Czasownik HACER – odmiana oraz użycia

czasownik hacer
czasownik hacer

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, jak wiele różnych znaczeń i zastosowań może mieć jeden jedyny czasownik? Jeśli tak, to ten wpis jest dla Ciebie. Dzisiaj skupimy się na jednym z najbardziej wszechstronnych i często używanych czasowników w języku hiszpańskim – hacer. Może oznaczać „robić”, „tworzyć”, „przygotowywać” i wiele innych. Ale to nie wszystko! Czasownik hacer jest również częścią wielu zwrotów i idiomów, które znacznie różnią się od dosłownego tłumaczenia. Czy wiesz, jak powiedzieć po hiszpańsku „ścielić łóżko”, „piec ciasto” czy „układać puzzle”? Wszystko to i wiele więcej dowiesz się z tego wpisu. Przygotowałam dla Ciebie pełną odmianę czasownika hacer oraz zestaw przykładowych zdań, które pomogą Ci zrozumieć i nauczyć się, jak prawidłowo go używać. Bez względu na to, czy jesteś początkującym, czy zaawansowanym studentem języka hiszpańskiego, ten wpis na pewno Cię zaciekawi. Zapraszam do lektury!

ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER I KORZYSTAJ Z DODATKOWYCH MATERIAŁÓW

Odmiana czasownika HACER w czasie teraźniejszym (Presente de Indicativo)

Odmiana czasownika „hacer” może wydawać się na początku skomplikowana, ale z pewnością z czasem stanie się dla Ciebie naturalna. Kluczem jest praktyka i regularne powtarzanie. Pamiętaj, że hacer jest czasownikiem nieregularnym, co oznacza, że niektóre formy są odmieniane w nietypowy sposób. Na przykład, w pierwszej osobie liczby pojedynczej czasu teraźniejszego („yo hago”), końcówka „-go” jest nieregularna.

Czasownik hacer w czasie teraźniejszym odmienia się w następujący sposób:

Yohagoja robię
hacesty robisz
Él/Ella/Ustedhaceon/ona/Pan/Pani robi
Nosotros/Nosotrashacemosmy robimy
Vosotros/Vosotrashacéiswy robicie
Ellos/Ellas/Ustedeshacenoni/one/Państwo robią
odmiana czasownika HACER w czasie teraźniejszym (Presente de Indicativo)

Oto kilka przykładów zdań w czasie teraźniejszym z użyciem czasownika hacer:

 • Hacemos ejercicio juntos todas las mañanas para mantenernos en forma. (Robimy razem ćwiczenia każdego ranka, żeby być w formie.)
 • Mi hermana hace las compras en el supermercado cada semana. (Moja siostra robi zakupy w supermarkecie co tydzień.)
 • Tú haces los deberes después de la escuela. (Ty robisz zadania domowe po szkole.)

Odmiana czasownika HACER w czasie przeszłym (Pretérito Indefinido)

Gdy już masz opanowaną odmianę czasownika hacer w czasie teraźniejszym Presente de Indicativo, przyszedł czas na coś trudniejszego – czasy przeszłe.

Czasownik „hacer” w czasie przeszłym (Indefinido) odmienia się w następujący sposób:

Yohiceja zrobiłem/zrobiłam
hicistety zrobiłeś/zrobiłaś
Él/Ella/Ustedhizoon/ona/Pan/Pani zrobił/zrobiła
Nosotros/Nosotrashicimosmy zrobiliśmy/zrobiłyśmy
Vosotros/Vosotrashicisteiswy zrobiliście/zrobiłyście
Ellos/Ellas/Ustedeshicierononi/one/Państwo zrobili/zrobiły
odmiana czasownika HACER w czasie przeszłym (Pretérito Indefinido)

Aby ułatwić naukę, poznamy kilka przykładowych zdań:

 • Yo hice la cena ayer. (Zrobiłem kolację wczoraj.)
 • Tú hiciste los deberes después de la escuela. (Ty zrobiłeś zadania domowe po szkole.)
 • Ella hizo un pastel para la fiesta. (Ona upiekła ciasto na przyjęcie.)

Jak zauważyłeś czas Pretérito Indefinido używamy do mówienia o czynnościach zakończonych. Jednak jeśli nie pamiętasz tworzenia tego czasu lub zastosowań, nie martw się! Na blogu znajdziesz wpis, gdzie dokładnie omawiam Pretérito Indefinido – czas przeszły prosty.

Odmiana czasownika HACER w czasie przeszłym (Imperfecto)

Na koniec, poznamy jeszcze odmianę czasownika HACER w czasie Pretérito Imperfecto.

Czasownik „hacer” w czasie przeszłym (Imperfecto) odmienia się w następujący sposób:

Yohacíaja robiłem/robiłam
hacíasty robiłeś/robiłaś
Él/Ella/Ustedhacíaon/ona/Pan/Pani robił/robiła
Nosotros/Nosotrashacíamosmy robiliśmy/robiłyśmy
Vosotros/Vosotrashacíaiswy robiliście/robiłyście
Ellos/Ellas/Ustedeshacíanoni/one/Państwo robili/robiły
odmiana czasownika HACER w czasie przeszłym (Pretérito Imperfecto)

Oto kilka przykładów:

 • Cuando éramos niños, hacíamos castillos de arena en la playa. (Kiedy byliśmy dziećmi, budowaliśmy zamki z piasku na plaży.)
 • Hacía mucho calor cuando salimos a caminar por el parque. (Było bardzo ciepło, kiedy wyszliśmy na spacer po parku.)
 • Cuando vivía en la ciudad, hacía ejercicio en el gimnasio todas las mañanas. (Kiedy mieszkałam w mieście, uprawiałam gimnastykę w klubie fitness każdego ranka.)

Mamy nadzieję, że te przykłady pomogą Ci lepiej zrozumieć, jak używać czasownika hacer. Pamiętaj, że praktyka czyni mistrza, więc nie zapomnij regularnie ćwiczyć!

Czasownik hacer – wyrażenia

Aby pomóc Ci lepiej zrozumieć, jak używać czasownika hacer w różnych kontekstach, przygotowałam kilka przykładowych zdań. Każde z nich zawiera tłumaczenie na język polski, aby ułatwić zrozumienie.

 1. Hacer la cama – ścielić łóżko: „Todos los días, después de levantarme, hago la cama.” (Każdego dnia, po wstaniu, ścielę łóżko.)
 2. Hacer un pastel – piec ciasto: „Para la fiesta de cumpleaños de mi hermana, voy a hacer un pastel.” (Na urodziny mojej siostry, zamierzam upiec ciasto.)
 3. Hacer ejercicio – ćwiczyć, uprawiać sport: „Es importante hacer ejercicio para mantenerse en forma.” (Ważne jest, aby ćwiczyć, aby utrzymać formę.)
 4. Hacer los ejercicios (los deberes) – robić zadania domowe: „Después de la escuela, siempre hago los ejercicios.” (Po szkole zawsze robię zadania domowe.)
 5. Hacer tonterías – wygłupiać się: „Los niños a menudo hacen tonterías cuando están aburridos.” (Dzieci często wygłupiają się, gdy są znudzone.)
 6. Hacer puzzles – układać puzle: „Me gusta hacer puzzles.” (Lubię układać puzzle.)
 7. Hacer promesas – składać obietnice: „Es fácil hacer promesas, pero a veces es difícil cumplirlas.” (Łatwo jest składać obietnice, ale czasami trudno je spełnić.)
 8. Hacer un examen – zdawać egzamin: „Mañana tengo que hacer un examen de matemáticas.” (Jutro muszę zdawać egzamin z matematyki.)
 9. Hacer una carrera (universidad) – studiować: „Mi hermano está haciendo una carrera en medicina.” (Mój brat studiuje medycynę.)
 10. Hacer frío/calor – być zimno/ciepło: „En invierno, en mi ciudad hace mucho frío.” (Zimą w moim mieście jest bardzo zimno.)

Czasownik HACER – podsumowanie

Czasownik hacer jest jednym z najbardziej wszechstronnych i często używanych czasowników w języku hiszpańskim. Jego różnorodność i elastyczność sprawiają, że jest niezbędny w codziennej komunikacji. Dzięki temu wpisowi dowiedziałeś się, jak odmieniać czasownik „hacer” w trzech kluczowych czasach: teraźniejszym (Presente de Indicativo), przeszłym (Indefinido) i przeszłym ciągłym (Imperfecto). Poznałeś również różne konteksty, w których można go używać, takich jak ścielenie łóżka czy pieczenie ciasta. Mam nadzieję, że ten wpis pomógł Ci lepiej zrozumieć i nauczyć się, jak prawidłowo używać czasownika „hacer”.

Pamiętaj, że kluczem do opanowania języka hiszpańskiego jest regularna praktyka, więc nie zapomnij ćwiczyć tego, czego się nauczyłeś. Jeśli spodobał Ci się dzisiejszy wpis, gdzie omawiam jeden z najpopularniejszych czasowników, to mam dobrą wiadomość! Na blogu znajdziesz kilka podobnych artykułów o innych czasownikach: PODER, SUBIR, ECHAR oraz SACAR.

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *