Wszystko co musisz wiedzieć o Churros

wszystko o churros

Kto nie lubi churros? Hiszpańskie słodkości nie bez powodu przez większość turystów z Polski są porównywane do pączków. To bardzo słodki sposób na szybkie hiszpańskie śniadanie, ale i podwieczorek. W tym wpisie opowiem: skąd pochodzą? Jak w poprawnie wymawiać słowo “churros?” I gdzie zjeść najlepsze te najlepsze?

Co to są churros?

Churros robi się z ciasta na bazie mąki pszennej z dodatkiem tłuszczu i cukru, które smaży się na głębokim oleju. Właśnie przez ciasto oraz smażenie na głębokim tłuszczu są one bardzo często porównywane przez Polaków do naszych rodzimych pączków. Kształtem jednak zupełnie ich nie przypominają. Z ciasta formuje się zazwyczaj długie, bo nawet kilkumetrowe, nitki. Charakterystyczny kształt gwiazdki nadaje się przez przeciskanie ciasta przez specjalną maszynę churrera. Churros sprzedawane są w specjalnych sklepach, cukierniach w formie kawiarni nazwanych “churrerías”, ale także nierzadko po prostu w małych kawiarenkach, piekarniach czy barach.

Zobacz jak smaży się tradycyjne churros w Madrycie

Z czym się je churros?

Obecnie churros można jeść na wiele sposobów:

  • z gorącą czekoladą (churros con chocolate)
  • posypane cukrem lub cukrem pudrem
  • z nadzieniem śmietankowym (churros rellenos de dulce de leche)
  • z nadzieniem karmelowym

Tradycyjny sposób polega na moczeniu delikatnie słonego, kruchego churros w niezbyt słodkiej czekoladzie lub kawie. Churros z mleczno-karmelowym nadzieniem to wariant pochodzący z Ameryki Łacińskiej, ale obecnie również bardzo popularny w Hiszpanii. Wszelkie inne opcje z wymyślnymi posypkami, nadzieniami i polewami to autorskie wariacje hiszpańskiego wypieku.

churros con chocolate
Churros con chocolate z Chocolatería San Ginés w Madrycie

Należy pamiętać, że mogą one różnić się kształtem (proste, okrągłe, w kształcie precla), długością oraz grubością. W tym momencie warto wspomnieć o większym krewnym churrosów, czyli porras. Porras różni się nie tylko rozmiarem, ale również składem ciasta. Zawierają one szczyptę proszku do pieczenia lub sody. Dodatkowo, ciasto na porras musi odpocząć około 10 minut przed smażeniem. Ostatnią różnicą są większe proporcje mąki do wody.

Churros jak prawidłowo wymawiać tę nazwę?

Pochodzenie nazwy churro nie jest do końca jasne. Najprawdopodobniej ma ona przypominać dźwięk, który słyszymy podczas smażenia ciasta na gorącym oleju. Churro wymawiamy jak “ćurro”. W Katalonii, np. na ulicach Barcelony, częściej spotkamy się z nazwą xurro, które wymawia się w trochę inny sposób, bardziej przypominający nasze polskie SZ (“szurro”). Dla przykładu churros con chocolate to w Katalonii xurros i xocolata. Z kolei kataloński odpowiednik miejsca churrería to xurrería.

Z jakiego kraju pochodzi churros?

Istnieją dwie historie, które tłumaczą pochodzenie “hiszpańskich pączków”. Pierwsze pochodzi z odległych Chin. To właśnie z tego regionu pomysł smażenia ciasta na głębokim oleju mieli przywieźć ze sobą Portugalczycy. Churros mają być kuzynem chińskich pączków Youtiao, które co ciekawe są nazywane “chińskim churro”.

Druga historia opowiada o pasterzach, którzy pasąc owce w wysokich górach zmagali się nieustannie z brakiem świeżego pieczywa. Wtedy właśnie mieli wpaść na pomysł smażenia prostego ciasta. Miało to stanowić zamiennik pieczywa. Ta historia, ma również wyjaśniać pochodzenia nazwy churro. Ma ona pochodzić od nazwy rogu baran rasy Navajo-Churro (nazywanej w skrócie Churro), który kształtem przypomina hiszpańskie churro. Ta historia jest jednak mało prawdopodobna.

Gdzie zjeść najlepsze churros w Madrycie?

Będąc w Hiszpanii churreríe spotkacie na każdej większej ulicy w dużym mieście. Zarówno większe jak i mniejsze punkty oferujące ten smakołyk znajdują się w miejscach, gdzie pojawia się w ciągu dużo osób, szczególnie turystów. Dzięki temu zarówno mieszkańcy jak i przyjezdni mogą wejść z ulicy na szybkie śniadanie.

Chocolatería San Ginés, Pasadizo de San Ginés, 5, 28013 Madryt | Mapy Google

churros w Chocolatería San Ginés Madryt


Osobiście polecam Ci tradycyjne madryckie churrerías. Świetne miejsca na posmakowanie churros to zazwyczaj stare rodzinne biznesy, które prowadzone są przez kolejne pokolenia. Z pewnością do takich lokali zalicza się La Chocolatería de San Ginés w Madrycie. Miejsce z ponad stuletnią tradycją, wręcz kultowe nie tylko w stolicy, ale i w całej Hiszpanii. Mieści się w małym pasażu Pasadizo San Ginés 5, niedaleko Puerta del Sol i około 5 minut spacerem od Plaza Mayor. Lokal zazwyczaj wypełniony jest po brzegi od rana do wieczora przez madrileños (mieszkańców Madrytu) i turystów. Jeśli chcesz spróbować churros w tym miejscu pamiętaj, że najpierw należy ustawić się w kolejce do kasy, złożyć zamówienie, opłacić je i dopiero później czekać na kelnera przy stoliku. Lokal czynny jest 24h/7. Oficjalna strona San Ginés.

Chocolateria 1902, C. de San Martín, 2, 28013 Madryt | Mapy Google

Chocolateria 1902
Chocolateria 1902 dawniej Los Artesanos 1902 Chocolate w Madrycie

Drugim miejscem, które polecam to Chocolateria 1902 (dawniej Los Artesanos 1902 Chocolate) w Madrycie. Popularna, również z ponad stuletnią historią, churreía mieszcząca się przy Calle de San Martín 2. Zjesz tam świeże, tradycyjne churros, a przy okazji możesz na żywo podglądać cały proces smażenia. Madryt Ci nie po drodze? Zerknij na mój film na YouTube, który nagrałam będąc któregoś razu na churrosach. 🙂 Polecam zajrzeć również na stronę Los Artesanos, na której można obejrzeć galerię rodzinnych zdjęć, a zarazem poczytać o historii firmy (i przy okazji poćwiczyć hiszpański! :-)).

Gdzie zjeść najlepsze churros w Barcelonie?

Xurreria J. Argiles, Carrer de la Marina, 107, 08018 Barcelona | Mapy Google

 Xurreria J. Argilés najlepsze churros w Barcelonie
Niepozorna xurreria w Barcelonie

Mam jeszcze jedną ulubioną churreríę. Xurreria J. Argiles to perełka Barcelony. 😉 Mieszcząca się przy Carrer de la Marina budka z tymi smakołykami ma ponoć najlepszą renomę w mieście. Mimo, że wygląda niepozornie koniecznie musisz spróbować ich xurros. Więcej informacji znajdziesz na facebooku.

Pamiętaj, aby wybierając lokal, kierować się najważniejszą zasadą. Churros muszą być smażone na miejscu. Unikaj lokali w których churros tylko się sprzedaje, a nie przygotowuje. Niestety zazwyczaj nie są one świeże i czekają na Ciebie od kilku godzin.

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *