Hiszpańskie imiona

hiszpańskie imiona
hiszpańskie imiona

Czy zastanawiałeś się kiedyś jak brzmi Twoje imię po hiszpańsku? A może, chcesz wiedzieć, jakie są najpopularniejsze hiszpańskie imiona męskie i żeńskie? W dzisiejszym wpisie dowiesz się kilka ciekawostek o imionach oraz poznasz hiszpańskie imiona żeńskie i męskie z ich polskimi odpowiednikami.

Hiszpańskie imiona żeńskie

Zacznijmy od hiszpańskich imion żeńskich i poznajmy ich polskie znaczenie.

AnnaAna
AgataÁgata/ Águeda
AlicjaAlicia
AgnieszkaInés
AngelikaÁngela
AleksandraAlejandra
BarbaraBárbara
DorotaDorotea
ElżbietaIsabel
EwaEva
EmiliaEmilia
HelenaElena
JoannaJuana
JuliaJulia
JustynaJustina
KlaudiaClaudia
KatarzynaCatalina
KarolinaCarolina
LauraLaura
MagdalenaMagdalena
MałgorzataMargarita
MartaMarta
MariaMaría
MartynaMartina
MonikaMónica
PatrycjaPatricia
SylwiaSilvia
WeronikaVerónica
WiktoriaVictoria
ZofiaSofía
ZuzannaSusana

Z pewnością, większość tych imion słyszeliście w swoich ulubionych serialach, filmach lub książkach. Co więcej, muszę przyznać, że do teraz pamiętam imiona głównych bohaterów z argentyńskiej telenoweli, którą oglądałam jak zaczynałam swoją przygodę z językiem hiszpańskim. Oczywiście, chodzi o Zbuntowanego Anioła, o którym wspominałam, jak opowiadałam Wam o moich pierwszych krokach w nauce hiszpańskiego. Cały wpis możecie przeczytać tutaj. Wiele hiszpańskich imion ma piękne znaczenia, na przykład, główna bohaterka serialu o którym wyżej pisałam to Milagros czyli cud.

Inna ciekawostka, która pomoże Wam zrozumieć hiszpańskie imiona to ich końcówki. W przeciwieństwie do języka polskiego, w języku hiszpańskim, imiona żeńskie nie kończą się tylko na literę – a. Dodatkowo, możemy spotkać imiona zakończone na -o, na przykład: Rosario, Consuelo. W Hiszpanii mamy, również imiona żeńskie zakończone na spółgłoskę: Remedios, Mercedes, Pilar i wiele innych. Jak widać, hiszpańskie imiona potrafią zaskakiwać! Jednak, to nie koniec ciekawostek, reszta pojawi się w dalszej części artykułu!

Zacznij naukę hiszpańskiego już dziś! Zrób to z moim kursem!

KURS HISZPAŃSKI START dla początkujących, wszystko w jednym miejscu, uczysz się kiedy chcesz 🚀

Imiona męskie

Czas poznać kilka hiszpańskich odpowiedników imion męskich. Podobnie jak przy imionach żeńskich, najpierw poznamy kilka przykładów, a potem garstka informacji o hiszpańskich imionach.

AdamAdán
AdrianAdrián
AndrzejAndrés
DanielDaniel
DominikDomingo
DawidDavid
FilipFelipe
FranciszekFrancisco
JakubJacobo, Santiago
JanJuan
Jerzy Jorge
KamilCamilo
KacperGaspar
KrystianCristián
KrzysztofCristóbal
ŁukaszLucas
MateuszMateo
MarcinMartín
MarekMarcos
MichałMiguel
MikołajNicolás
PawełPablo
PiotrPedro
RafałRafael
RobertRoberto
SebastianSebastián
SzymonSimón
TomaszTomás
WiktorVictor
WojciechAdalberto

Przechodząc do ciekawostek, bardzo popularne w Hiszpanii są podwójne imiona. W szczególności, takie imiona jak: María Carmen, Ana María, José Antonio, Francisco Javier czy María Dolores.

Jeżeli chodzi o najpopularniejsze imiona męskie, które królowały w ostatnim roku to wybrałam dla Was top 3: Antonio, Manuel i José. Nie pomijając imion żeńskich, najczęściej spotykane w zeszłym roku były: María Carmen, María i Carmen.

Jak odmieniać hiszpańskie imiona? Po pierwsze, odmieniają się wszystkie imiona żeńskie zakończone na -a, pozostałe imiona żeńskie nie odmieniają się. Po drugie, należy pamiętać, że odmieniają się hiszpańskie imiona męskie zakończone na -o lub na spółgłoskę. Co ważniejsze, jak wspomniałam w Hiszpanii mamy wiele podwójnych imion – w takim wypadku trzeba odmienić każde z nich. Jestem pewna, że przyda Wam się taka podstawowa ściągawka z odmian, poza tym nigdy niewiadomo kiedy będziemy chcieli przedstawić rodzinie czy polskim znajomym naszych hiszpańskich przyjaciół.

Podsumowując, hiszpańskie imiona to temat bardzo złożony, ale niezwykle interesujący. A kulturalne tematy na blogu tylko pobudzają wyobraźnię i aż chce się wrócić do słonecznej Hiszpanii.

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *