Hiszpański A1 – co trzeba umieć?

hiszpański a1
hiszpański a1

Dziś skupimy się na pierwszym etapie nauki języka hiszpańskiego, a mianowicie na poziomie A1, zdefiniowanym przez Europejski System Opisu Kształcenia Językowego (CEFR). CEFR jest międzynarodowym standardem oceny umiejętności językowych, który pomaga w systematycznym i efektywnym rozwoju kompetencji językowych. Poziom A1, stanowi podstawę i jest pierwszym krokiem w drodze do płynnego posługiwania się tym pięknym językiem. W tym wpisie przyjrzymy się bliżej kluczowym elementom gramatyki i słownictwa, które są niezbędne do osiągnięcia poziomu A1 w nauce języka hiszpańskiego.

ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER I KORZYSTAJ Z DODATKOWYCH MATERIAŁÓW

Podstawowe umiejętności językowe na poziomie A1

Rozpoczynając naszą podróż z językiem hiszpańskim A1, kluczowe jest zrozumienie podstaw gramatyki języka hiszpańskiego. Na tym etapie nauki skupiamy się na najważniejszych aspektach, które stanowią fundament dla dalszej nauki. Wśród nich znajduje się na przykład, odmiana czasowników regularnych i nieregularnych w czasie teraźniejszym. 

Używanie zaimków osobowych czy dzierżawczych również stanowi niezbędny element nauki na tym poziomie. Pozwala to na budowanie prostych, ale kompletnych zdań. Dodatkowo, ważne jest, aby nauczyć się podstawowego słownictwa hiszpańskiego. Będzie ono obejmować codzienne wyrażenia, które są niezbędne do porozumiewania się w typowych sytuacjach, jak np. podczas zakupów czy w restauracji. Ważne jest również poznanie liczb, kolorów, słownictwa związanego z rodziną czy jedzeniem.

Opanowanie podstaw hiszpańskiego na poziomie A1 to nie tylko nauka gramatyki i słownictwa, ale również pierwszy krok do zrozumienia kultury i zwyczajów krajów hiszpańskojęzycznych. To połączenie umiejętności językowych z kulturowym kontekstem sprawia, że nauka języka staje się bardziej kompleksowa i fascynująca.

Hiszpański A1 zakres materiału 

Rodzaj i liczba rzeczowników, przymiotnikówTworzenie rodzaju żeńskiego i męskiego, oraz liczby mnogiej rzeczowników, przymiotników
Użycie 'tener que’, 'ir a’Zastosowanie konstrukcji 'tener que’ (musieć) i ’ir a’ (zamierzać).
Użycie 'ser’, 'estar’ oraz 'haber’Różnicowanie i stosowanie czasowników ’ser’, 'estar’ oraz 'haber’.
Stopniowanie przymiotników i porównaniaPodstawy stopniowania przymiotników oraz tworzenie prostych porównań.
Zaimki osobowe w funkcji dopełnienia bliższego i dalszegoUżycie zaimków osobowych w funkcji dopełnienia bliższego i dalszego.
Zaimki osobowe, nieokreślone, wskazujące, dzierżawcze, pytajneZastosowanie zaimków nieokreślonych, wskazujących, dzierżawczych, pytających.
LiczebnikiZnajomość podstawowych liczebników.
Presente de Indicativo – czas teraźniejszyOdmiana czasowników regularnych i nieregularnych z III grup koniugacyjnych w czasie teraźniejszym. Odmiana czasowników zwrotnych.
Presente Progresivo (estar + gerundio) Konstrukcja 'estar + gerundio’
Tryb rozkazujący (Imperativo afirmativo)Formy trybu rozkazującego (twierdzącego)
zakres materiału – hiszpański a1

Hiszpański A1 – rozumienie ze słuchu i czytanie

Kolejnym istotnym aspektem nauki języka hiszpańskiego na poziomie A1 jest rozwijanie umiejętności rozumienia ze słuchu i czytania. Na tym etapie, naszym celem jest zrozumienie bardzo prostych zdań i wyrażeń, które dotyczą bezpośrednio codziennego życia. Oznacza to, że będziesz w stanie zrozumieć podstawowe informacje o sobie i innych, takie jak dane osobiste, informacje o rodzinie czy proste opisy.

Rozumienie dialogów i krótkich tekstów w języku hiszpańskim jest kluczowe, aby móc skutecznie korzystać z języka w codziennych sytuacjach. Czy to słuchając prostych dialogów, czy czytając krótkie teksty. Będziesz uczyć się, jak czerpać z nich informacje, które są niezbędne do komunikacji.

Podręczniki hiszpańskiego A1 często zawierają różnorodne ćwiczenia, które pomagają w trenowaniu tych umiejętności. Słuchanie nagrań dialogów i czytanie prostych tekstów pozwala na praktyczne zastosowanie słownictwa i gramatyki, które zostały wcześniej opanowane. Jest to również doskonała okazja do zapoznania się z różnymi akcentami i dialektami języka hiszpańskiego, co jest niezmiernie ważne w procesie nauki.

Chcesz nauczyć się hiszpańskiego?

Zrób to z moim kursem online Hiszpański Start! 🚀

Mówienie i pisanie na poziomie A1

Kiedy już osiągniemy pewien poziom zrozumienia języka hiszpańskiego, ważnym krokiem jest praktykowanie mówienia i pisania.

Na poziomie A1, mówienie w języku hiszpańskim skupia się na formułowaniu prostych zdań. Uczysz się przedstawiać się, zadawać i odpowiadać na podstawowe pytania dotyczące osobistych informacji, takich jak imię, wiek, narodowość, czy zawód. To również doskonały czas na naukę opisywania swojego otoczenia – prostych rzeczy, jak pogoda, bliscy czy miejsca w Twoim życiu. To podstawowe zdolności komunikacyjne, które są niezbędne w codziennym użyciu języka.

Pisanie na poziomie A1 także skupia się na prostych strukturach. Będziesz ćwiczyć pisanie krótkich notatek, wiadomości, a nawet prostych e-maili. 

Kultura i zwyczaje

Znajomość języka to nie tylko umiejętność komunikacji, ale także zrozumienie kultury i zwyczajów krajów, w których ten język jest używany. Poznawanie kultury i zwyczajów jest pomocne na każdym etapie nauki, również na początku swojej przygody z hiszpańskim. To nie tylko wzbogaca proces nauki, ale również pomaga zrozumieć kontekst, w jakim są używane pewne wyrażenia i zwroty.

Włączenie aspektów kulturowych do nauki języka hiszpańskiego na poziomie A1, jak, słuchanie muzyki, czy czytanie prostych tekstów, może znacząco wzbogacić doświadczenie edukacyjne. Poznając kulturę, zaczynasz lepiej rozumieć, jak język jest używany w naturalnym środowisku. Na blogu znajdziesz, również hiszpańskie seriale do nauki języka. Sprawdź koniecznie, może znajdziesz jakąś perełkę.

Podróżowanie do krajów hiszpańskojęzycznych może być doskonałą okazją do zanurzenia się w kulturze i praktyki językowej.

Hiszpański A1 – podsumowanie

Znajomość języka to nie tylko umiejętność komunikacji, ale także zrozumienie kultury i zwyczajów krajów, w których ten język jest używany. Poznawanie kultury i zwyczajów jest pomocne na każdym etapie nauki, również na początku swojej przygody z hiszpańskim. To nie tylko wzbogaca proces nauki, ale również pomaga zrozumieć kontekst, w jakim są używane pewne wyrażenia i zwroty.

Włączenie aspektów kulturowych do nauki języka hiszpańskiego na poziomie A1 jest świetnym pomysłem. Oglądanie hiszpańskojęzycznych filmów, słuchanie muzyki, czy czytanie prostych tekstów, może znacząco wzbogacić doświadczenie edukacyjne. Poznając kulturę, zaczynasz lepiej rozumieć, jak język jest używany w naturalnym środowisku. Podróżowanie do krajów hiszpańskojęzycznych może być doskonałą okazją do zanurzenia się w kulturze i praktyki językowej. Interakcje z native speakerami i doświadczenie języka w jego naturalnym kontekście są bezcenne dla rozwoju językowego. 

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *