Czasownik TENER – odmiana oraz użycia

czasownik tener
czasownik tener

Czasownik TENER to jeden z najczęściej używanych czasowników w hiszpańskim. Zdecydowanie warto dowiedzieć się o nim jak najwięcej. Właśnie dlatego zapraszam Cię do przeczytania dzisiejszego wpisu. Z pewnością przyda się każdemu!

ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER I KORZYSTAJ Z DODATKOWYCH MATERIAŁÓW

Dziś na tapet bierzemy hiszpański czasownik TENER czyli mieć. Zajmiemy się nim w taki sposób, aby każdy początkujący uczeń miał go w jednym paluszku. Na zakończenie nie obejdzie się jednak bez małego deseru na ciut wyższym poziomie. Specjalnie dla wszystkich estudiantes głodnych hiszpańskiego!

TENER – odmiana

W takim razie zacznijmy od odmiany czasownika tener w czasie teraźniejszym. Tak naprawdę, uczymy się jej już na pierwszych lekcjach języka hiszpańskiego i dodatkowo używamy bardzo często. Dlatego bądź czujny i zrób dokładne notatki.

yo tengoja mam
tú tienesty masz
él/ella/ usted tieneon/ona/Pan/Pani ma
nosotros/as tenemosmy mamy
vosotros/as tenéiswy macie
ellos/ellas/ustedes tienenoni/one mają

Jak widać odmiana jest nieregularna, więc musimy ją po prostu zapamiętać. Z pewnością sobie poradzisz!

Podobnie jak we wpisie o czasowniku SER, pokażę Ci także odmianę w czasie przeszłym, Pretérito Indefinido. Oczywiście to już trochę wyższa szkoła jazdy przy nauce od zera (tym bardziej, że TENER to wyjątek), ale prędzej czy później ta odmiana z pewnością Ci się przyda. Z pewnością nieraz zastanawiałeś się jak powiedzieć miałem czy mieliśmy po hiszpańsku. Dlatego, przychodzę z pomocą!

yo tuveja miałem/miałam
tú tuvistety miałeś/miałaś
él/ella/usted tuvoon/ona/Pan/Pani miał/miała
nosotros/as tuvimosmy mieliśmy
vosotros/as tuvisteiswy mieliście
ellos/ellas/ustedes tuvierononi/one/ Państwo mieli/miały

Zaszalejmy i dodatkowo dodamy sobie odmianę w innym czasie przeszłym czyli Pretérito Imperfecto. Tutaj teoretycznie TENER jest regularny, ale problematyczna może się okazać w tym przypadku wymowa. Jednak z odrobiną praktyki, zobaczysz, że jest to łatwe do opanowania.

Przede wszystkim należy pamiętać, że przy odmianie w Imperfecto czasownik TENER ma długie, akcentowane I.

yo tenía 
ja miałem/miałam
tú teníasty miałeś/miałaś
él/ella/usted teníaon/ona/Pan/Pani miał/miała
nosotros/as teníamosmy mieliśmy
vosotros/as teníaiswy mieliście
ellos/ellas/ustedes teníanoni/one/ Państwo mieli/miały

Jak widzisz pierwsza i trzecia osoba liczby pojedynczej jest identyczna. Wracając jednak do wymowy. Należy pamiętać, że źle akcentowane I w odmianie może zmienić nam znaczenie słowa! TENÍA oznacza miałem/miałam/miał/miała a TENIA oznacza… tasiemiec. W szczególności, może się to przydać na wyjeździe gdy będziesz chciał uniknąć śmiesznej wpadki.

Chcesz nauczyć się hiszpańskiego?

Zrób to z moim kursem online Hiszpański Start! 🚀

Czasownik tener – zastosowania

Po pierwsze TENER używamy oczywiście do wyrażania posiadania. Tengo dos coches. – Mam dwa samochody. No tenemos preguntas. – Nie mamy pytań. 

Dodatkowo istnieje także szereg zwrotów, w których wykorzystujemy TENER też do wyrażenia czegoś zupełnie innego. No i dla nas Polaków te wyrażenia mogą być również nieco mylące.

 • tener hambre – być głodnym, dosłownie: mieć głód Mis gatos tienen hambre. – Moje koty są głodne. 
 • tener sed – chcieć się pić. ¿Quieres beber algo? – Chcesz coś do picia? No, no tego sed. – Nie, nie chcę mi się pić. 
 • tener miedo – bać się np. No tengas miedo, mi perro no muerde. – Nie bój się, mój pies nie gryzie.
 • tener calor – odczuwać gorąco. Możemy powiedzieć: Siempre cuando estoy en tu casa tengo calor. – Zawsze kiedy jestem u Ciebie w domu, jest mi gorąco. 
 • tener frío – odczuwać zimno, chłód. Zerknij na przykładowe zdanie: ¿Puedes cerrar la ventana? – Możesz zamknąć okno? Tenemos frío. – Jest nam zimno. 
 • tener cuidado – uważać na coś. ¡Ten cuidado! – Uważaj na siebie!
 • tener prisa – spieszyć się. Siento haber llegado tan tarde. – Przepraszam za tak późne przyjście. Tranqui, no tengo prisa. – Spoko, nie spieszy mi się.
 • tener en cuenta – mieć coś na uwadze. Recuerda que Pablo no quiere sentarse al lado de su exmujer. – Pamiętaj, że Pablo nie chce siedzieć obok swojej ex żony. Sí, sí. Lo tengo en cuenta. – Tak, tak. Mam to na uwadze.  

Jak widać wyrażeń z czasownikiem tener jest mnóstwo. Dodatkowo, dodam, że są one bardzo często używane i warto je znać. Co więcej, poznałeś je wszystkie w kontekście więc zapamiętywanie będzie dużo łatwiejsze. Jestem tego pewna!

Idiomy – czasownik tener

Teraz czas na nasz deser. Przygotowałam trzy wyrażenia, w zasadzie idiomy, które zdecydowanie wymagają użycia czasownika TENER. Bez wątpienia, znajomość idiomów bardzo pomaga i podniesie Twój hiszpański na wyższy poziom. Dzięki temu, lepiej zrozumiesz rodowitych Hiszpanów i zaimponujesz znajomym. Poza tym, nauka idiomów potrafi być zabawna! Niektóre hiszpańskie wyrażenia są bardzo śmieszne!

 1. tener la lengua larga – sporo mówić o innych. La suegra de Luís se pasa todo el día hablando de sus vecinos, tiene la lengua larga. – Teściowa Luisa spędza cały dzień rozmawiając o swoich sąsiadach. Sporo mówi o innych (obgaduje ich). 
 2. tener la mosca detrás de la oreja – mieć coś z tyłu głowy, ale w kierunku bycia podejrzliwym. No confío en Ana. Después de nuestra última reunión tengo la mosca detrás de la oreja. Nie ufam Annie. Po naszym ostatnim spotkaniu jestem wobec niej bardzo podejrzliwa.
 3. tener cara dura – być bezczelnym, nie mieć wstydu. ¡Qué cara más dura tiene Paco! Cada día me pide dinero. Y nunca me lo quiere devolver. – Ten Paco jest bezczelny. Codziennie prosi mnie o pieniądze. I nigdy nie chce mi ich oddać.

Na koniec, przypomnę jeszcze, że więcej o czasowniku TENER znajdziesz w mojej książce “Hiszpański na lekko”. Powstała po to, aby nauka hiszpańskiej gramy w końcu mogła być dla Ciebie przyjemnością! Dodatkowo, w książce znajdziesz życiowe przykłady i cytaty z ulubionych książek czy filmów. Książkę wysyłamy także do Hiszpanii (i innych krajów UE oprócz Cypru i Malty). Wejdź więc teraz na tę stronę i kup swój egzemplarz szybko i bezpiecznie. 

Pobierz zeszyt ćwiczeń i gry WORDWALL 📝

Oczywiście praktyka jest bardzo ważna. Dlatego przygotowałam dla Ciebie specjalny zeszyt ćwiczeń w PDF, aby przećwiczyć odmianę czasownika TENER (możesz wydrukować go w dowolnej chwili). Jestem pewna, że z dnia na dzień będziesz widział swoje postępy. Zeszyt ćwiczeń dostępny jest na agatauczy.pl/skarby. Strona zabezpieczona jest hasłem, które poznasz po zapisie na mój newsletter.

ZAPISZ SIĘ

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *