Co czytać po hiszpańsku?

Czytanie w języku obcym to bardzo dobry sposób na porządną powtórkę gramatyki i wrzucanie do głowy nowych słówek. Satysfakcja z lektury często zależy od naszego językowego poziomu, jednak magia kontekstu zdecydowanie może pomóc w trenowaniu tej umięjętności. Warto zatem wiedzieć co czytać po hiszpańsku, nawet jeśli daleko nam jeszcze do spontanicznych i swobodnych rozmów. Dlatego właśnie postanowiłam podzielić się z Wami, pomysłami na ciekawe materiały do nauki czytania po hiszpańsku.

Co czytać po hiszpańsku? Lektury uproszczone!

Lektury uproszczone to książki które zostały stworzone z myślą o uczniach języków obcych. Pisane są prostym językiem dopasowanym do konkretnego poziomu. Poza tym bardzo często zawierają także słowniki, które pomagają nam lepiej rozumieć czytany tekst. Czytelnik nie musi wtedy zaglądać do słownika i odrywać się od książki. Z pewnością powinien być to pierwszy wybór osób, które zastanawiają się co czytać po hiszpańsku. Na szczęście na polskim rynku jest coraz więcej takich książek. Oto kilka propozycji.

Nuevo Pinocho (poziom A2)

To propozycja, którą przygotowałam dla uczniów na poziomie A2. Nowoczesna interpretacja bajki o Pinokio w języku hiszpańskim. Na marginesach każdej strony umieściłam listę słówek, które mogą być dla Ciebie nowe. W przeciwieństwie do tradycyjnych książek, oprócz ebooka przygotowałam również wersję audio. Dzięki niej każdy może odsłuchać poprawnej wymowy. Wiem jednak, że samo przeczytanie tekstu to za mało. Po zakończonej lekturze warto poświęcić chwilę na ćwiczenia w formie minigier. Dzięki nim lepiej utrwalisz nowo poznane słowa.
co czytac po hiszpansku lektury uproszczone
👉 Cały pakiet (ebook, audiobook oraz minigry) kupisz na mojej stronie.

Un día en Málaga (poziom A1)

Malaga doczekała się swojego miniprzewodnika dla wszystkich tych, którzy w hiszpańskim stawiają pierwsze kroki. Dodatkowo, wydawnictwo przygotowało trzy inne pozycje, w których możemy poczytać także o Barcelonie, Madrycie i Salamance. Gotowi na wycieczkę?

Schemat jest prosty. Na początku każdego rozdziału za pomocą obrazkowego słowniczka zapoznajemy się z kilkoma wyrazami, które przydadzą się już za chwilę. Na kolejnych stronach wczytujemy się w dość prostą i ciekawą historię z Malagą w tle, a przy okazji dowiadujemy o ciekawostkach związanych z miastem. Do tego jeszcze tylko trzy krótkie zadania, a na końcu, pisany dość prostym językiem, opis hiszpańskich ciekawostek. Ostatnie strony to glosario i mały spis treści (tłumaczenia na angielski, francuski, niemiecki i holenderski). Z kolei klucz odpowiedzi i pliki do słuchania dostępne są na stronie wydawnictwa.

Moim zdaniem opcja idealna dla początkujących, którzy planują swoje wojaże po Hiszpanii. Jeśli jesteśmy na poziomie A1 (a nawet wyżej), w tekście z pewnością pojawi się słowo lub wyrażenie, którego nigdy wcześniej nie widzieliśmy. I o to tu chodzi! Dzięki temu dużo szybciej rozwiniemy sobie naszą hiszpańską leksykę.

miniprzewodniki po Hiszpanii do czytania

Seria “Un día en” jest do kupienia tutaj:
👉 Malaga
👉 Madrid
👉 Barcelona
👉 Salamanca

Empezar de nuevo (poziom A2/B1)

Kryminał dla ciut bardziej zaawansowanych (poziom A2-B1). Typowa lektura uproszczona ze przetłumaczonym słownictwem na marginesie i kilkoma ćwiczeniami do wypełnienia po każdym rozdziale. Do tego klucz odpowiedzi na końcu książki. Zdecydowanie na plus, bo ułatwia samodzielną naukę. W serii wydano jeszcze jeden tytuł: Roja es la nieve.

hiszpanski kryminal dla poczatkujacych

👉 Książka do kupienia tutaj Empezar de nuevo

Alicia en el país de las maravillas i La reina de las nieves

Dwie bajkowe pozycje, które czyta się całkiem przyjemnie. Tym bardziej, że większość z nas bez mrugnięcia okiem przytoczyła by te historie po polsku! Znajomość bajek z dzieciństwa zapewnia nam spory komfort i możliwość ograniczenia notorycznego zaglądania do słownika. Więcej uwagi skupiamy na tekście, dzięki czemu łatwiej przyswajamy nowości.

Struktura książki jest dość prosta. Większość słów została przedstawiona na początku, w trakcie czytania z kolei wystarczy szybki rzut oka na margines, gdzie co trudniejsze wyrazy zostały przetłumaczone na polski. Kiedy po raz pierwszy spotkałam się z tą ideą, nasunęła mi się pewna wątpliwość: czy tego typu metoda rzeczywiście rozwinie znajomość języka? W sumie sporo w niej polskiego… Koniec końców doszłam do wniosku, że lepsze takie czytanie niż żadne!

hiszpanskie lektury ze slownikiem

Do kupienia tutaj:
👉 Alicia en el país de las maravillas
👉 La reina de las nieves

Gazety po hiszpańsku

To propozycja dla uczniów, którzy zastanawiają się co czytać po hiszpańsku, ale szukają czegoś innego niż książki. Z pewnością znalezienie odpowiedniego czasopisma na poziomach początkujących nie jest łatwe. Na szczęście są również w Polsce takie gazety. Dla bardziej zaawansowanych uczniów najlepszym wyborem będą czasopisma tematyczne. Z powodzeniem możemy zastąpić je artykułami z hiszpańskojęzycznych stron internetowych.

¿Español? Sí, gracias

¿Español? Sí, gracias to czasopismo dla uczących się hiszpańskiego, zarówno na poziomie początkującym (mniej więcej A2), a także bardziej zaawansowanym (od B1 wzwyż). Tematyka artykułów jest dość różnorodna: mamy tu teksty związane z podróżami (Por España sobre dos ruedas), kulturą (Javier Bardem: el hombre de las mil caras) czy nawet polityką (Gibraltar tras el Brexit). Dużą zaletą jest nie tylko w miarę prosty język, ale także zaznaczenie trudniejszych słówek i przetłumaczenie ich w kolumnie obok. Dzięki temu, nie musimy co chwilę zaglądać do słownika, przez co czytanie staje się łatwiejsze. Oprócz tego, do artykułów dołączony jest specjalny QR kod, pod którym znajdziemy plik mp3 do odsłuchania. Zła wiadomość? Ta opcja przewidziana jest tylko dla wybranych tekstów.

co czytać po hiszpansku gazety

Clara i Muy Interesante

Przyszło mi zacząć od wady obu tytułów: kupimy je jedynie podczas wizyty w Hiszpanii. Nie doszukałam się miejsca, w którym mogłabym znaleźć je w Polsce. 

Clara to typowe czasopismo dla kobiet, w którym znajdziemy artykuły dotyczące zdrowego stylu życia: diety, kosmetyki, moda. Kolorowe zdjęcia mienią się jak w kalejdoskopie. Porady niezbyt oryginalne, ale za to słownictwo przyjazne (mniej więcej od poziomu B).  Jedynie Panowie mogą się nieco wynudzić…  

czasopisma po hiszpansku

Całe szczęście Muy Interesante ma szansę zaciekawić szersze grono odbiorców, bez względu na płeć. Trafimy tu na artykuły popularnonaukowe. Trzeba jednak pamiętać, że teksty są już nieco bardziej zaawansowane i ukierunkowane na konkretną dziedzinę (w większości nauki ścisłe, psychologia i nowe technologie).

czasopisma popularnonaukowe po hiszpansku do czytania

Książki w języku hiszpańskim

Jeśli ktoś wspiął się już w hiszpańskim trochę wyżej, może spróbować zmierzyć się z książką, która napisana została dla rodzimych użytkowników języka. To ważne, bo jeśli zabierzemy się za czytanie tekstu, który nie został w żaden sposób uproszczony i dostosowany do niższych poziomów zaledwie po kilku lekcjach, prędzej czy później pojawi się w nas frustracja. Rozczarowanie może przyczynić się do osłabienia naszej motywacji, a stąd już prosta droga do porzucenia nauki. Czytając skupmy się na fabule, niech nic nas nie rozprasza. Zerknijmy czasem do słownika, wracajmy do tych samych zdań po kilka razy i przede wszystkim… bądźmy cierpliwi.

ksizki w jezyku hiszpanskim do czytania

mój przykład: El laberinto de los Espíritus

Podsumowując, ważne jest to, aby stawiać sobie realny do osiągnięcia cel. Trzy, dwie, a nawet jedna przeczytana strona dziennie to naprawdę duży sukces. Wiecie, jak to z każdym obcym językiem – najważniejsza jest systematyczność i praca we własnym tempie. Co czytać po hiszpańsku? Przede wszystkim teksty dopasowane do poziomu znajomości języka. Dzięki temu unikniesz frustracji i łatwiej wyrobisz sobie nawyk czytania w języku obcym.
W przerwach od lektury polecam słuchać muzyki po hiszpańsku. Możesz poznać moje ulubione piosenki w tym języku.

Written By
More from Agata
Jak przedstawić się po hiszpańsku?
Przedstawianie się to jeden z najbardziej podstawowych elementów komunikacji na początku nauki...
Read More