Efektywna nauka hiszpańskiego – 9 zasad, które musisz znać

efektywna nauka hiszpańskiego
efektywna nauka hiszpańskiego

Chcesz uczyć się hiszpańskiego, ale nie wiesz od czego zacząć? Jesteś we właściwym miejscu! Poniższa lista zawiera 9 zasad, dzięki którym efektywna nauka hiszpańskiego będzie w Twoim zasięgu.

Wyznaczanie celów = efektywna nauka hiszpańskiego

Ustalenie celu dla swojej nauki języka jest niezwykle ważne. Zwłaszcza jeśli jesteś początkujący. Będziesz musiał zadać sobie pytanie: „Dlaczego chcę nauczyć się hiszpańskiego?” Powinieneś mieć dobry powód, aby zdecydować się na rozpoczęcie przygody z językiem hiszpańskim. Dodatkowo, jasny cel pomoże Ci określić, na jakich zagadnieniach musisz się najbardziej skupić, aby go osiągnąć. Przykłady konkretnych i osiągalnych celów to:

 • Chcę płynnie mówić po hiszpańsku.
 • Chcę umieć czytać powieści w ich oryginalnym języku.
 • W trakcie najbliższych wakacji, chciałbym zamówić obiad za pomocą hiszpańskiego.

Skup się na najbardziej przydatnych słowach

Aby nauczyć się języka hiszpańskiego tak szybko, jak to możliwe, ważne jest, aby skupić się na najbardziej przydatnych słowach. Najczęstszym sposobem, w jaki ludzie efektywnie osiągają swój językowy cel, jest uczenie się najpierw słów i zwrotów, których najbardziej potrzebują. Kiedy zaczynasz naukę języka, powinieneś skupić się na słowach, które pozwolą Ci skutecznie komunikować się z innymi. Zamiast próbować nauczyć się wszystkiego naraz, zawęź swoją uwagę. Dodatkowo wybierz tylko kluczowe zwroty, które pozwolą Ci się porozumieć do momentu, aż poznasz więcej słówek. To pozwoli Ci zaoszczędzić czas. Po drugie Twoje wysiłki zaowocują prawdziwymi umiejętnościami komunikacyjnymi, a nie tylko zapamiętywaniem list i zasad gramatycznych bez faktycznej możliwości posługiwania się językiem!

Ogranicz ilość materiałów i narzędzi

Nie używaj wielu materiałów i narzędzi. To częsty błąd! Z doświadczenia wiem, że jednoczesne korzystanie z wielu książek lub kursów wprowadza tylko niepotrzebny chaos. Zbyt duża ilość materiałów to często po prostu strata czasu. Zamiast tego użyj tylko jednego kursu lub jednego podręcznika.

Istnieje wiele materiałów dostępnych online np. kursy czy aplikacje do nauki języków, które oferują darmowe lub płatne wersje. Jeśli zdecydujesz się za nie zapłacić, upewnij się, że są warte swojej ceny. Niektóre kursy nie kosztują dużo, podczas gdy inne mogą być dość drogie. Niestety, cena nie zawsze idzie w parze z jakością. Dlatego podczas wyboru kurs, oprócz ceny zwróć uwagę także na jego zawartość oraz opinie innych kursantów. Jeśli chcesz efektywnie uczyć się hiszpańskiego to koniecznie sprawdź kursy online na mojej stronie, które przygotowałam z myślą o początkujących.

Efektywna nauka hiszpańskiego z kursem HISZPAŃSKI START🚀

Ucz się skutecznie z gotowym planem nauki i niezbędnymi materiałami.

Grupowanie słownictwa

Dobrym sposobem na zapamiętanie dużej ilości słownictwa jest grupowanie słów. Po pierwsze pozwoli Ci to łatwiej zapamiętać słowa. Dodatkowo sprawi, że zostaną one w Twojej pamięci na dłużej. Najlepszym sposobem na to jest grupowanie według ich znaczenia, ponieważ większość języków jest blisko spokrewniona i posiada wiele słów, które mogą wyglądać lub brzmieć podobnie, ale oznaczać różne rzeczy.

Poniższy przykład pokazuje, jak możesz pogrupować hiszpańskie słowa na podstawie ich znaczenia:

 • Lista artykułów spożywczych takich jak: pan (chleb), huevos (jajka), arroz (ryż), itd…
 • Lista zwierząt takich jak: monos (małpy), perros (psy), caballos (konie).
 • Lista kolorów takich jak: rojo (czerwony), azul (niebieski), amarillo (żółty).

Ważne jest, abyś starał się zapamiętać słówka w kontekście. Oprócz ich grupowania postaraj się o praktyczny przykład dla każdego wyrazu. Najlepiej taki, który może Ci się przydać przy najbliższej okazji. Więcej na temat efektywnego uczenia się słówek dowiesz się z rozmowy Maćkiem z kanału Dobra Pamięć.

Testuj swoją wiedzę

Testowanie siebie jest jedną z najważniejszych części efektywnej nauki języka. Istnieje wiele sposobów na samodzielne sprawdzanie swojej wiedzy. Jednym z nich, który uważam za bardzo przydatny, to fiszki. Te małe karteczki pozwalają szybko sprawdzić które ze słów, zwrotów i pojęć już znasz. Dlaczego warto sprawdzać samego siebie?

 • Widzisz swój postęp i wiesz nad czym musisz popracować.
 • Testując swoją pamięć jednocześnie się uczysz.
 • Twoje skupienie jest na znacznie wyższym poziomie.
 • Poprawiasz pamięć, sprawdzając czy jesteś w stanie przypomnieć sobie informacje poprawnie czy nie.

Nie czekaj, zacznij mówić od razu

To bardzo ważne, aby starać się jak najszybciej mówić w języku obcym, którego się uczymy. Tylko jak to zrobić, gdy uczysz się hiszpańskiego np. samodzielnie? Spokojnie na to też jest kilka sposobów:

 • Po pierwsze czytaj na glos teksty w języku hiszpańskim. W ten sposób ćwiczysz wymowę. Dodatkowo oswajasz się z mówieniem w obcym języku.
 • Staraj się myśleć w języku hiszpańskim. Każdy z nas prowadzi ciągły monolog z samym sobą. Dlaczego nie spróbować zacząć używać hiszpańskiego w myślach? To bardzo skuteczny sposób na praktyczną powtórkę słówek i zwrotów.
 • Rozmawiaj z rodzimymi użytkownikami języka. Możesz znaleźć partnera do wymiany językowej (za darmo) na platformie Tandem.

Ucz się aktywnie

Aktywne uczenie się to coś więcej niż tylko słuchanie i czytanie. Aktywne uczenie się obejmuje mówienie, pisanie i myślenie. Wymaga działania: interakcji z innymi, używania zmysłów (wzrok, słuch, dotyk), używania wyobraźni i ciała.

Na zajęciach z języka hiszpańskiego oczekuje się, że będziesz mówił przed klasą. To może być denerwujące dla wielu studentów, ale bardzo ważne jest, abyś przyzwyczaił się do tego jak najwcześniej, abyś później mógł mówić komfortowo, kiedy będziesz rozmawiał z rodzimymi użytkownikami języka!

Staraj się tworzyć kotwice pamięciowe związane ze zmysłami. Jak to zrobić? Ucząc się nazw owoców po hiszpańsku wyobraź sobie ich smak i zapach. W ten sposób łatwiej je zapamiętasz, ale także łatwiej przypomnisz sobie, że np. limón to po hiszpańsku cytryna. Mam nadzieję, że „poczułeś” w myślach ten orzeźwiający zapach i kwaśny smak. 😉

Nie bój się popełniać błędów

Jednym z najlepszych sposobów na naukę języka jest popełnianie błędów. Serio! Nie możesz naprawdę stać się lepszy, jeśli nie popełniasz błędów, więc nie bój się ich. Nie bój się zadawać pytań i wykorzystywać swoich umiejętności językowych tak często, jak to tylko możliwe. Efektywna nauka hiszpańskiego wiążę się z popełnianiem błędów. Pomyłka czy przejęzyczenie to nie porażka, to okazja do rozwoju.

Wybierz najlepszy czas

Ważne jest, aby wybrać odpowiedni czas, abyś mógł skupić się na nauce. Oto kilka sugestii:

 • Wybierz czas, kiedy masz wystarczająco dużo energii, aby naprawdę skupić się na lekcji. Jeśli jesteś zmęczony lub rozproszony, trudniej będzie Ci przyswoić nowe informacje.
 • Wybierz czas, kiedy nie ma wokół ciebie żadnych rozpraszaczy (brak telewizora lub muzyki). Rozproszenia mogą utrudniać nam skupienie uwagi na czymś innym niż to, co dzieje się wokół nas, co nie jest dobre. Chcemy, aby kurs językowy/książka/ wymagał naszej pełnej koncentracji. Na tym polega aktywne uczenie się!
 • Unikaj długich sesji nauki. Zamiast uczyć się przez jedną godzinę raz w tygodni, postaraj się uczyć krócej ale regularnie. Poświęć na naukę 20 minut. Bez przeglądania mediów społecznościowych lub słuchania muzyki. Gwarantuję Ci, że dzięki takiemu podejściu rezultaty zauważysz szybciej niż myślisz.

Efektywna nauka hiszpańskiego – podsumowanie

Jeśli zastosujesz się do tych sprawdzonych zasad efektywnej nauki, nauczysz się hiszpańskiego szybciej i łatwiej. Jeśli uczysz się nowego języka, to musisz wiedzieć, że za wszystko odpowiedzialny będzie Twój mózg. To on zadecyduje, ile wysiłku włożysz w ten proces i jak szybko lub powoli będą postępy. Oznacza to, że jeśli chcesz mieć pewność, że Twoja nauka hiszpańskiego pójdzie dobrze, to od Ciebie – i tylko od Ciebie – zależy, czy tak się stanie!

Teraz, kiedy już wiesz, co jest skuteczne, a co nie, pozostaje Ci zastosować tę wiedzę w procesie nauki. Mam nadzieję, że te wskazówki pomogą Ci w nauce hiszpańskiego!

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *