Konstrukcje z gerundio

konstrukcje z gerundio
konstrukcje z gerundio

Znamy już kilka podstawowych, hiszpańskich zagadnień. Umiemy powiedzieć trochę o naszych zwyczajach, postopniowaliśmy, a i ze wskazywaniem różnych rzeczy problemu nie ma. Jest jednak coś, z czym warto się jeszcze zaprzyjaźnić. Jak po hiszpańsku powiedzieć, że właśnie, nadal albo od jakiegoś czasu coś robimy? We wszystkich przypadkach z pomocą przyjdzie nam gerundio.

Co robisz właśnie TERAZ?

Aby odpowiedzieć na pytanie ¿Qué haces? – Co robisz?  możemy spokojnie użyć tego, co już znamy. Czas teraźniejszy spełni swoje zadanie. Isnieje w hiszpańskim jednak coś, co wyrazi tę czynność  dokładniej. Jeśli chcemy podkreślić to, co dzieje się właśnie teraz pytanie będzie brzmiało: ¿Qué estás haciendo?, a zatem użyjemy struktury ESTAR + gerundio.

Samo tworzenie konstrukcji jest banalnie proste. Na pierwszy ogień odmieniamy do wybranej osoby czasownik ESTAR:

yoestoy
estás
él / ella / ustedestá
nosotros / nosotrasestamos
vosotros / vosotrasestáis
ellos / ellas / ustedesestán

Teraz od czasownika wybranej grupy odcinamy końcówkę – ar, – er lub – ir i zastępujemy ją odpowiednio – ando lub – iendo.

hablarhablandobailarbailando
comercomiendobeberbebiendo
escribirescribiendosalirsaliendo

Naucz się hiszpańskiej gramatyki z moją książką! 📖

Napisałam ją, żeby pokazać, że hiszpańska gramatyka nie jest taka straszna. Użyłam ciekawych i życiowych przykładów. Koniec z nudnymi zadaniami! Wykorzystałam cytaty z hiszpańskiej i latynoskiej popkultury: piosenek, seriali, filmów żeby Twoja nauka była przyjemna i zarazem jeszcze bardziej skuteczna.

SZCZEGÓŁY

Wyjątki, czyli gerundio nieregularne

Choć gerundio nie jest problematyczne pod względem wyjątków, w niektórych czasownikach dają o sobie znać przegłosy (inaczej oboczności, np. e:ie).  Na początek warto zapamiętać chociaż kilka nieregularnych form:

 • dormir ➟ durmiendo
 • leer ➟ leyendo
 • morir ➟ muriendo
 • mentir ➟ mintiendo
 • decir ➟ diciendo
 • servir ➟ sirviendo
 • ir ➟ yendo
 • oir ➟ oyendo
 • traer ➟ trayendo

A co z verbos reflexivos?

Jeśli chcemy użyć gerundio razem z czasownikami zwrotnymi, powiedzmy takimi jak ducharse, levantarse czy lavarse wybieramy sobie gdzie zawędrować ma się. Mamy do wyboru: wrzucamy je przed lub za czasownikiem. Najlepiej widać to na przykładach:

Me estoy lavando. / Estoy lavándome.
Te estás lavando. / Estás lavándote.
Se está lavando. / Está lavándose.

Nos estamos lavando. / Estamos lavándonos.
Os estáis lavando. / Estáis lavándoos.
Se están lavando. / Están lavándose.

Więcej?

Więcej konstrukcji, a przede wszystkim ich zastosowania zostały omówionych w lekcji video. Warto tam zajrzeć, aby dowiedzieć się jak po hiszpańsku poprawnie powiedzieć: Nasi wygrywają! albo Nadal mam ten sam numer telefonu.

Uf, teraz umiemy spokojnie powiedzieć: Estoy estudiando español. Tym bardziej, że do lekcji tradycyjnie dołączam zeszyt ćwiczeń. 🙂

Konstrukcje GERUNDIO – ćwiczenia 📝

Jak już mówiłam praktyka jest bardzo ważna. Dlatego przygotowałam dla Ciebie specjalny zeszyt ćwiczeń w PDF, aby przećwiczyć odmianę czasowników regularnych (możesz wydrukować go w dowolnej chwili). Jestem pewna, że z dnia na dzień będziesz widział swoje postępy. Zeszyt ćwiczeń dostępny jest na agatauczy.pl/skarby. Strona zabezpieczona jest hasłem, które poznasz po zapisie na mój newsletter.

ZAPISZ SIĘ

Komentarze

2 Komentarze

 1. says: Daga

  Hola! Szkoda, że kurs wakacyjny dobiega końca, bo naprawdę wszystko było jasno i klarownie wyjaśnione i dużo się nauczyłam 😊 Może zrobisz odcinek o popularnych zwrotach/powiedzeniach w Hiszpanii? Myślę, że przydałoby się coś takiego.
  Dziękuję za wprowadzenie do tego pięknego języka.
  Życzę samych sukcesów!

  1. says: Agata

   Dzięki! <3 Bardzo chętnie zrobię odcinek o fajnych powiedzeniach w Hiszpanii, tym bardziej, że moja aktywność na YouTube się nie kończy. Co prawda, od września nowy rok szkolny, sporo obowiązków, ale postaram się podrzucać filmiki, nie tylko gramatyczne. 🙂 Un saludo

Napisz komentarz
Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *