Jak powiedzieć dzień dobry po hiszpańsku? Szybki przewodnik

dzień dobry po hiszpańsku
dzień dobry po hiszpańsku

Język hiszpański jest jednym z najważniejszych języków na świecie, używanym przez miliony ludzi na całym globie. Powitania są jego kluczowym elementem. Należą przecież do podstawowych zwrotów. Słowa używane na powitanie odzwierciedlając szacunek i życzliwość wobec innych. W tym kontekście, „Jak powiedzieć dzień dobry po hiszpańsku?” jest istotnym pytaniem dla nowicjuszy języka hiszpańskiego.

Buenos días czyli dzień dobry po hiszpańsku

W krajach hiszpańskojęzycznych używa się różnych hiszpańskich powitań. W każdym jednak mówi się dzień dobry, czyli „Buenos días”. Poprawna wymowa i użycie „Buenos días” jest kluczowe, gdyż jest to często używane słowo. Dzień dobry w wersji „Buenos días” jest najczęściej używane w języku hiszpańskim o poranku (do godziny 12). Istnieją jednak różne warianty „Dzień dobry” w języku hiszpańskim, które mogą być używane w zależności od pory dnia.

Porównując powitania w języku polskim i w języku hiszpańskim, można zauważyć pewne podobieństwa, ale także różnice. Na przykład, „Dzień dobry” po polsku jest używane przez cały dzień, podczas gdy „Buenos días” po hiszpańsku jest używane głównie rano.

Prawidłowa wymowa dzień dobry jest także ważna. Zwróć uwagę na akcent nad literką i. Posłuchaj jak lektor mówi dzień dobry na poniższym nagraniu i spróbuj głośno powtórzyć to wyrażenia kilkukrotnie.

Inne hiszpańskie powitania

Warto wspomnieć, że Buenos días to nie jedyne używane wyrażenie. W języku hiszpańskim istnieje jeszcze kilka innych hiszpańskich powitań. Poniżej znajdziesz popularne hiszpańskie zwroty używane do powitań:

 • ¡Hola! Cześć!
 • Buenos díasDzień dobry (po hiszpańsku mówimy buenos días do godziny 12)
 • Buenas tardesDobry wieczór (w języku hiszpańskim używane do około godziny 20)
 • Buenas nochesDobry wieczór (używane późnym wieczorem; oznacza także dobranoc)

Ta krótka lista z pewnością przyda się w czasie hiszpańskich wakacji. Pamiętaj, że nauka podstawowych wyrażeń w języku hiszpańskim powinna także obejmować pożegnania.

Podstawowe pytania i zwroty hiszpańskie na powitanie

Najczęściej samo dzień dobry nie wystarczy. Hiszpanie uwielbiają pytać co u ciebie słychać. Dlatego na zakończenie przygotowałam listę podstawowych pytań hiszpańskich, które usłyszysz podczas powitań:

 • ¿Cómo estás? – Jak się masz?
 • ¿Qué tal? – Jak się masz?
 • ¿Cómo te va? – Jak ci idzie?
 • ¿Qué hay de nuevo? – Co nowego?
 • ¿Cómo ha ido tu día? – Jak minął twój dzień?
 • Mucho gusto – Miło mi.
 • ¿Qué pasa? – Co tam?
 • ¿Cómo está usted? – Jak się pan/pani ma? (formalnie)

Jeśli chcesz zgłębić temat języka hiszpańskiego serdecznie zachęcam Cię do dołączenia do mojego kursu Hiszpański Start. Nauka języka hiszpańskiego z moim kursem to interesująca przygoda na którą zdecydowało się już prawie 5000 uczniów. Nie czekaj i dołącz do nich jeszcze dziś.

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *