Boże Narodzenie w Hiszpanii

boże narodzenie w Hiszpanii
Boże Narodzenie w Hiszpanii obchodzi się, podobnie jak w Polsce, w radosnej i miłej atmosferze, w towarzystwie rodziny i przyjaciół. To czas kiedy dla większości priorytetem staje się odpoczynek i przepyszne świąteczne dania. 🙂 I choć czasami tradycje bożonarodzeniowe mogą się różnić w zależności od regionu, celebrowanie tych dni jest dość ujednolicone.

Lotería de Navidad

Można powiedzieć, że Boże Narodzenie w Hiszpanii zaczyna się już 22. grudnia, kiedy to rankiem odbywa się uroczyste losowanie nagród w świątecznej loterii. Z mojego poprzedniego wpisu dowiesz się na czym dokładnie polega i jakie są jej zasady. Cały kraj zamiera kiedy dzieci ze szkoły San Ildefonso sięgają po następne i następne kulki, które kryją wygrany numer. Zwykle w okolicach południa, kiedy szczęśliwcy zaliczają już swój obowiązkowy wybuch nieokiełznanej radości można uznać, że Wigilia jest tuż, tuż.

Więcej informacji o hiszpańskiej świątecznej loterii znajdziesz we wpisie Hiszpańska loteria świąteczna na wypasie

La Nochebuena

24. grudnia jest zwykłym dniem pracy, choć dla wielu jest to moment najbardziej intensywnych przygotowań. Późnym popołudniem hiszpańskie rodziny gromadzą się przy stole, żeby wspólnie zjeść indyka (tak, tak, Hiszpanie nie obchodzą wigilijnego postu), a także ryby i owoce morza (choć te w okresie bożonarodzeniowym są dość drogie). Dalej na stół wjeżdżają turrony, czyli rodzaj nugatu z miodu, cukru i białek jaj. Wszystko to gotowane razem z orzechami, w szczególności migdałami.

świąteczny hiszpański deser  el turrón
El Turrón to bożonarodzeniowy deser w Hiszpanii

El turrón może być kruchy (jego małą ojczyzną jest Alicante) lub miękki i ciągnący (z Jijony). Ale to nie koniec! Na hiszpańskim wigilijnym stole spotkać można także los polvorones i los mantecados, czyli słodkie, małe ciastka wypiekane na bazie wieprzowego smalcu.
Celowo pominęłam tradycję, która w Polsce jest obowiązkowa. Hiszpanie nie dzielą się ze sobą opłatkiem.

Po takiej uczcie część Hiszpanów udaje się na Pasterkę, czyli tzw. Mszę Koguta (La Misa del Gallo). Skąd taka nazwa? Według tradycji to właśnie kogut jako pierwszy ogłosił światu narodzenie Jezusa. Z reguły msza odbywa się punktualnie o północy, ale czasami zaczyna się już o 22., w zależności od parafii. Wszystko jednak zależy od rodziny, część z nich nie praktykuje już tej tradycji.

Możnaby powiedzieć: zapomniałaś o prezentach! A św. Mikołaj? Gwiazdor? Dzieciątko? Jezusek? (niepotrzebne skreślić :-)) Nic takiego nie ma Hiszpanii miejsca. Jeśli w ogóle ktokolwiek daje sobie prezenty podczas Wigilii to są one drobne, symboliczne. Choć zna się w Hiszpanii św. Mikołaja, prawdziwymi gwiazdami, które robią furorę w Hiszpanii przynosząc dzieciom (i nie tylko dzieciom!) prezenty są Reyes Magos, czyli Trzej Królowie, ale o nich opowiem w oddzielnym wpisie.

La Navidad

Następnego dnia celebruje się jak wszędzie Boże Narodzenie. Jest to dzień wolny od pracy, w trakcie którego Hiszpanie odwiedzają swoje rodziny i podobnie jak w Polsce… jedzą. Co by nie mówić, ta tradycja nie zna granic. 🙂 Jednak już 26. grudnia w Hiszpanii wraca się do pracy! Ponoć drugi dzień świąt to tradycja typowo polska, związana ze św. Szczepanem. Zatem w Hiszpanii odpoczywanie trzeba skondensować w zaledwie jeden dzień.

El Día de los Santos Inocentes

Mam jeszcze coś specjalnego! 28. grudnia w Hiszpanii świętuje się… Prima Aprilis! A w zasadzie El Día de los Santos Inocentes, czyli dzień Świętych Niewiniątek czy też Świętych Niewinnych. To święto ma swoje korzenie w bardzo krwawym wydarzeniu, konkretnie w biblijnej Rzezi Niewiniątek popełnionej przez króla Heroda. W dzisiejszych czasach jest to ten moment w roku, w którym w Hiszpanii robi się żarty, kawały, dowcipy. W szczególności można dać się wkręcić przez media. W prasie, telewizji i radiu pojawiają się nieprawdziwe informacje, które są typowymi oznakami, że Santos Inocentes już psocą! Żarty te mają nawet swoją nazwę – las inocentadas. Symbolem tego dnia jest papierowy ludzik, którego teoretycznie przykleja się komuś na plecy, aczkolwiek ta zabawna tradycja powoli już zanika i nie jest jakoś szczególnie praktykowana. Poniżej możesz zobaczyć jak na inocentadas przygotowane przez dziennikarzy reagują gwiazdy hiszpańskich seriali:

🎅🏻🇪🇸 ŚWIĄTECZNY PREZENT 🇪🇸🎅🏻

Na koniec niespodzianka! Jeśli chcesz poznać słówka związane z Bożym Narodzeniem w Hiszpanii i potrenować je rozwiązując ćwiczenia, a także korzystając z aplikacji Quizlet, kliknij w poniższy przycisk. W ten sposób zapiszesz się na mój newsletter i pobierzesz specjalny PDF. Oprócz tego czekają na Ciebie inne, dodatkowe materiały! ⬇️

POBIERAM 🎁

Written By
More from Agata
Planowanie z konstrukcją ir a + infinitivo
Jest taki moment w nauce języka, kiedy bardzo chcemy powiedzieć coś, do...
Read More