Dlaczego Hiszpanie żyją w złych czasach?

Dlaczego Hiszpanie żyją w złych czasach od 80 lat
Zastanawiałeś się kiedyś jak to możliwe, że w Madrycie jest identyczna godzina jak w Warszawie lub Berlinie? Szybki rzut oka na mapę tylko utwierdzi nas w przekonaniu, że coś tu jest nie tak. Jesteś ciekawy dlaczego Hiszpanie żyją w złych czasach (DOSŁOWNIE)? W tym artykule dowiesz się jak do tego doszło.

Jaki czas obowiązuje w Hiszpanii?

Szybka dawka informacji na początek. Obecnie Hiszpania posiada dwie strefy czasowe i stosuje również czas letni. Głównie używa się czasu środkowoeuropejskiego (GMT+01:00) oraz letniego czasu środkowoeuropejskiego (GMT+02:00). Czyli identycznie jak w Polsce. Wyjątkiem są Wyspy Kanaryjskie, na których obowiązuje, jak np. w Wielkiej Brytanii, czas zachodnioeuropejski (GMT+00:00) i jego letnia odmiana (GMT+01:00).

Trudne czasy dla czasu w Hiszpanii

Jak to możliwe? Żeby dowiedzieć tego musimy cofnąć się do 31. grudnia 1900 roku. W tym dniu Hiszpanie zaprzestali używania czasu słonecznego, czyli czasu, który wynika bezpośrednio z aktualnej pozycji słońca na niebie. Od 1 stycznia 1901 roku, Hiszpanie wprowadzili czas uniwersalny (GMT±00:00), który był znormalizowany we wszystkich częściach Hiszpanii, z wyjątkiem Wysp Kanaryjskich, które zachowały czas słoneczny aż do 1922 roku.

W roku 1918 Hiszpania przyjęła również czas letni. Chociaż nie przestrzegano tego każdego roku. Stało się to nawet kwestią sporu politycznego podczas hiszpańskiej wojny domowej. Wtedy to nieustannie przestawiano zegarki w zależności od tego, kto kontrolował terytorium w danym momencie.

Czas uniwersalny (GMT±00:00) był stosowany przez Hiszpanów przez następne 40 lat od momentu jego wprowadzenia. Życie w kraju funkcjonowało w tym samym czasie co np. w Wielkiej Brytanii lub Portugalii. Wszystko zaczęło zmieniać się w 1939 roku, który był także ostatnim rokiem hiszpańskiej wojny domowej. Wtedy to Falanga (ugrupowanie polityczne kierowane przez Generała Franco), próbowała zrezygnować z czasu zachodnioeuropejskiego na rzecz czasu strefy czasu środkowoeuropejskiego. Chociaż pomysł ten ostatecznie nie doszedł do skutku wszystko miało zmienić się w następnym roku.

Gest poparcia Franco dla Hitlera

Jest rok 1940. Wojna domowa zakończyła się 1939 roku zwycięstwem nacjonalistów. Hiszpanią rządzi wspomniany już generał Francisco Franco, który podejmuje decyzję o zmianie strefy czasowej w kraju. Dokładnie 16 marca 1940 o 23:00 zegarki w całej Hiszpanii zostały przestawione godzinę w przód. W ten sposób Hiszpania zaczęła używać tego samego czasu co np. Niemcy i inne kraje okupowane przez nazistów (Francja, Belgia, Holandia). Był to wyraz poparcia dla hitlerowskich Niemiec ze strony Franco. Pomimo zakończonej wojny i porażce Hitlera optymalna strefa czasowa do tej pory nie została przywrócona. Godzina różnicy, jak się później okazało, ma ogromny wpływ na codzienne życie mieszkańców Hiszpanii.

Od prawie 80 lat czas wpływa niekorzystnie na Hiszpanów

Co jakiś czas w Hiszpanii wraca temat dotyczący szkodliwego wpływu życia w niewłaściwej strefie czasowej. Nocny tryb życia mieszkańców Hiszpanii coraz częściej tłumaczy się rozbieżnością pomiędzy pozycją słońca, a godziną na zegarku. W szczególności ma to wpływać na późne godziny posiłków. Bardzo dobrze widać to na przykładzie kolacji, która zazwyczaj jest spożywana nie wcześniej niż o 21.

Dodatkowo, z powodu złej godziny hiszpańskie społeczeństwo nie śpi wystarczająco długo przez co, jak alarmują eksperci, jest przewlekle zmęczone. Problemy dotyczą nie tylko dorosłych, ale są też normą u dzieci. Mieszkaniec Hiszpanii śpi każdej nocy średnio o godzinę za krótko.

Problemy z czasem w Galicji

Na koniec warto wspomnieć jeszcze o Galicji i ich dużych problemach z prawidłowym czasem. Jest to najbardziej wysunięty na zachód region Hiszpanii (na kontynencie). Z tego powodu różnica między czasem zegarków, a średnim czasem słonecznym to aż 2,5 godziny w okresie letnim! Z tego w powodu w Vigo słońce zachodzi w okresie letnim dopiero około godziny 22:15 czasu lokalnego!

Jeżeli już znasz odpowiedź na pytanie dlaczego Hiszpanie żyją w złych czasach zobacz moją lekcję o dniach tygodnia, miesiącach i datach.

🎁 MAM DLA CIEBIE PREZENT 🎁

Dzięki, że przeczytałeś mój wpis do końca. Jeśli chcesz wzbogacić znajomość hiszpańskiego o 5 potocznych zwrotów związanych z czasem, kliknij w przycisk zapisz się na newsletter i pobierz specjalny pdf, który dla Ciebie przygotowałam. Oprócz tego czekają na Ciebie inne dodatkowe materiały ⬇️

SUPER, POBIERAM!

Written By
More from Agata
La Tomatina – historia największej pomidorowej bitwy
La Tomatina to coroczne święto, które obchodzone jest w każdą ostatnią środę...
Read More