do osiągnięcia sukcesu.

Pobierz prezent 📝

Jak nauczyć się samodzielnie hiszpańskiej gramatyki? Potrzebny jest plan! Dalatego, przygotowałam dla Ciebie prezent. Ze strony agatauczy.p/skarby za darmo pobierzesz listę zagadnień gramatycznych. Jestem pewna, że przyda się do samodzielnej nauki. Strona zabezpieczona jest hasłem, które poznasz po zapisie na mój newsletter.

ZAPISZ SIĘ

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *