Planowanie z konstrukcją ir a + infinitivo

Jest taki moment w nauce języka, kiedy bardzo chcemy powiedzieć coś, do czego nam jeszcze daleko. Nie znamy czasu, trybu, zasady. Często dotyczy to wyrażania przyszłości. Co zrobić, kiedy do hiszpańskiego czasu futuro jeszcze daleko, a my chcemy opowiedzieć komuś o naszych planach na weekend? Jest na to łatwy sposób!

IR a + infinitivo 

Z pomocą przychodzi nam konstrukcja IR a + infinitivo, (inaczej… goły czasownik – to moje ulubione zastępstwo za ciężko brzmiący bezokolicznik). 😉

W tym momencie przyda nam się powtórka z IR, które generalnie oznacza iść. Tutaj występuje jednak w zupełnie innej roli.

yo voy nosotros / nosotras vamos
vas vosotros / vosotras vais
él / ella / usted va ellos / ellas / ustedes van

Przykłady

Powyższa struktura to nic innego jak perífrasis verbal, co oznacza, że czasownik IR zmienia znaczenie, jeśli za nim pojawi się przyimek a (inaczej frejzal, kojarzycie z angielskiego?). Tym samym wyrazimy swoje pewne zamiary. Możemy powiedzieć na przykład:

Voy a ir España con mis amigos. – Mam zamiar jechać do Hiszpanii z moimi przyjaciółmi.
¿Vais a visitar a Juan? – Macie zamiar odwiedzić Juana?
Vamos a comer paella, ¿y vosotros? – Mamy zamiar jeść paellę, a wy?

Podsumowując, najpierw odmieniamy czasownik IR do osoby, później dorzucamy a i na końcu wrzucamy czasownik w nieodmienionej formie, chociażby: estudiar, comer, escribir itd. Łatwo i przyjemnie, prawda? W końcu możemy bez większych trudności opowiedzieć o tym, co chcemy robić w najbliższym czasie.

A może warto porozwiązywać sobie kilka zadań dla utrwalenia? Jeden klik i już:

Written By
More from Agata
Jak żegnać się po hiszpańsku bez używania adiós?
W poprzednim wpisie nauczyłeś się w jaki sposób prawidłowo witać się po...
Read More