Konstrukcje z gerundio

Znamy już kilka podstawowych, hiszpańskich zagadnień. Umiemy powiedzieć trochę o naszych zwyczajach, postopniowaliśmy, a i ze wskazywaniem różnych rzeczy problemu nie ma. Jest jednak coś, z czym warto się jeszcze zaprzyjaźnić. Jak po hiszpańsku powiedzieć, że właśnie, nadal albo od jakiegoś czasu coś robimy? We wszystkich przypadkach z pomocą przyjdzie nam gerundio.

Co robisz właśnie TERAZ?

Aby odpowiedzieć na pytanie ¿Qué haces? – Co robisz?  możemy spokojnie użyć tego, co już znamy. Czas teraźniejszy spełni swoje zadanie. Isnieje w hiszpańskim jednak coś, co wyrazi tę czynność  dokładniej. Jeśli chcemy podkreślić to, co dzieje się właśnie teraz pytanie będzie brzmiało: ¿Qué estás haciendo?, a zatem użyjemy struktury ESTAR + gerundio.

Samo tworzenie konstrukcji jest banalnie proste. Na pierwszy ogień odmieniamy do wybranej osoby czasownik ESTAR:

yo estoy nosotros / nosotras estamos
estás vosotros / vosotras estáis
él / ella / usted está ellos / ellas / ustedes están

Teraz od czasownika wybranej grupy odcinamy końcówkę – ar, – er lub – ir i zastępujemy ją odpowiednio – ando lub – iendo.

 

hablar hablando bailar bailando
comer comiendo beber bebiendo
escribir escribiendo salir saliendo

Wyjątki, czyli gerundio nieregularne

Choć gerundio nie jest problematyczne pod względem wyjątków, w niektórych czasownikach dają o sobie znać przegłosy (inaczej oboczności, np. e:ie).  Na początek warto zapamiętać chociaż kilka nieregularnych form:

  • dormir → durmiendo
  • leer → leyendo
  • morir → muriendo
  • mentir → mintiendo
  • decir → diciendo
  • servir → sirviendo
  • ir → yendo
  • oir → oyendo
  • traer → trayendo

A co z verbos reflexivos?

Jeśli chcemy użyć gerundio razem z czasownikami zwrotnymi, powiedzmy takimi jak ducharse, levantarse czy lavarse wybieramy sobie gdzie zawędrować ma się. Mamy do wyboru: wrzucamy je przed lub za czasownikiem. Najlepiej widać to na przykładach:

Me estoy lavando. / Estoy lavándome.
Te estás lavando. / Estás lavándote.
Se está lavando. / Está lavándose.

Nos estamos lavando. / Estamos lavándonos.
Os estáis lavando. / Estáis lavándoos.
Se están lavando. / Están lavándose.

Więcej?

Więcej konstrukcji, a przede wszystkim ich zastosowania zostały omówionych w lekcji video. Warto tam zajrzeć, aby dowiedzieć się jak po hiszpańsku poprawnie powiedzieć: Nasi wygrywają! albo Nadal mam ten sam numer telefonu.

Uf, teraz umiemy spokojnie powiedzieć: Estoy estudiando español. Tym bardziej, że do lekcji tradycyjnie dołączam zeszyt ćwiczeń. 🙂

ZESZYT ĆWICZEŃ

Jeśli poznałeś już całą teorię, to mam dla Ciebie jeszcze darmowy prezent! Dołączając do mojego newslettera otrzymasz dostęp do zeszytu ćwiczeń wraz z rozwiązaniami. Kliknij w przycisk i pobierz swój egzemplarz.

POBIERZ

Written By
More from Agata
Zaimki wskazujące
Pronombres demostrativos, czyli zaimki wskazujące zdecydowanie ułatwiają nam hiszpańską komunikację. To dzięki nim...
Read More