Hiszpańskie podstawowe słowa

hiszpańskie podstawowe słowa

W dzisiejszym wpisie poznasz hiszpańskie podstawowe słowa, które są niezbędne na początku nauki języka. Dlaczego to takie ważne? Nauka hiszpańskiego otwiera przed nami nie tylko drzwi do komunikacji z ponad 500 milionami ludzi na całym globie, ale również pozwala głębiej zanurzyć się w bogatej kulturze krajów hiszpańskojęzycznych. 

Dlaczego warto nauczyć się podstaw hiszpańskiego?

Decyzja o nauce języka hiszpańskiego będzie bez wątpienia jedną z najlepszych, jaką podejmiesz. 

– Komunikacja z milionami ludzi: Hiszpański jest jednym z najczęściej używanych języków na świecie. Z pewnością, znajomość podstaw pozwoli Ci porozumiewać się z ludźmi z różnych krajów i kultur.

– Podróże i doświadczenia: Podróżowanie do krajów hiszpańskojęzycznych bez znajomości języka może być wyzwaniem. Znajomość choćby podstawowych słów ułatwia poruszanie się, zamawianie jedzenia czy zakwaterowanie.

– Rozwój osobisty i zawodowy: Nauka nowego języka poprawia zdolności poznawcze, takie jak pamięć i koncentracja. Znajomość hiszpańskiego może również być atutem w wielu zawodach, otwierając drzwi do międzynarodowych możliwości zawodowych.

– Dostęp do bogatej kultury: Hiszpański to język wielkich literatów, artystów i filmowców. Znajomość języka pozwala na bezpośrednie doświadczanie ich dzieł w oryginale, co jest często znacznie bardziej satysfakcjonujące niż korzystanie z tłumaczeń.

Hiszpańskie podstawowe słowa i zwroty w języku hiszpańskim

Zacznijmy od fundamentu każdej rozmowy – prostych słów i zwrotów, które są niezbędne w codziennym życiu. Znajomość tych hiszpańskich podstawowych słów nie tylko ułatwi komunikację, ale także pomoże zbudować pewność siebie w używaniu języka. Oto kilka kluczowych przykładów:

 1. Sí – Tak
 2. No – Nie
 3. Hola – Cześć
 4. Adiós – Do widzenia
 5. Por favor  – Proszę
 6. Perdón – Przepraszam 
 7. Gracias – Dziękuję
 8. Muchas gracias – Bardzo dziękuję
 9. Igualmente – Nawzajem
 10. Encantado de conocerte – Miło mi Cię poznać
 11. Mucho gusto – Miło mi
 12. De nada – Nie ma za co
 13. Lo siento – Przykro mi
 14. Por supuesto – Oczywiście
 15. Claro – Jasne
 16.  Vale – Ok, zgoda
 17.  No hay problema – Nie ma problemu
 18. No pasa nada – Nic się nie stało
 19. Aquí tienes – Proszę
 20. Disculpa – Przepraszam
 21.  No entiendo – Nie rozumiem
 22. No sé – Nie wiem
 23.  ¿Puedes repetir? – Możesz powtórzyć?
 24. ¿Qué significa…? – Co znaczy? 
 25.  ¿Puedes hablar más despacio? – Możesz mówić wolniej?
 26.  No hablo español – Nie mówię po hiszpańsku
 27. ¿Hablas inglés? – Mówisz po angielsku?
 28.  Tengo una pregunta – Mam pytanie
 29. ¿Cómo se dice..? – Jak powiedzieć..?
 30. No soy de aquí – Nie jestem stąd

Podstawowe czasowniki:

 1. tener – mieć
 2. ir – iść, jechać
 3. ser – być
 4. estar – być
 5. hacer – robić
 6. hablar – mówić
 7. poder – móc
 8. decir – mówić
 9. querer – chcieć
 10. necesitar – potrzebować

Podstawowe zaimki pytające:

 1. ¿Qué? -Co?
 2. ¿Dónde? – Gdzie?
 3. ¿De dónde? – Skąd?
 4. ¿Cuándo? – Kiedy?
 5. ¿Por qué? – Dlaczego?
 6. ¿Cómo? – Jak? 
 7. ¿Quién? – Kto?
 8. ¿Cuánto/a/os/as? – Ile?

10 słówek związanych z czasem:

 1.  hoy – dzisiaj
 2. ayer – wczoraj 
 3. mañana – jutro
 4.  la semana – tydzień
 5. el día – dzień
 6. el año – rok
 7. la hora – godzina
 8. el minuto – minuta
 9. el segundo – sekunda

Życzenia i pozdrowienia na każdą okazję:

 1. ¡Buen viaje! – Udanej podróży!
 2. ¡Buena suerte! – Powodzenia!
 3. ¡Salud! – Na zdrowie!
 4. ¡Felicidades! -Gratulacje!
 5. ¡Enhorabuena! – Gratulacje!
 6. ¡Que te mejores! – Wracaj do zdrowia!
 7. ¡Que tengas un buen día! – Dobrego dnia!
 8. ¡Buen trabajo! – Dobra robota! 
 9. ¡Buen provecho! – Smacznego!
 10. ¡Feliz cumpleaños! – Wszystkiego Najlepszego!

Wskazówki do nauki i zapamiętywania słów

Opanowanie hiszpańskich podstawowych słów wymaga nie tylko zrozumienia ich znaczenia, ale także zapamiętania i umiejętności ich używania. Oto kilka sprawdzonych metod, które pomogą Ci w tym procesie:

 • 1. Po pierwsze, powtórzenia i fiszki: Jednym z najskuteczniejszych sposobów na zapamiętywanie nowych słów jest ich regularne powtarzanie. Fiszki, tradycyjne lub cyfrowe, są tutaj świetnym narzędziem. Na jednej stronie fiszki napisz słowo po hiszpańsku, a na drugiej jego tłumaczenie lub definicję. Poza świetna zabawą na słownictwo, dodatkowo trenujesz swoją pamięć.
 • 2. Po drugie, kontekst: Uczenie się słów w kontekście jest znacznie efektywniejsze. Stwórz zdania z nowo nauczonego słownictwa, aby zobaczyć, jak są używane w praktyce. 
 • 3. Po trzecie, nauka przez aplikacje: W dobie technologii, aplikacje do nauki języków są nieocenionym narzędziem. Aplikacje takie jak Duolingo, Babbel czy Memrise oferują interaktywne sposoby nauki, które mogą urozmaicić Twój proces edukacji.
 • 4. Po czwarte, słuchanie i powtarzanie: Słuchanie języka hiszpańskiego w praktyce jest niezwykle ważne. Odsłuchuj, także podcasty, oglądaj filmy lub słuchaj muzyki w języku hiszpańskim. Następnie staraj się naśladować wymowę i intonację.
 • 5. Po piąte, regularność i cierpliwość: Nauka języka to proces, który wymaga czasu. Nawet kilka minut nauki każdego dnia może przynieść znaczące efekty. Ważne jest, aby nie zniechęcać się początkowymi trudnościami i kontynuować naukę regularnie.

Pamiętaj, że każdy ma inny styl uczenia się, więc eksperymentuj z różnymi metodami, aby znaleźć te, które najlepiej Ci odpowiadają. 

Zależy Ci na skutecznej i dobrze zorganizowanej nauce hiszpańskiego od samych podstaw? Dołącz do mojego wideo kursu HISZPAŃSKI START. Oprócz lekcji wideo w kursie znajdziesz także zeszyty ćwiczeń, interaktywne gry językowe, testy sprawdzające, fiszki i wiele wiele innych rzeczy, które pomogą Ci opanować hiszpański. Możesz liczyć na moje wsparcie w nauce, ponieważ w trakcie kursu widujemy się na grupowych konsultacjach, podczas których kursanci na żywo opowiadają o swoich postępach, a także wyjaśniają ze mną językowe wątpliwości.

Hiszpańskie podstawowe słowa – podsumowanie 

Podsumowując, nauka języka to proces, który wymaga czasu, cierpliwości i regularności, ale przynosi również wiele satysfakcji i korzyści. Co więcej, znajomość hiszpańskich podstawowych słów to pierwszy krok do komunikacji bez barier i odkrywania nowych perspektyw. Nie bój się popełniać błędów – każdy z nich jest cenną lekcją. Na blogu znajdziesz, również listę z podstawowymi zwrotami.

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *