ESTAR + GERUNDIO – Presente Progresivo w języku hiszpańskim

estar + gerundio
estar + gerundio

Como paella czy estoy comiendo paella? Oba wyrażenia dotyczą teraźniejszości. Moi estudiantes często wahają się kiedy użyć jednego, a kiedy drugiego. Aby rozwikłać tę zagadkę trzeba dobrze poznać konstrukcję ESTAR + GERUNDIO. Hmm… gerundio? Co to za hiszpański stwór? Do czego możemy go wykorzystywać w naszej komunikacji po hiszpańsku?

ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER I KORZYSTAJ Z DODATKOWYCH MATERIAŁÓW

ESTAR + GERUNDIO – tworzenie

Zacznijmy od przeanalizowania sobie obu zdań z początku wpisu:

Como paella 

Estoy comiendo paella

Pierwsze z nich to czas teraźniejszy, Presente de Indicativo drugie to tzw. Presente Progresivo, czyli konstrukcja w której wykorzystujemy czasownik ESTAR oraz drugi czasownik odmieniony w tzw. gerundio – to właśnie to “comiendo”. Możemy ją porównać do angielskiego present continuous. O samym czasie teraźniejszym jest kilka artykułów na blogu. Zachęcam Cię do przeczytania wpisów o czasownikach regularnych i nieregularnych. Jak w takim razie działa Presente Progresivo?

Przede wszystkim musimy znać odmianę czasownika ESTAR w czasie teraźniejszym.

yoestoy
estás
él/ella/ustedestá
nosotros/asestamos
vosotros/asestáis
ellos/ellas/ustedesestán

GERUNDIO z kolei tworzymy odcinając końcówki od bezokoliczników i podstawiając za nie inne. Końcówka AR zamieni się na ANDO, z kolei końcówki ER oraz IR zamienią się na iendo.  

HABLAR ➡︎ HABLANDO

COMER ➡︎ COMIENDO 

ESCRIBIR ➡︎ ESCRIBIENDO 

Jak widać, tworzenie gerundio nie jest bardzo trudne. Z pewnością sobie poradzisz! Jednak warto wiedzieć, że mamy również kilka wyjątków.

LEER ➡︎ LEYENDO

DECIR ➡︎ DICIENDO

DORMIR ➡︎ DURMIENDO

IR ➡︎ YENDO

Naucz się hiszpańskiej gramatyki z moją książką! 📖

Napisałam ją, żeby pokazać, że hiszpańska gramatyka nie jest taka straszna. Użyłam ciekawych i życiowych przykładów. Koniec z nudnymi zadaniami! Wykorzystałam cytaty z hiszpańskiej i latynoskiej popkultury: piosenek, seriali, filmów żeby Twoja nauka była przyjemna i zarazem jeszcze bardziej skuteczna.

KUP KSIĄŻKĘ

Zastosowanie

Pełna konstrukcja wygląda tak, że najpierw idzie ESTAR (to ten czasownik odmieniany do osoby, która nas interesuje, a potem czasownik w GERUNDIO). Dlatego poprawne użycie to na przykład: estoy comiendo lub estoy escribiendo.

Sprawdźmy jak wygląda ta konstrukcja w kontekście: 

No estoy trabajando, estoy viendo la peli. – Nie pracuję, oglądam film. 

Estamos hablando con Ana. – Rozmawiamy z Aną. 

Kiedy używamy ESTAR + GERUNDIO skoro te zdania na polski tłumaczymy tak samo jak w przypadku czasu teraźniejszego? 

ESTAR + GERUNDIO stosujemy wtedy, kiedy chcemy podkreślić, że coś dzieje się dokładnie w tym momencie. Czynność dzieje się w momencie mówienia o niej. Dlatego zdanie: Como paella oznacza Jem paellę (jest to mój zwyczaj), estoy comiendo paella – Właśnie jem paellę (teraz). 

¿Qué estás haciendo? – Co robisz? (w domyśle co TERAZ robisz) 

Estoy limpiando la cocina. – Sprzątam kuchnię. 

Możemy też użyć tej konstrukcji do mówienia o czynnościach, które są procesem, trwają już od dłuższego czasu. 

Estoy leyendo un libro muy interesante.  – Czytam bardzo ciekawą książkę. nasz odbiorca wie, że nie robimy tego dokładnie w tym momencie, ale jesteśmy w trakcie tego “procesu” . 

Inne konstrukcje z GERUNDIO

Na koniec, przygotowałam coś dla bardziej zaawansowanych uczniów. Chodzi o inne konstrukcje z użyciem gerundio.

  • ir + gerundio ➡︎ tego połączenia użyjemy gdy chcemy wyrazić postęp jakiejś aktywności. Van ganando. Wygrywają.
  • seguir + gerundio ➡︎ użyjemy tej konstrukcji do mówienia o tym, że wciąż coś robimy. ¡Sigo buscando! Wciąż szukam!
  • seguir sin + bezokolicznik ➡︎ gdy chcemy wyrazić, że nadal czegoś nie robimy. Sigo sin hablar con él. Nadal z nim nie rozmawiam.
  • llevar + gerundio ➡︎ użyjesz tej konstrukcji, kiedy chcesz powiedzieć, że wykonujesz jakąś czynność bez przerwy. Llevo 5 años estudiando francés. Uczę się francuskiego od 5 lat.

Podsumowując, znajomość ESTAR + GERUNDIO jest bardzo ważna. Jeszcze więcej przeczytasz o niej oraz innych konstrukcjach w mojej książce Hiszpański Na Lekko. Pamiętaj, że możesz zamówić ją szybko i bezpiecznie na tej stronie.

Pobierz zeszyt ćwiczeń 📝

Jak już mówiłam praktyka jest bardzo ważna. Dlatego przygotowałam dla Ciebie specjalny zeszyt ćwiczeń w PDF, aby przećwiczyć konstrukcję ESTAR + GERUNDIO (możesz wydrukować go w dowolnej chwili). Jestem pewna, że z dnia na dzień będziesz widział swoje postępy. Zeszyt ćwiczeń dostępny jest na agatauczy.pl/skarby. Strona zabezpieczona jest hasłem, które poznasz po zapisie na mój newsletter.

ZAPISZ SIĘ

Komentarze

2 Komentarze

Napisz komentarz
Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *