Jak przedstawić się po hiszpańsku?

jak przedstawić się po hiszpańsku
jak przedstawić się po hiszpańsku


Bez wątpienia przedstawianie się to jeden z najbardziej podstawowych elementów komunikacji. W związku z tym, niezależnie od języka, uczymy się przedstawić już na pierwszych lekcjach. Oczywiście w hiszpańskim jest podobnie. Jesteś początkujący i nie wiesz jak przedstawić się po hiszpańsku? Dobrze trafiłeś!

Jak przedstawić się po hiszpańsku?

Jeżeli chodzi o pierwsze pytanie, którego uczymy się na lekcjach hiszpańskiego to jest nim z pewnością: ¿Cómo te llamas? – Jak masz na imię/ się nazywasz?  Aby się przedstawić możemy na nie odpowiedzieć na jeden z dwóch sposobów. Po pierwsze możemy użyć zwrotu Me llamo, który przetłumaczymy jako nazywam się. Oczywiście na jego końcu dodamy nasze imię, np: Me llamo Agata.

W tym przypadku wszystko kręci się wokół czasownika llamarse, który odmieniamy w ten sposób:

yome llamonosotros/nosotrasnos llamamos
te llamasvosotros / vosotrasos llamáis
él / ella / ustedse llamaellos / ellas / ustedesse llaman

Jako przykład spójrz na poniższe zdania:

  • Me llamo Roberto. – Nazywam się Robert.
  • Él se llama Pablo. – On nazywa się Pablo.
  • Ellos se llaman Julia y Juan. – Oni nazywają się Julia i Juan.

Jak przedstawić się po hiszpańsku w inny sposób?

Jednak czasownik llamarse to nie wszystko. Na dodatek mamy do wyboru jeszcze inny czasownik. W podobny sposób możemy przedstawić się używając czasownika ser, czyli być. Powiemy wtedy Yo soy… lub po prostu Soy… . Analogicznie do pierwszego wariantu dodamy na końcu swoje imię, np. Soy Agata – Jestem Agata. Bez wątpienia samo Soy… zabrzmi bardziej naturalnie.

Chcesz nauczyć się hiszpańskiego?

Dołącz do mojego kursu od podstaw – Hiszpański Start 🚀

Przedstawiając się zwróć uwagę na ten czasownik

Podczas nauki hiszpańskiego można natknąć się na czasownik apellidarse, który słownik przetłumaczy nam także jako nazywać się. Chodzi tu jednak tylko i wyłącznie o nazwisko. Dlatego teoretycznie możemy powiedzieć: Me llamo Pedro. Me apellido Almodóvar. Niemniej jednak, w Hiszpanii dużo częściej usłyszymy po prostu Me llamo Pedro Almodóvar.

Jak ładnie wyrazić sympatię do nowo poznanego hiszpańskiego rozmówcy? Najlepiej użyć uniwersalnego zwrotu mucho gusto, czyli bardzo mi miło. 🙂

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *