Futuro Imperfecto – czas przyszły

futuro imperfecto
futuro imperfecto

Czas przyszły to jeden z ulubionych czasów moich uczniów. Dlaczego? Bez wątpienia jego największą zaletą jest proste tworzenie oraz jasne zastosowania. Dodatkowo, w czasie Futuro Imperfecto mamy niewiele czasowników nieregularnych – to jest bardzo dobra wiadomość dla wszystkich estudiantes. Jakie mamy okoliczniki tego czasu oraz użycie? Dowiesz się w dzisiejszym wpisie!

ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER I KORZYSTAJ Z DODATKOWYCH MATERIAŁÓW

Futuro Imperfecto – czasowniki regularne

Zacznijmy od odmiany czasowników regularnych w Futuro Imperfecto zakończonych na AR, ER oraz IR. Tworzenie tego czasu nie jest skomplikowane, jednak początkowo może trochę zaskoczyć początkujących. Gdy uczyliśmy się czasów teraźniejszych lub przeszłych, odcinaliśmy końcówki, tutaj będziemy je dodawać do bezokolicznika. Należy pamiętać, że końcówki, które będziemy dodawać są takie same we wszystkich grupach.

-AR-ER-IR
yohablarécomeréviviré
hablaráscomerásvivirás
él/ella/ustedhablarácomerávivirá
nosotros/ashablaremoscomeremosviviremos
vosotros/ashablaréiscomeréisviviréis
ellos/ellas/ustedeshablaráncomeránvivirán
odmiana czasowników regularnych

Czasowniki nieregularne

Jak już wspomniałam, czas Futuro Imperfecto tworzy się poprzez dodanie odpowiednich końcówek do rdzenia czasownika. Końcówki te są takie same dla wszystkich czasowników, zarówno regularnych, jak i nieregularnych. Co ważniejsze, nieregularny będzie temat czasownika, nie mamy tutaj do czynienia z obocznościami, które znasz, na przykład z czasu teraźniejszego. Z pewnością ucieszy to wszystkich estudiantes! Poniżej przedstawiam listę najważniejszych czasowników:

 • SALIR ➟ saldr-
 • PONER ➟ pondr-
 • TENER ➟ tendr-
 • DECIR ➟ dir-
 • VENIR ➟ vendr-
 • PODER ➟ podr-
 • HACER ➟ har-
 • QUERER ➟ querr-

Znajomość czasowników nieregularnych jest kluczowa. Dlatego warto poświęcić trochę czasu na ich zapamiętanie, aby dobrze opanować ten czas w języku hiszpańskim.

Naucz się hiszpańskiej gramatyki z moją książką! 📖

Napisałam ją, żeby pokazać, że hiszpańska gramatyka nie jest taka straszna. Użyłam ciekawych i życiowych przykładów. Koniec z nudnymi zadaniami! Wykorzystałam cytaty z hiszpańskiej i latynoskiej popkultury: piosenek, seriali, filmów żeby Twoja nauka była przyjemna i zarazem jeszcze bardziej skuteczna.

KUP KSIĄŻKĘ

Zastosowanie

Czas poznać zastosowanie Futuro Imperfecto.

 1. Po pierwsze, ten czas pomaga na opowiadać o czymś bardzo niepewnym. Przede wszystkim, przyda nam się do mówienia o przyszłych czynnościach lub zdarzeniach, które nie są pewne lub które prawdopodobnie się zdarzą. En el año 2050 no habrá guerras. – W 2050 roku nie będzie wojen.
 2. Po drugie, użyjesz tego czasu gdy będziesz przewidywać przyszłość: Probablemente nevará mañana. – Prawdopodobnie jutro będzie padał śnieg.
 3. Po trzecie, stosujemy Futuro Imperfecto gdy mamy wątpliwości dotyczące teraźniejszości. ¿Qué hora es? No lo sé. Serán las dos. Która jest godzina? Nie wiem. Będzie 2:00.

Chciałabym uczulić Cię na pewną pułapkę. W przeciwieństwie do języka polskiego, po cuando (kiedy) nigdy nie używamy czasu przyszłego. Te llamaré, cuando termine. Zadzwonię kiedy skończę. W takim przypadku po cuando musimy użyć Presente de Subjuntivo. Mam nadzieję, że ta wskazówka się przydała. Dzięki temu unikniesz popularnej kalki z języka polskiego. Należy pamiętać, że Futuro Imperfecto to tylko jeden ze sposobów wyrażania przyszłości. Jeśli chciałbyś poznać inną konstrukcję, na blogu znajdziesz wpis o IR + A + infinitivo. Bardzo często jest używana przez Hiszpanów, więc na pewno przyda się już na początku nauki hiszpańskiego. 

Futuro Imperfecto – okoliczniki czasu

Ucząc się hiszpańskiej gramatyki, szczególnie czasów (których mamy sporo) niezwykle przydatne są marcadores temporales czyli okoliczniki czasu. Dzięki nim z łatwością umiemy rozróżnić czasy przeszłe, teraźniejsze lub przyszłe. Dlatego warto abyś już na początku swojej nauki o nich pamiętał.

futuro imperfecto
okoliczniki czasu Futuro Imperfecto
 • mañana – jutro
 • la próxima semana – w przyszły tygodniu,
 • el próximo mes – w przyszłym miesiącu
 • el próximo año – w przyszłym roku
 • dentro de – za, na przykład: dentro de una semana – za tydzień
 • en el año – w roku, en el año 2050 – w roku 2050
 • pronto – wkrótce
 • luego – później
 • en el futuro – w przyszłości

Podsumowując, znajomość Futuro Imperfecto jest niezbędna dla każdego, kto chce mówić płynnie po hiszpańsku i porozumieć się z native speakerami. Pamiętaj, że hiszpańskiego z moją pomocą możesz uczyć się także z mojej książki – “Hiszpański na lekko”. W książce dokładniej omawiam wszystkie zagadnienia. Co więcej, możesz w niej znaleźć więcej ćwiczeń aby lepiej opanować ten materiał. Tak że jeśli nie masz swojego egzemplarza, wejdź na stronę i kup “Hiszpański na lekko”

Pobierz zeszyt ćwiczeń 📝

Jak już mówiłam praktyka jest bardzo ważna. Dlatego przygotowałam dla Ciebie specjalny zeszyt ćwiczeń w PDF, aby przećwiczyć odmianę oraz użycie czasu Futuro Imperfecto (możesz wydrukować go w dowolnej chwili). Jestem pewna, że z dnia na dzień będziesz widział swoje postępy. Zeszyt ćwiczeń dostępny jest na agatauczy.pl/skarby. Strona zabezpieczona jest hasłem, które poznasz po zapisie na mój newsletter.

ZAPISZ SIĘ

Komentarze

5 Komentarze

Napisz komentarz
Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *