Hiszpańska loteria świąteczna na wypasie

hiszpańska loteria świąteczna
Od ponad 200 lat w Hiszpanii organizowana jest jedna z największych loterii na świecie, czyli Lotería de Navidad. Hiszpańska loteria świąteczna odbywa się zawsze 22. grudnia i co roku bierze w niej udział około 75% pełnoletnich Hiszpanów. Jaka jest jej historia? Jakie są zasady gry? Dlaczego główną nagrodą jest “grubas”? Odpowiedzi na te pytania poznasz czytając właśnie ten wpis!

Historia hiszpańskiej loterii świątecznej

Pierwsza hiszpańska loteria świąteczna miała miejsce 18. grudnia 1812 roku w Kadyksie. Od ponad 200 lat organizowana jest nieprzerwanie, tuż przed świętami Bożego Narodzenia. To sprawia, że Lotería de Navidad jest obecnie drugą najstarszą loterią na świecie.

Warto dodać, że można było wziąć w niej udział nawet w trakcie hiszpańskiej wojny domowej. I tu ciekawostka! W 1938 roku przeprowadzono równolegle nawet dwie świąteczne loterie. Ta, którą organizowali nacjonaliści generała Franco miała miejsce w mieście Burgos. Druga zaś, odbywała się w rządzonej przez republikanów Barcelonie. Od dłuższego czasu jednak losowanie można obserwować w madryckim Teatro Real, którego sala mieści naprawdę liczną publiczność. Dodatkowo, popularność wydarzenia wzrosła jeszcze bardziej odkąd jej transmisję można śledzić w telewizji, a obecnie także i w internecie.

Dlaczego do wygrania jest grubas?

Dlaczego Hiszpanie uwielbiają tę świąteczną loterię? Ze względu na nagrody, jasna sprawa! A te nie są małe… Od 2012 roku główna nagroda to 4.000.000 euro, która ma nawet swoją specjalną nazwę – El Gordo, czyli w wolnym tłumaczeniu “grubas”. Moment jego wylosowania to punkt kulminacyjny całego wydarzenia. Co ciekawe, druga wygrana także zwala z nóg! Na szczęśliwców czeka “tylko” 1.250.000 euro. Łączna suma wszystkich nagród w 2019 roku wynosi 2.380.000.000 euro! 😱 Są także i pomniejsze nagrody do podziału, chociażby bardzo popularna La Pedrea w ilości 1794, każda po 1000 euro. Jest o co powalczyć…

Zanim jednak puścimy wodzę w fantazji na co wydalibyśmy aż tyle eurasów, zatrzymajmy się na chwilę przy samym El Gordo. Bardzo często, szczególnie turyści, mylnie używają nazwy El Gordo zakładając, że jest to określenie stosowane do nagrody głównej tylko w bożonarodzeniowej edycji loterii. Równie często zdarza się, że ktoś uzna El Gordo za nazwę całego losowania. O nie, to nie tak! Trzeba zapamiętać, że El Gordo to po prostu główna nagroda we wszystkich rodzajach hiszpańskich loterii. Od jakiegoś czasu organizowana jest nawet cotygodniowa loteria o nazwie El Gordo de la Primitiva.

Ile pieniędzy Hiszpanie wydają na kupony?

Lotería de Navidad to losowanie, które funkcjonuje w oparciu kupony (kupon = el billete). Ich sprzedaż rusza już w środku upalnego lata, w okolicach lipca i sierpnia. To kolejny dowód na to, jak bardzo loteria jest popularna wśród Hiszpanów. Okazuje się, że przeciętny mieszkaniec tej części półwyspu Iberyjskiego, który bierze udział w loterii wydaje na zakup kuponów średnio 55 euro. Co roku Loterías y Apuestas del Estado zajmująca się organizowaniem loterii puszcza w świat specjalną, zwykle poruszającą reklamę całego wydarzenia. Tegoroczna kampania obejmuje kilka historii opowiedzianych w formie krótkich filmików, ale z kolei reklama z roku 2017 trwała prawie 20 min! Jest co oglądać. 😉

Jak wyglądają kupony i ile kosztują?

Każdy z kuponów jest drukowany w tzw. seriach. Ilość serii rośnie wraz z wzrostem popularności samej loterii. W 2013 roku każdy kupon wydrukowano na przykład w 160 seriach, a w roku 2019, czyli obecnie, serii jest już 170. Każda z nich posiada oddzielną pulę nagród w tym własne El Gordo. Na każdym kuponie znajduje się 5-cyfrowy numer odpowiadający jednej ze stu tysięcy (!) liczb. Liczby drukowane na kuponach, będące w puli podczas losowania, mieszczą się w przedziale od 0 do 99.999.
kupon hiszpańskiej świątecznej loterii
Koszt jednego kuponu to uwaga… 200 euro! Trochę zwala z nóg, nie tylko Polaków! Sami Hiszpanie zdają sobie sprawę, że taki kupon to naprawdę spory wydatek. Znaleźli jednak na to sprytny sposób. Ze względu na wysoką cenę kuponu, można podzielić go na 20 równych części. Jedna dziesiąta kuponu nosi nazwę décimo i kosztuje 20 euro. Zatem całą nagrodę może zdobyć jedynie osoba, która posiada cały kupon z danym numerem i która teoretycznie zainwestowała w niego 200 euro. Zdarza się to jednak baaardzo rzadko, a sami Hiszpanie uwielbiają dzielić się wspomnianymi décimos z rodziną i przyjaciółmi. Jeśli wygrywają, dzielą się również zdobytymi pieniędzmi. Zatem jeśli kupiłeś jedną z dziesięciu część zwycięskiego kuponu przysługuje ci jedna dziesiąta wygranej, czyli np. 400.000 euro w przypadku El Gordo.

Hiszpańska loteria świąteczna to idealna gra wieloosobowa!

Ze względu na zasady sprzedaży kuponów i możliwość współdzielenia tego samego numeru, loteria świąteczna jest idealna do gry w grupie. Tak jak już wspominałam Hiszpanie nie kupują kuponów samotnie, a zrzucają się na nie z przyjaciółmi, w barach lub z kolegami i koleżankami z pracy. Ewentualna grupowana wygrana jest oczywiście idealną okazją do hucznego świętowania. 🥳

I tu znowu ciekawostka! Punkty loterii zwykle sprzedają décimos tylko na jedną lub dwie liczby, przez co zwycięzcy największych nagród często mieszkają w tym samym mieście lub regionie albo pracują dla tej samej firmy. Dodatkowo w czasie sprzedaży loteryjnych kuponów Hiszpanie traktują je jako pamiątki lub prezenty, przywożone dla swoich bliskich z odwiedzanych innych miast Hiszpanii.

Wyjątkowe losowanie Lotería de Navidad

Samo losowanie ma miejsce rankiem 22. grudnia i trwa około pięciu godzin! Przebieg wydarzenia w zasadzie nie zmienił się od czasu pierwszej edycji. Na scenie Teatro Real znajdują się dwie maszyny do losowania, po hiszpańsku nazywane bombos (bębny). Mały bęben zawiera 1807 kulek z kwotą nagrody, duży z kolei skrywa 100.000 kulek z numerami kuponów. Każda kulka jest identyczna i waży dokładnie 3 gramy.

Numery oraz wysokość wygranej śpiewane są przez wybranych uczniów madryckiej szkoły San Ildefonso. Od 1984 roku wyniki mogą odczytywać również dziewczynki. Z racji tego, że losowanie trwa bardzo długo dzieci zmieniają między seriami. Poniżej możesz rzucić okiem na to charakterystyczne wyśpiewywanie wyników.

Dzięki za poświęcony czas. Jeśli jesteś ciekawy to możesz również dowiedzieć się dlaczego Hiszpanie żyją w złych czasach.

Written By
More from Agata
Pretérito Indefinido
Gdybym miała wybrać tylko jeden, najbardziej praktyczny i najczęściej używany czas przeszły...
Read More