Hiszpański alfabet

hiszpański alfabet
hiszpański alfabet

Hiszpański alfabet to bez wątpienia jedno z podstawowych zagadnień od którego warto rozpocząć naukę. Mimo, że nie różni się on bardzo od alfabetu polskiego zawiera kilka nietypowych dla nas liter. Niektóre z liter wymawiamy w inny sposób niż w języku polskim. Aby ułatwić Ci naukę wymowy alfabetu i przykładów zawartych w artykule – koniecznie sprawdź filmik YouTube, który znajdziesz poniżej. 🙂 W dzisiejszym wpisie dowiesz się również, w jaki sposób poprosić po hiszpańsku o przeliterowanie jakiegoś słowa.

Poznaj hiszpański alfabet

Ile liter ma hiszpański alfabet? Jest to bardzo ciekawe pytanie. Dlaczego? Obecnie mamy dokładnie 27 liter. Jednak jeśli uczysz się dłużej języka hiszpańskiego lub korzystasz ze starszych materiałów możesz się spotkać z 29 literami. Do niedawna w skład alfabetu wchodziły, także „ch” oraz „ll”. Teraz są uznawane jako dwuznaki, a nie litery. Czas poznać alfabet!

literawymowaprzykład
aaabuela
bbebailar
ccecasa, cine
ddededos
eeestrella
fefefresa
ggegato, gigante, agenda
hhachehotel
iiisla
jjotajirafa
kkakilómetro
leleleón
mememanzana
nenenube
ñeñeuñas
ooojo
ppepan
qcuqueso, quince
rerrepera, perro
sesesol
ttetaza
uuunicornio
vuvevaca
wuve doblewifi
xequisexamen
yye/ i griegayema
zzetazapato

Chcesz nauczyć się hiszpańskiego?

Zrób to z moim kursem online Hiszpański Start! 🚀

Na co zwrócić uwagę ucząc się hiszpańskiego alfabetu?

Zaczynając naukę hiszpańskiego alfabetu musisz pamiętać, że nie wszystkie litery czytamy podobnie jak w języku polskim. Z pewnością mamy tutaj o wiele więcej podobieństw niż w przypadku innych języków np. języka angielskiego. Po pierwsze, jest kilka liter, których wymowa jest bardziej skomplikowana. Dlatego koniecznie sprawdź film, który zamieściłam powyżej. 🙂 Tempo mówienia Hiszpanów często jest bardzo szybkie więc nie martw się jeśli od razu nie zrozumiesz wszystkiego. Aby poradzić sobie z tym tempem na wyjeździe, dobrym pomysłem jest nauka podstawowych pytań, które pomogą Ci jak czegoś nie zrozumiesz.

¿Cómo se escribe? ➟ Jak się pisze?

¿Puedes deletrearmelo? ➟ Czy możesz mi to przeliterować?

Gdy poznałeś już alfabet, czas na kolejną dawkę wiedzy – kolory. Na pewno spodoba się każdemu estudiante. Dodatkowo, w tym wpisie pojawiło się kilka bardziej zaawansowanych wyrażeń, więc osobom na wyższym poziomie również artykuł przypadnie do gustu.

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *