Czasownik ESTAR – odmiana oraz użycia

czasownik estar
czasownik estar

Hiszpańskie być – niby podstawowy, łatwy czasownik (a w zasadzie w hiszpańskim to aż trzy czasowniki!). Bywa jednak ogromnie problematyczny. W dzisiejszym wpisie, omówimy sobie czasownik ESTAR. Zabierzemy się za jego odmianę (pokażę Ci pewien super trik na zapamiętywanie), ale także omówimy kilka użyć. Na koniec, przygotowałam coś dla osób bardziej zaawansowanych – potoczne zwroty z czasownikiem ESTAR! Bez wątpienia, przydadzą się każdemu miłośnikowi języka hiszpańskiego.

ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER I KORZYSTAJ Z DODATKOWYCH MATERIAŁÓW

Odmiana czasownika ESTAR w czasie teraźniejszym i przeszłym

Na początek odmiana ESTAR w czasie teraźniejszym:

yo estoyja jestem
tú estásty jesteś
él/ella/usted estáon/ona/Pan/Pani jest
nosotros/as estamosmy jesteśmy
vosotros/as estáiswy jesteście
ellos/ellas/ustedes estánoni/one/ Państwo są

Odmiana ESTAR w Indefinido, czyli w czasie przeszłym wygląda tak:

yo estuveja byłem/byłam
tú estuvistety byłeś/byłaś
él/ella/usted estuvoon/ona/Pan/Pani był/była
nosotros/as estuvimosmy byliśmy/byłyśmy
vosotros/vosotras estuvisteiswy byliście/ byłyście
ellos/ellas/ustedes estuvierononi/one/ Państwo byli/były

W międzyczasie podpowiem Ci mały trik. Jeśli od tej odmiany odetniesz pierwsze dwie litery, czyli es automatycznie za darmo znasz już odmianę czasownika TENER właśnie w tym czasie przeszłym. Co więcej, czasownik tener był omawiany szczegółowo w tym wpisie. Dlatego, zachęcam Cię do zajrzenia i sprawdzenia jego odmian w innych czasach oraz licznych zastosowań. Z pewnością taka wiedza przyda się każdemu początkującemu uczniowi!

Chcesz nauczyć się hiszpańskiego?

Zrób to z moim kursem online Hiszpański Start! 🚀

Czasownik ESTAR – użycie

Po co nam w ogóle ESTAR, skoro mamy SER? SER używamy do określania jednych rzeczy np. stałych, a ESTAR ma swoje zastosowania. Jeśli chodzi o czasownik BYĆ w języku hiszpańskim, wszystko jest bardzo logiczne. Kiedy już to opanujesz, zobaczysz, że nie jest to wcale takie trudne. Wręcz przeciwnie, każdy czasownik być ma swoje miejsce i ułatwia nam komunikację.

  • Po pierwsze, czasownik ESTAR używamy głównie do mówienia o: lokalizacji w przestrzeni, np. ¿Dónde estás? – Gdzie jesteś?
  • Po drugie, opisywania jakiegoś stanu: Estoy muy nerviosa. – Jestem, bardzo zdenerwowana. 
  • Po trzecie, do opisywania czegoś zmiennego, La botella está llena. Butelka jest pełna.

Potoczne zwroty z czasownikiem estar

Teraz czas na deser, czyli potoczne zwroty z czasownikiem estar. 

  1. estar en el séptimo cielo – być w siódmym niebie. Cuando aprendo español estoy en el séptimo cielo. – Kiedy uczę się hiszpańskiego jestem w siódmym niebie 🙂 
  2. estar en las nubes – chodzić z głową w chmurach. Últimamente Pedro está en las nubes, no puede centrarse. Debo preguntarle qué ha pasado. – Ostatnio Pedro chodzi z głową w chmurach, nie może się skupić. Muszę zapytać go co się stało. 
  3. estar entre la espalda y la pared – być między młotem a kowadłem. No sé qué trabajo elegir. Una me ofrece buen sueldo, otra más posibilidades para desarrollarme. Estoy entre la espalda y la pared. – Nie wiem którą pracę wybrać. Jedna oferuje mi dobrą wypłatę, inna więcej możliwości rozwoju. Jestem między młotem a kowadłem. 

Jeszcze więcej o czasowniku ESTAR znajdziesz w mojej książce “Hiszpański na lekko”. Oprócz moich wyjaśnień znajdziesz w niej również mnóstwo ćwiczeń i ciekawych wskazówek, które sprawią, że Twoja nauka hiszpańskiego będzie skuteczna, ale przede wszystkim przyjemna! Ponadto książka zbiera naprawdę pozytywne recenzje i znacznie ułatwia komunikację po hiszpańsku, nawet tym najbardziej początkującym. Tak że jeśli nie masz swojego egzemplarza, wejdź na stronę agata.alt.pl i kup “Hiszpański na lekko” szybko i bezpiecznie.

Pobierz zeszyt ćwiczeń 📝

Jak już mówiłam praktyka jest bardzo ważna. Dlatego przygotowałam dla Ciebie specjalny zeszyt ćwiczeń w PDF, aby przećwiczyć odmianę i zastosowania czasownika ESTAR (możesz wydrukować go w dowolnej chwili). Jestem pewna, że z dnia na dzień będziesz widział swoje postępy. Zeszyt ćwiczeń dostępny jest na agatauczy.pl/skarby. Strona zabezpieczona jest hasłem, które poznasz po zapisie na mój newsletter.

ZAPISZ SIĘ

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *